Rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego na basen kryty przy ul. Chyliczkowskiej w Piasecznie

11209
Rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego na basen w Piasecznie

22 maja 2020 roku odbyło się ogłoszenie wyników konkursu studialno-realizacyjnego na opracowanie koncepcji architektonicznej basenu krytego w Piasecznie.

– Wierzę, że nowa inwestycja będzie kolejną po obiekcie CEM wizytówką Piaseczna, nową jakością zarówno w sensie architektonicznym jak i użytkowym. To właśnie walory funkcjonalne wybranej koncepcji zadecydowały o jej zwycięstwie. Myślę, że po dopracowaniu szczegółów na etapie projektu budowlanego przystąpimy do budowy nowoczesnego basenu wraz z atrakcyjnym zapleczem, obiektu sportowego na jaki czekają wszyscy mieszkańcy – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz.

– Jestem przekonany, że Piaseczno będzie dumne z nowej inwestycji i stanie się ona symbolem naszej wrażliwości na architekturę, poszanowania przyrody, a także odwagi w podejmowaniu decyzji, mających wpływ na rozwój naszej gminy – powiedział II zastępca burmistrza Robert Widz. – Czeka nas teraz równie odpowiedzialna praca: będziemy negocjować umowę z projektantami zwycięskiej pracy, na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie stosownych decyzji administracyjnych. Patrząc optymistycznie, na początku 2022 roku powinniśmy rozpocząć budowę, a za kolejne 2 lata pójdziemy na nowy basen – dodał wiceburmistrz.

Przedmiotem konkursu było opracowanie studialne wskazanego w regulaminie terenu, obejmujące m.in. opracowanie koncepcji urbanistycznej terenu o charakterze rekreacyjno-sportowym wraz z obiektami oraz określenie powiązań komunikacyjnych, w tym ruchu rowerowego, propozycji kształtowania zieleni i jej charakteru oraz, w części realizacyjnej konkursu: opracowanie szczegółowej koncepcji basenu krytego oraz basenów odkrytych ze wskazaniem koncepcji rozwiązań energo-efektywnych i proekologicznych, jak też opracowań kosztowych dla obiektu kubaturowego.

W relacji do części studialnej Sąd oceniał trafność  relacji przestrzennych i funkcjonalnych, w części realizacyjnej zaś atrakcyjność, nowatorstwo i oryginalność rozwiązań architektonicznych basenu krytego i basenów odkrytych, atrakcyjność i trafność rozwiązań  funkcjonalno-użytkowych, realność i ekonomikę oraz walory eksploatacyjne obiektu.

Sąd Konkursowy oceniał obie części opracowania konkursowego poszukując w nich spójnej całości, z uwzględnieniem charakteru miejscowej architektury i jej skali. Teren  opracowania studialnego posiada unikalne walory krajobrazowe i trafność propozycji pejzażowych polega na ich wydobyciu, odpowiedniej ekspozycji i proekologicznym wykorzystaniu z zastosowaniem zasad kompozycji, projektowania i utrzymania zieleni. Nowatorstwo i atrakcyjność architektury w części realizacyjnej musi zaś tu iść w parze z odpowiednimi rozwiązaniami funkcjonalno-użytkowymi; obiekt powinien mieć cechy  architektury przeznaczonej dla sportu i rekreacji.

W gronie nadesłanych 22. prac poszukiwano przy tym rozwiązań oryginalnych. Poziom prac Jury ocenia jako wysoki. Wybrano trzy nagrody pieniężne, nagrodę w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie pełnej dokumentacji projektowej wraz z nadzorem autorskim, dwie regulaminowe nagrody pieniężne w formie wyróżnień oraz jedno wyróżnienie honorowe. Praca zwycięska, najlepiej z projektów nadesłanych na konkurs określa organizację przestrzenną terenu i symbolikę obiektu, proponując rozwiązanie odpowiednie dla genius loci lokalizacji, architekturę powściągliwą, odpowiednią dla współczesnego, a jednocześnie ponadczasowego, pojęcia rekreacji i sportu. Laureat nagrody drugiej ustępuje tu pod względem rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych w obiekcie, artykulacji elewacji, choć  rozwiązania studialne są tu również  trafne. Trzecia Nagroda proponuje niezwykle nowatorskie rozwiązanie architektoniczne części realizacyjnej osadzone w trafnie zaproponowanym projekcie krajobrazowym, niemniej  autorzy nie ustrzegli się tu błędów funkcjonalno-użytkowych w obiekcie  kubaturowym. Prace wyróżnione proponują wartości opisane w uzasadnieniach Sądu Konkursowego. Sąd przyznał wyróżnienie honorowe dla pracy, która posiadając trafne  założenia krajobrazowe i bardzo nowatorską i atrakcyjną architekturę, nie stanowi wypowiedzi zakończonej.

Sąd Konkursowy dziękuje wszystkim uczestnikom konkursu i gratuluje laureatom w poczuciu, iż przekazuje Zamawiającemu projekt odpowiadający warunkom regulaminowym i wnoszący wartości dodatkowe, które wzbogacą pejzaż Piaseczna.

Ze wszystkimi pracami konkursowymi wraz z opiniami do prac nagrodzonych i wyróżnionych, zaleceń do pracy konkursowej, która uzyskała I nagrodę, można zapoznać się na stronie internetowej: konkurs-piaseczno-basen.sarp.warszawa.pl

Zwycięzcą konkursu jest: Maciej Popławski Pracownia z Wrocławia.

Poniżej publikujemy zwycięską pracę:

część opisowa pracy numer 6

Pobierz plik PDF: część opisowa pracy numer 6 (.pdf)

Strona konkursowa: konkurs-piaseczno-basen.sarp.warszawa.pl

Informacje powiązane tematycznie:
ogłoszenie wyników konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej basenu krytego
konkurs architektoniczny na projekt basenu krytego w Piasecznie