Rusza modernizacja Domu „Zośki”

1483
Dom Zośki. na zdjęciu drewniany dom w otoczeniu zieleni.
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Gmina Piaseczno podpisała umowę na renowację zabytkowego domu Rodziny Zawadzkich w Zalesiu Dolnym. Koszt inwestycji to blisko 6 mln złotych.

Droga do realizacji tej inwestycji była wyjątkowo długa i trudna. Starania o uratowanie zalesiańskiego zabytku, który ma znaczenie historyczne nie tylko dla lokalnej społeczności, trwały kilka lat. W tym celu założona została w 2015 roku Fundacja Dom „Zośki”, która ogniskowała działania strony społecznej do czasu podpisania przez Gminę Piaseczno w 2017 roku aktu notarialnego finalizującego zakup przez samorząd od prywatnego właściciela nieruchomości przy ul. Królowej Jadwigi 11 w Piasecznie. Po zakupie nieruchomości rozpoczęły się prace nad stworzeniem program funkcjonalno-użytkowego, który był punktem wyjścia do planowania remontu budynku i przystosowania go do pełnienia funkcji kulturalno-oświatowo-muzealnych. Kolejnym etapem było zbadanie stanu budowli, zabezpieczenie drewnianych elementów i przygotowanie projektu modernizacji budynku w uzgodnieniu wszelkich szczegółów z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Ogłoszony przed wakacjami przetarg na przebudowę, rozbudowę i zmianę sposobu użytkowania zabytkowej willi został rozstrzygnięty i 16 sierpnia 2023 r. burmistrz Daniel Putkiewicz podpisał umowę z Wykonawcą. Prace budowlane powinny się zakończyć do końca 2024 roku. Wartość umowy to 5 987 878,05 zł.

Filia Muzeum Piaseczna

Po remoncie Dom „Zośki” ma stać się oddziałem Muzeum Piaseczna. Zgodnie z koncepcją zagospodarowania budynku, ma w nim powstać ekspozycja przypominająca Rodzinę Zawadzkich, oddaną pracy społecznej i zaangażowaną w walkę o niepodległość Polski. Druga część ekspozycji poświęcona będzie Szarym Szeregom. Opowieść o historii działalności harcerskiej w okresie II wojny światowej oraz ich roli w Powstaniu Warszawskim będzie łączyć się z powojenną historią harcerstwa na terenie gminy Piaseczno.

 

Tematycznie powiązane: