Poznaliśmy laureatów Konkursu Wiedzy o Odpadach

1429
Konkurs wiedzy o odpadach. Na zdjęciu czworo uczniów i troje dorosłych.
Zwycięzcy Konkursu Wiedzy o Odpadach / foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Zwycięzcy konkursu ekologicznego otrzymali nagrody z rąk burmistrza Daniela Putkiewicza oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Piotra Obłozy podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej.

Olimpiada ekologiczna dla młodych mieszkańców gminy była prawdziwym wyzwaniem. Konkurs Wiedzy o Odpadach skupił uwagę uczniów szkół podstawowych na kwestiach związanych z gospodarką odpadami, recyklingiem i kompostowaniem.

Do pierwszego etapu Konkursu Wiedzy o Odpadach, który został przeprowadzony online, za pośrednictwem specjalnej platformy testowej w dniu 19 października 2023 r., zgłosiły się trzy szkoły: Szkoła Podstawowa w Jazgarzewie, Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Szkoła Podstawowa nr 5 w Piasecznie. Łącznie w internetowych zmaganiach uczestniczyło 48 uczniów. Uczniowie mieli 75 minut na rozwiązanie quizu z pięćdziesięcioma pytaniami jednokrotnego wyboru. Ostatecznie test rozwiązało 38 uczniów, a sześcioro zakwalifikowało się do finału. Drugi etap, odbywający się stacjonarnie, również wymagał od uczestników rozwiązania quizu, ale tym razem w wersji papierowej i z jednym pytaniem otwartym. Jak przyznali sami uczniowie, pytania były naprawdę trudne, ale zwycięzcy dobrze sobie z nimi poradzili.

Laureaci i wyróżnieni

Pierwsze miejsce zajęła Lena Orlińska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Piasecznie, uzyskując 40 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Bartosz Piotr Paśko z tej samej szkoły, zdobywając 36 punktów, a trzecie miejsce przypadło Janowi Karolakowi ze Szkoły Podstawowej w Jazgarzewie, który zdobył 35 punktów. Wyróżnienia otrzymali Bronisław Cabaj oraz Filip Chylak, obaj ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Piasecznie.
Laureaci otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Nagrody zostały wręczone podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 15 listopada 2023 r.
– Konkurs okazał się nie tylko wyjątkowym doświadczeniem i sprawdzianem dla uczniów, ale również ważnym krokiem w kierunku edukacji ekologicznej i świadomego postępowania z odpadami w gminie Piaseczno – podkreśla Wioletta Brzezińska, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami.

Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach

Konkurs Wiedzy o Odpadach jest jednym z elementów kampanii edukacyjnej Gminy Piaseczno, realizowanej pn. „Odpadów mniej – ziemi lżej” przez Wydział Gospodarki Odpadami. W jej ramach dla najmłodszych mieszkańców gminy przygotowano spektakl edukacyjny „Czysta Ziemia Ziemowita” oraz opracowano książeczki z zadaniami, które poprzez zabawę mają zwiększać wiedzę na temat właściwego postępowania z odpadami.
Zapraszamy do śledzenia informacji na stronie: odpady.piaseczno.eu.