Praca dla ludzi i wśród ludzi

1856
Hanna Kułakowska-Michalak II zastępca Burmistrza - praca dla ludzi i wśród ludzi
Hanna Kułakowska-Michalak II zastępca Burmistrza - foto: Anna Grzejszczyk

Szanowni Państwo, od ponad trzech lat mam zaszczyt i przyjemność jako II zastępca burmistrza zajmować się sprawami oświaty oraz tematami społecznymi. Wcześniej przez wiele lat zajmowałam się zawodowo zarządzaniem oświatą w placówkach międzynarodowych. Byłam też inicjatorką Porozumienia Rad Rodziców w Piasecznie w 2012 roku. Te doświadczenia pomogły mi w zrozumieniu specyfiki zagadnień edukacyjnych na poziomie samorządu oraz w budowaniu pozytywnych relacji z mieszkańcami.

Poprawa atmosfery

Niełatwo i nieskromnie jest pisać o sukcesach, ale z pewnością za taki uważam poprawę atmosfery w środowisku oświatowym. Udało mi się wypracować z dyrektorami placówek oświatowych, polegając na ich merytorycznym wsparciu, oraz z rodzicami, dzięki współpracy z Piaseczyńskim Porozumieniem Rad Rodziców, relacje, które owocują rozwiązywaniem największych bolączek i problemów. Było to szczególnie ważne w obliczu błyskawicznie przeprowadzonej przez rząd reformy oświatowej, która zaskoczyła samorządy, mające własne strategie i plany związane z rozwojem oświaty na swoim terenie.

Boom inwestycyjny

Nie da się nie zauważyć, jak wiele wydarzyło się w dziedzinie inwestycji oświatowych w ostatnich latach. Tylko w tej kadencji na budowę i remonty szkół przeznaczyliśmy 100 mln zł. To m.in. będące na ukończeniu Centrum Edukacyjno-Multimedialne oraz rozbudowane szkoły w Zalesiu Górnym, Józefosławiu, Zalesiu Dolnym i Jazgarzewie. Na tym jednak nie koniec. Już rozpoczęliśmy rozbudowę SP nr 3 w Piasecznie oraz szkoły w Głoskowie, w przyszłym roku rozpoczynamy budowę hali sportowej przy szkole w Złotokłosie, a na horyzoncie mamy budowę całkiem nowej szkoły w Julianowie, gdzie pozyskaliśmy już potrzebne działki i przygotowaliśmy koncepcję.

Niestraszne nam reformy

Mimo zaskoczenia i małej ilości czasu z sukcesem przebrnęliśmy przez meandry reformy oświatowej. To nie było proste, gdyż musieliśmy w krótkim czasie dostosować do potrzeb placówki oświatowe, w obliczu likwidacji gimnazjów, oraz zapewnić, na czym nam bardzo zależało, miejsca pracy dla wszystkich pracowników oświaty. Udało się dzięki wsparciu kadry dyrektorskiej oraz Rady Miejskiej, która nie skąpi środków na potrzeby edukacyjne. W przypadku Piaseczna wydatki oświatowe stanowią bowiem 40 proc. budżetu gminy, czyli aż 200 mln zł rocznie. Wielkim wyzwaniem było też zapewnienie miejsc w publicznych przedszkolach wszystkim dzieciom w wieku 3–6 lat. Było to możliwe dzięki powiększeniu ilości miejsc w gminnych placówkach oraz polityce upubliczniania przedszkoli prywatnych.

Pozyskujemy środki

W dziedzinie oświaty pochwalić możemy się skutecznością w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych, takich jak aktywna tablica, doposażenie bibliotek szkolnych, dodatkowe lekcje WF-u dla naszych uczniów. Z programów unijnych realizowane są liczne wymiany międzynarodowe i szkolenia. Korzystają z tego zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, którzy w ramach programu Erasmus+ (pozyskane 1,4 mln zł) dokształcają się w innych krajach Unii Europejskiej – po raz pierwszy są to także nauczyciele z przedszkoli.

Polityka mieszkaniowa

To niezwykle trudny obszar, gdzie mamy do czynienia z mieszkańcami znajdującymi się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, czasem wręcz dramatycznej; bywają też mieszkańcy wyjątkowo „trudni”, którzy uprzykrzają życie innym, nie szanują mienia, zalegają z płatnościami – ale wobec nich gmina również ma swoje ustawowe obowiązki. Naszym najważniejszym zadaniem jest przekwaterowywanie rodzin z budynków będących w stanie awaryjnym, zdarzają się nagłe sytuacje losowe. Gmina ma też obowiązek wobec lokatorów eksmitowanych z nakazami sądowymi. Chcemy również porządkować centrum miasta, sukcesywnie wyburzamy rudery, ale rewitalizacja nie byłaby możliwa bez nowego budownictwa socjalnego. Jeszcze w tym roku oddamy do użytku dwa budynki, gdzie przeniesie się 69 rodzin. W sumie od 2011 roku gmina wybudowała sześć budynków dla 182 rodzin. W kolejce do lokalu socjalnego i mieszkalnego wciąż czeka ponad 170 wniosków, tak więc proces ten musi być kontynuowany.

Sprawy społeczne

Naszym największym wyzwaniem było sprawne zorganizowanie obsługi świadczeń 500+
i 300+, która dobrze funkcjonuje. Wielką wagę przykładamy też do współpracy z organizacjami społecznymi i klubami sportowymi, dla których organizujemy m.in. konkursy na dotacje oraz włączamy się z aspektami promocyjnymi. Naszym oczkiem w głowie jest też środowisko seniorów, dla którego powołaliśmy Radę Seniorów, otworzyliśmy właśnie Miejski Klub Seniora na dworcu PKP, a wkrótce będziemy budować Dzienny Dom Pobytu dla seniorów. Ważnym aspektem dla mnie, choćby z racji mojego wykształcenia, była współpraca ze środowiskiem reprezentującym osoby niepełnosprawne.

Podsumowując mój trzyletni okres pracy dla mieszkańców, chcę złożyć serdeczne podziękowania dla moich współpracowników, za ich kompetencje i zaangażowanie, oraz podziękować wszystkim innym za wsparcie, naukę, chwile wzruszeń oraz możliwość bycia pomocną i pożyteczną.

Hanna Kułakowska-Michalak
II zastępca Burmistrza