Samorząd przyjazny kobietom

647
Samorząd przyjazny kobietom

Gmina Piaseczno otrzymała wyróżnienie w plebiscycie „Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom”.

Piaseczno znalazło się w gronie siedemnastu samorządów wyróżnionych za podejmowanie działań, które sprzyjają kobietom. Podczas gali zorganizowanej 10 marca 2023 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku wyróżnienie odebrała wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.

Gala była zwieńczeniem projektu „Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom” realizowanego od września 2022 r. przez Ogólnopolski Strajk Kobiet i „Gazetę Wyborczą”.

– Wyróżnienie oznacza, że w naszych działaniach we wszystkich obszarach funkcjonowania bierzemy pod uwagę potrzeby i oczekiwania kobiet – mówi wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. – Docenione zostały zarówno nasze działania wspierające powrót kobiet na rynek pracy po urodzeniu dzieci, w tym m.in. dopłaty do miejsc żłobkowych, jak i dopłaty do in vitro, programy wspierające kobiety doświadczające przemocy domowej czy utworzenie Piaseczyńskiej Rady Kobiet.

Na uwagę zasługuje również to, że ponad 50% składu Rady Miejskiej w Piasecznie stanowią panie i byliśmy jednym z pierwszych miast, które nadały miejscu publicznemu nazwę Praw Kobiet. Rada Miejska uchwałę w sprawie nadania rondu w Józefosławiu imienia ronda Praw Kobiet podjęła w grudniu 2020 r.