Relacja z Jarmarku Piaseczyńskiego

1632
XIV Jarmark Piaseczyński
foto: Marcin Borkowski

W tym roku Piaseczyński Jarmark odbył się pod hasłem “Shalom Piaseczno”, czyli spotkania z kulturą żydowską.

Sobota przepełniona była wydarzeniami towarzyszącymi m.in. odbył się spacer miejski z przewodnikiem pn.: “Śladami piaseczyńskich Żydów”. W niedzielę uliczki w centrum Piaseczna zapełniły się straganami prezentującymi kulturę i kuchnię żydowską, stoiskami twórców ludowych, tradycyjnego rzemiosła oraz rękodzieła artystycznego. Można było skosztować kuchni regionalnej, słodkich wypieków, miodu i wyrobów pszczelarskich.

Skwer Kisiela zamienił się w małe miasteczko żydowskie, gdzie na sianie wylegiwała się koza oraz można było przyjrzeć się pracy szewca i krawca. Skosztować można było kuchni żydowskiej, a także wziąć udział w warsztatach tańca izraelskiego. Na terenie Zakątku Kultury można było wziąć udział w warsztatach wycinanki żydowskiej, kołysanki hebrajskiej, a także poznać język hebrajski. Zainteresowane osoby mogły obejrzeć plenerowe wystawy historyczno-fotograficzne: “Piaseczyńscy chasydzi” oraz “Śladami przeszłości Ger”. Oprócz jarmarcznych kramów na scenie umieszczonej na Rynki Miejskim, można było posłuchać występów: Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej, zespołów Sholem, Chanajki oraz Kapeli z Targówka.

Podczas wydarzenia udało się odtworzyć jarmarczny klimat, przybliżyć tradycyjną kulturę i dawne rzemiosło oraz mamy nadzieję, że mieszkańcy zainteresowali się dziedzictwem kulturowym naszego regionu. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z jarmarku: