Powód wprowadzenia podwyżki cen biletów Kolei Mazowieckich

318
Zmiana rozkładu jazdy pociągów
foto: Marcin Borkowski

12 grudnia 2021 roku zmienił się rozkład jazdy pociągów Kolei Mazowieckich, a wraz z nim zostały wprowadzone zmiany w taryfie przewozowej. Poniżej publikujemy treść pisma Dariusza Grajdy, członka zarządu Kolei Mazowieckich.

Decyzja w tej sprawie została tak naprawdę wymuszona przez:

  • drastyczną podwyżkę cen energii – zgodnie z obowiązującą od września 2019 r. do końca 2021 r. cena energii trakcyjnej, tj. ok. 390zł/MWh, nie zmieniała się. Obecnie, od stycznia 2022 r., planowana jest nowa umowa, która zakłada wyższą cenę szacowaną na poziomie ok. 550 zł/MWh (wzrost o blisko 40%);
  • bardzo duży wzrost kosztów związanych z wymianą części, podzespołów, elementów zamiennych
    do taboru kolejowego – w pierwszym kwartale 2021 r. miały miejsce na rynku znaczące podwyżki cen oraz kosztów produkcji, w tym surowców, energii, opłat środowiskowych oraz minimalnego wynagrodzenia. W przypadku kluczowych materiałów wzrost cen wyniósł od 60% do 90% w okresie od stycznia do czerwca 2021 r.;
  • rosnącą inflację – prognozowana na koniec tego roku może wynieść nawet 8%.

W związku z tym spółka Koleje Mazowieckie wprowadziła podwyżkę cen biletów średnio o 5%. Podwyżka cen biletów nie zrekompensuje nawet w 50% wzrostu kosztów działalności spółki. Jednocześnie informuję, że zmianie nie ulegną ceny biletów jednorazowych na odcinkach do 5 km.

Należy podkreślić, że od początku pandemii, pomimo licznych obostrzeń, spółka realizowała pasażerskie przewozy kolejowe zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

Szanowni Państwo, w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, liczę na Państwa wyrozumiałość. Mam nadzieję, że profesjonalna jakość obsługi, a także sukcesywnie wdrażany do eksploatacji nowoczesny tabor wpłyną na wzrost Państwa zadowolenia z usług KM.

Dariusz Grajda
Członek Zarządu Dyrektor Handlowy
Koleje Mazowieckie KM Sp. z o.o.

Informacja na temat rozkładu jazdy pociągów KM 2021/2022 www.mazowieckie.com.pl