27 września 2024 roku odbyło się posiedzenie Komisji Stypendialnej. W tym roku przyszło wyjątkowo dużo zgłoszeń, poziom był wysoki, a wybór niełatwy. Komisja pod przewodnictwem wiceburmistrz Hanny Kułakowskiej-Michalak, postanowiła przyznać stypendia twórcze Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno następującym osobom:

  • Natalii Babińskiej – kategoria teatr
  • Sebastianowi Kuchczyńskiemu – kategoria muzyka
  • Pawłowi Jakuboszczakowi – kategoria historia
  • Jakubowi Zalasie – kategoria teatr

Gratulujemy!

NATALIA BABIŃSKA – reżyserka teatralna, kompozytorka, scenarzystka, pedagożka. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny), a potem stołeczną Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza. Zrealizowała kilkadziesiąt przedstawień teatralnych, operowych i eksperymentalnych na scenach w całej Polsce. Jest też autorką muzyki do spektakli teatralnych, teatru tv, słuchowisk oraz seriali tv. Napisała 10 scenariuszy do teatru, teatru dla dzieci i filmu. Za swoją pracę artystyczną otrzymała szereg nagród, m.in. Złotą Maskę za spektakl CYRULIK SEWILSKI (premiera w Teatrze Wielkim w Łodzi 2014) oraz nagrodę im. Jana Kiepury dla najlepszego reżysera i dla najlepszego spektaklu za DOKRĘCANIE ŚRUBY (premiera w Operze na Zamku w Szczecinie 2016). Od wielu lat Natalia Babińska zajmuje się także pracą pedagogiczną, współpracując z Uczelniami w całej Polsce (m.in. Akademia Muzyczna w Poznaniu, UMFC w Warszawie, Akademia Teatralna w Warszawie, Akademia Muzyczna w Łodzi), a także prowadząc regularne zajęcia w ZPSM nr 1 w Warszawie i w Akademii Sztuki w Szczecinie. Z powodzeniem realizuje spektakle z udziałem młodzieży (np. 4 musicale w Filharmonii Gorzowskiej). Pasjonuje się też krzewieniem kompetencji artystycznych wśród amatorów, regularnie prowadząc indywidualne zajęcia muzyczne w Piasecznie i okolicach, gdzie znajduje się jej dom rodzinny.

W ramach projektu stypendialnego planuje stworzyć scenariusz teatralny oparty na rodzinnej historii związanej z Piasecznem i jego mieszkańcami. Losy 4 pokoleń kobiet. Spektakl będzie oparty na ruchu, tańcu, zabawie. Trzonem tekstowym będą dziecięce wyliczanki, rymowanki i zabawy.

SEBASTIAN KUCHCZYŃSKI – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Berklee College of Music w Bostonie (2018 r.). Stypendysta University of Louisville, Kentucky, USA. Perkusista, kompozytor, aranżer. Nagrał ponad trzydzieści płyt z polskimi i zagranicznymi artystami jako współlider lub sideman. Nagrał piosenkę „Minuty” zespołu Stare Miasto, która pojawiła się na płycie „Albo Inaczej” Alkopoligamii. Utwór zaśpiewała Ewa Bem. Razem z gitarzystą Alexem Hutchingsem nagrał płytę ”Tear The Roof Off” zespołu Schmidt Electric, a nagrana płyta Oli Trzaski – „All Around” otrzymała nominację do nagrody fonograficznej Fryderyk w kategorii „Fonograficzny Jazzowy Debiut Roku”. W 2018 roku Sebastian Kuchczyński założył zespół „Gravity Jazz Collective” promujący twórczość kompozytorów z Polski, całej Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Zespół oprócz koncertów prowadzi liczne warsztaty jazzowe. W styczniu 2020 r. Sebastian Kuchczyński odbył już trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych z wybitnym polskim skrzypkiem Mateuszem Smoczyńskim.

