Rowerowe Piaseczno – akcja edukacyjna na ścieżkach rowerowych

2118
Rowerowe Piaseczno - akcja edukacyjna na ścieżkach rowerowych. na zdjęciu pas rowerowy na ul. Puławskiej, burmistrz, strażnik miejski i rowerzyści.
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Kontynuujemy rozpoczętą w kwietniu akcję edukacyjną na ścieżkach rowerowych. Zachęcamy do korzystania z infrastruktury rowerowej i przestrzegania przepisów ruchu drogowego. 

Gmina Piaseczno od kilku lat inwestuje w rozbudowę infrastruktury rowerowej. W ubiegłym roku wykona został duża liczba nowych ścieżek rowerowych, wykonaliśmy też oznaczenia dla rowerzystów na istniejących drogach, zwłaszcza w centrum miasta, modernizujemy też istniejące ścieżki czy ciągi pieszo-rowerowe. Gmina Piaseczno pozyskała na budowę infrastruktury rowerowej fundusze ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w kwocie 6,9 mln zł. Całkowita wartość realizowanego przez nas projektu wynosi 9,8 mln zł. Oczywiście Gmina Piaseczno inwestuje też własne środki w budowę infrastruktury rowerowej, której nie obejmuje projekt.

Broszura “Rowerowe Piaseczno”

W związku z tym, że nie wszyscy rowerzyści stosują się do zasad ruchu, w tym obowiązku korzystania z istniejących pasów czy ścieżek rowerowych, jeśli takie są wyznaczone na drodze, przygotowaliśmy specjalną broszurę przypominająca zasady ruchu drogowego dotyczące rowerzystów.

Broszura do pobrania: Rowerowe Piaseczno (.pdf, 18.8 MB)|

Rowerowe Piaseczno

Do zobaczenia na drogach rowerowych

W kwietniowe i majowe weekendy urzędnicy gminy w towarzystwie policjantów i strażników miejskich pojawią się na uczęszczanych trasach rowerowych, by przypominać rowerzystom o zasadach ruchu. Ci, którzy poruszając się po drogach publicznych respektują przepisy, mogą liczyć na rowerowe upominki od Gminy Piaseczno. Pozostali na przypomnienie zasad. A pamiętać i respektować przepisy warto nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Ich nieprzestrzeganie, czyli np. jazda po chodniku czy ścieżką rowerowa pod prąd, może kosztować 200 zł.

Pierwsza akcja miała miejsce w piątek 22 kwietnia na ulicach Puławskiej, Dworcowej, Jana Pawła II. W sobotę 23 kwietnia urzędników, strażników i policjantów można było spotkać przy Al. Kalin i Górkach Szymona.

W piątek 6 maja 2022 r. w godzinach 15.00-17.00 będziemy czekać na rowerzystów m.in. na ul. Puławskiej, Sierakowskiego czy przy skateparku. Z kolei w sobotę 7 maja 2022 r. w godzinach 12.00-14.00 na ścieżkach rowerowych w Żabieńcu i Zalesiu Górnym. W okolicach Targowiska Miejskiego pojawimy się w godzinach 9.00-11.00. w piątek 20 maja,  a w sobotę 21 maja w godzinach 12.00-14.00. w Józefosławiu – nieopodal szkoły i przy ul. Cyraneczki w okolicach skrzyżowań z ulicami Wilanowską i Julianowską.

Rowerowe Piaseczno, na zdjęciu rowerzyści, w tle Ratusz w Piasecznie
foto Marcin Borkowski

Piknik Rowerowy

W niedzielę 24 kwietnia 2022 r. na piaseczyńskim rynku odbył się również Piknik Rowerowy, podczas którego najmłodsi uczyli się zasad bezpiecznego poruszania w miasteczku ruchu drogowego, a nieco starsi goście sprawdzali swoją wiedzę o przepisach ruchu drogowego rozwiązując testy i zdobywając atrakcyjne nagrody.

Logo rowerowe Piaseczno

 

Powiązane tematycznie:
Nowa infrastruktura dla rowerzystów
Rowerzyści zawładnęli rynkiem