Miejskie Parkingi Płatne 2
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

W dniu 2 listopada zostanie uruchomiony System Miejskich Parkingów Płatnych. Odpłatność zostanie na razie wprowadzona na trzech parkingach w ścisłym centrum Piaseczna: przy ul. Zgoda/Sierakowskiego, przy ul. Kościelnej (za sądem) oraz przy ul. Puławskiej 5Miejsca postojowe przy ul. Nadarzyńskiej nadal pozostają bezpłatne.

Przed ponad rokiem Rada Miejska podjęła uchwałę o utworzeniu Systemu Miejskich Parkingów Płatnych (MPP). To kolejny krok po wprowadzeniu przy ulicach Strefy Płatnego Parkowania (SPP), która ma za zadanie zwiększyć rotację miejsc postojowych w centrum miasta. Jednocześnie liczymy na to, że dodatkowym efektem będzie ograniczenie ruchu samochodowego i związanych z tym korków w centrum miasta.

– Naszym celem jest rewitalizacja centrum miasta, poprawa jakości przestrzeni publicznej, nawierzchni ulic, zieleni i powstrzymanie procesów, które w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do degradacji śródmieścia. Ich osiągnięcie wymaga również zdecydowanych i odważnych zmian w polityce transportowej i parkingowej – zaznacza burmistrz Daniel Putkiewicz. – Wprowadzenie opłat zweryfikuje liczbę samochodów w centrum i jeżeli deficyt się utrzyma, zdecydujemy o budowie planowanego wcześniej, ale kosztownego parkingu wielopoziomowego, którego utrzymanie będzie wymagało również ponoszenia opłat.

Płatne parkowanie na wniosek przedsiębiorców

Pierwszą pilotażową Strefę Płatnego Parkowania utworzono w Piasecznie w 2017 roku. Decyzja o stworzeniu strefy podjęta została na wniosek kupców i osób prowadzących działalność gospodarczą. Większość miejsc postojowych wzdłuż ul. Kościuszki była na wiele godzin zajmowana przez samochody osób dojeżdżających do pracy, blokując tym samym dojazd dla klientów lokali handlowych. Strefa spełniła swoją rolę i zwiększyła rotację na samej ul. Kościuszki, jednak większość kierowców zaczęła parkować swoje samochody na wiele godzin na sąsiednich ulicach, na co wskazywali właściciele punktów handlowych np. na Puławskiej. To właśnie dlatego podjęto decyzję o rozszerzeniu SPP na kolejnych ulicach oraz uruchomieniu Miejskich Parkingów Płatnych (MPP) w ścisłym centrum.

Trzy parkingi w ścisłym centrum

W pierwszej kolejności odpłatność za postój zacznie obowiązywać na trzech parkingach w samym centrum Piaseczna – obok sądu, przy ul. Zgoda oraz przy ul. Puławskiej 5. Uruchomienie parkomatów w tych trzech lokalizacjach planowane jest na wtorek 2 listopada. Po tym terminie za korzystanie z wygody parkowania w ścisłym centrum miasta trzeba będzie zapłacić.

Rusza System Miejskich Parkingów Płatnych
W Strefie Płatnego Parkowania znajdzie się parking przy ul. Puławskiej 5 / foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że wprowadzenie opłat na parkingach, z których mieszkańcy korzystali dotąd bezpłatnie, to dodatkowy koszt korzystania z samochodu. Niestety, mimo tworzenia przez Gminę kolejnych miejsc postojowych, wciąż ich liczba jest niewystarczająca w obliczu rosnącej liczby samochodów na naszych ulicach. W związku z tym konieczne jest zapewnienie większej rotacji miejsc postojowych w centrum miasta – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz.

Taki efekt przynosi wprowadzenie odpłatności za postój, co wynika zarówno z doświadczeń innych miast, jak i obserwacji miejsc postojowych wzdłuż gminnych dróg przed i po wprowadzeniu opłat.

Ruszają Miejskie Parkingi Płatne. na zdjęciu parking przy ulicy Kilińskiego/Nadarzyńskiej / foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska
Tak wyglądał plac parkingowy u zbiegu ulic Kilińskiego i Nadarzyńskiej przed wprowadzeniem SPP
Ruszają Miejskie Parkingi Płatne. Na zdjęciu parking na rogu ulic Kilińskiego i Nadarzyńskiej z parkomatem.
Po uruchomieniu Strefy Płatnego parkowania zawsze można znaleźć tam wolne miejsce / foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska

Niewielki koszt – łatwiejsze parkowanie

Stawki opłat nie są wysokie. Identycznie jak w Strefie Płatnego Parkowania będzie można skorzystać z bezpłatnych 45 minut. Płatne parkowanie będzie obowiązywało w godzinach 8.00-18.00. Za pierwszą godzinę zapłacimy 3 zł, za drugą 3,5 zł, za trzecią 4 zł, a bilet dzienny kosztuje 10 zł. W przypadku korzystania z parkingu codziennie na czas pracy, warto zdecydować się na wykupienie biletu tygodniowego za 40 zł lub miesięcznego za 80 zł dla posiadaczy Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca oraz 100 zł dla pozostałych użytkowników.