W ramach projektu stypendialnego planuje stworzyć audiowizualizację „Impressions of Piaseczno”. Zgromadzenie materiałów zdjęciowych Piaseczna, miejsc związanych z kulturą, edukacją, gospodarką, turystyka, historią itp. Stworzenie do nich szaty graficznej, opracowanie opisów multimedialnych oraz muzyki do audiowizualizacji.

PAWEŁ JAKUBOSZCZAK – absolwent dziedzictwa kultury materialnej (specjalizacje: gospodarowanie dziedzictwem kultury materialnej, turystyka historyczna) i historii (specjalizacje: historia XX wieku, archiwistyka, dokumentalistyka konserwatorka) na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, asystent muzealny w dziale zbiorów Muzeum Piaseczna. Kurator wystaw, regionalista i społecznik, popularyzator dziejów kolei wąskotorowych, redaktor merytoryczny magazynu o kolei „Stalowe Szlaki”. W 2018 r. ukazała się jego publikacja Podgrodzki Ekspresik. Kolej wąskotorowa w Miasteczku Dziecięcym w Podgrodziu. Publikował artykuły naukowe i popularnonaukowe na łamach „Stalowych Szlaków”, „Świata Kolei”, „Rocznika Leszczyńskiego”, „Rocznika Pleszewskiego” i „Śląskiego Kwartalnika Historycznego Sobótka”. Uczestnik konferencji naukowych z cyklu „A jednak kolej!”. Kurator wystawy czasowej POLSKI – KOLOROWY. Zakłady Kineskopów Kolorowych Unitra-Polkolor w Piasecznie i współautor wystawy stałej Piaseczno – od źródeł do współczesności.

Projekt stypendialny zakłada opracowanie kolekcji zabytkowych tableau wąskotorowych kolei grójeckiej i wilanowskiej z okresu międzywojennego. Tableau – zbiorowa fotografia pamiątkowa składająca się z wielu małych zdjęć poszczególnych osób. Efektem kwerendy naukowej będzie popularnonaukowy film przybliżający przedsiębiorstwa kolejowe i ich pracowników. Opracowanie to będzie wartościowym materiałem edukacyjnym z gminy Piaseczno.

JAKUB ZALASA – rocznik 2001, V rok Wydziału Reżyserii Dramatu AST w Krakowie. Laureat nagrody Debiut TR na Forum Młodej Reżyserii, gdzie dodatkowo zdobył nagrodę ZASP i ZAiKS za najlepszą reżyserię. Reżysersko debiutował spektaklem “Smoleńsk Late Night Show” w teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Reżyserował w duecie spektakl “sweet&romantic” w TR Warszawa. Reżyserował spektakl muzyczny “Metamorfozy” we współpracy z marką Jaguar (w Art Box Experience, Fabryka Norblina), a następnie w Garnizonie Sztuki. Dramaturg spektaklu “Fight Club, czyli męskie kręgi” w reż. Marcela Osowickiego w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Reżyser spektaklu “Arden” w studium aktorskim STA w Poznaniu. Współtwórca “Trylogii Klimatycznej” (tekst Thomasa Köcka), spektaklu site-specific pokazywanego w hali sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Reżyser czytania performatywnego “Miłosz w Krakowie” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Współtwórca czytania performatywnego “Niewolnicy modernizacji” w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Asystent przy produkcjach: “Savannah Bay” (reż. Józef Opalski), “Biesy. Spektakl o piciu herbaty” (reż. Paweł Miśkiewicz), oraz “Pewnego długiego dnia” (reż. Luk Perceval) w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Zapalony wokalista, basista, songwriter. Ukończył dziesięciodniowe odosobnienie medytacyjne Vipassana.

Projekt stypendialny zakłada napisanie sztuki teatralnej „Piaski czasu”, opartej na wspomnieniach i rozmowach z najstarszymi mieszkańcami gminy Piaseczno oraz zorganizowanie spotkania z czytaniem performatywnym z udziałem aktorów. Projekt będzie łączył w sobie elementy teatru dokumentalnego z fabułą.