– Oznacza to koszt 4 lub 5 zł za dzień pracy, a z pewnością miejsce parkingowe w sąsiedztwie miejsca pracy znaleźć będzie znacznie łatwiej – zauważa wiceburmistrz Robert Widz. Bilety miesięczne, podobnie jak bilety godzinowe, dobowe czy tygodniowe będzie można łatwo kupić w parkomacie. W przypadku tygodniowych i miesięcznych płatność będzie można zrealizować tylko kartą. Opłaty można realizować również korzystając z aplikacji mobilnej. Jest to duże ułatwienie, ponieważ nie musimy zakładać z góry na jak długi czas potrzebujemy opłacić czas parkowania i nie musimy pobierać biletu – wystarczy zostawić za szybą kartkę informującą o płatności mobilnej lub skorzystać ze specjalnej naklejki dostępnej do odbioru w biurze SPP przy ul. Sierakowskiego 1.

Ruszają Miejskie Parkingi Płatne. Na zdjęciu parking przy sądzie.
Opłaty będą obowiązywały również na parkingu przy ul. Kościelnej, obok budynku sądu / foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska

Bilet parkingowy powinien znajdować się za szybą samochodu (również tzw. zerowy na bezpłatne 45 minut), warto jednak pamiętać, że jeśli prawidłowo wpisaliśmy nr rejestracyjny pojazdu, kontrolujący będą mieli taką informację w systemie, więc jeśli w przypadku biletu długookresowego zapomnimy któregoś dnia zostawić go w widocznym miejscu, nie powinno być problemu, aczkolwiek bilet, jako potwierdzenie uiszczenia opłaty, należy zachować do końca jego ważności.

Parkingi bezpłatne w promieniu kilkuset metrów od centrum

Alternatywą jest korzystanie z oddalonych o kilkaset metrów parkingów bezpłatnych. Takie miejsca znajdą Państwo na parkingach przy ulicach: Nadarzyńskiej, Kniaziewicza, Jana Pawła II, Kilińskiego, Młynarskiej czy na tyłach Parku Miejskiego obok Poniatówki, a także na ulicach Królewskie Lipy, Zgoda czy Młynarska.

Rusza System Miejskich Parkingów Płatnych. na zdjęciu parking obok Parku Miejskiego.
Sporo wolnych miejsc można znaleźć na parkingu na tyłach parku, w okolicach placu zabaw i Poniatówki / foto Joanna Ferlian-Tchórzewska
Rusza System Miejskich Parkingów Płatnych. Na zdjęciu parking na ul. Kilińskiego.
Bezpłatnie zaparkować można m.in. przy ul. Kilińskiego / foto Joanna Ferlian-Tchórzewska
Rusza System Miejskich Parkingów Płatnych. Na zdjęciu parking przy ul. Jana Pawła II.
Bezpłatne miejsca oferuje też parking przy ul. Jana Pawła II / foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska

– Zachęcamy też do korzystania z transportu publicznego. Do i z centrum miasta jeździ kilkanaście linii lokalnych L, z których posiadacze Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca mogą korzystać bezpłatnie. W centrum miasta zatrzymują się też autobusy linii 709, 710, 724 i 727. Przystanki są oddalone od głównych instytucji, sklepów czy punktów usługowych o kilkadziesiąt czy maksymalnie kilkaset metrów spaceru – podkreśla wiceburmistrz Robert Widz.

Rusza rozszerzona Strefa Płatnego Parkowania. Grafika prezentująca lokalizację parkingów wraz z liczbą dostępnych miejsc parkingowych.

Mapę ze szczegółowymi informacjami na temat lokalizacji parkingów i liczby dostępnych na nich miejsc można znaleźć na stronie mapy.piaseczno.eu. Osoby dojeżdżające do pracy z oddalonych miejscowości na terenie naszej gminy lub spoza niej, mogą zostawić samochód również w miejscu z którego łatwo i szybko można dostać się do i z centrum miasta transportem publicznym. Mieszkańców, którzy mają taką możliwość, zachęcamy też do korzystania z infrastruktury rowerowej.

Uwagi mieszkańców są analizowane

Burmistrz spotkał się z mieszkańcami na ul. Fabrycznej oraz na bieżąco przyjmuje uwagi dotyczące miejsc postojowych na ulicach oraz parkingach miejskich.

– Przedstawię Radzie Miejskiej projekt zmiany uchwały w sprawie SPP i zaproponuje wyłączenie ze strefy fragmentu ul. Szkolnej na odcinku od Al. Róż do ul. Powstańców Warszawy – informuje burmistrz Daniel Putkiewicz. Urząd analizuje też inne spływające od mieszkańców wnioski, np. dotyczące możliwości wykupienia abonamentów przez przedsiębiorców, obniżenia cen abonamentów, utworzenia dodatkowych miejsc bezpłatnych poza centrum. Urząd odniesie się do nich po szczegółowym przeanalizowaniu treści i uwarunkowań prawnych.