SKM już w Piasecznie

2193


Konferencja prasowa na dworcu PKP Piaseczno z udziałem m.in. Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno Daniela Putkiewicza, która odbyła się 13 marca 2023 rok, w związku z uruchomieniem linii Szybkiej Kolei Miejskiej z Piaseczna do Warszawy. Film jest uzupełniony o napisy dla osób niesłyszących.

Pierwsze pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej już wożą pasażerów do i z Warszawy. Mieszkańcy gminy zyskali dzięki temu aż 28 więcej połączeń kolejowych ze stolicą.

W niedzielę 12 marca 2023 kursowanie na linii Piaseczno-Wieliszew rozpoczęły pociągi linii S4. Od poniedziałku 13 marca połączenia między stacjami Warszawa Główna i Piaseczno obsługują pociągli linii S40. W dni robocze pasażerowie mogą liczyć na 20 kursów linii S4 oraz 18 kursów S40. Oznacza to 38 nowych połączeń ze stolicą. Wraz z uruchomieniem linii SKM do Piaseczna zniknęły kursy Kolei Mazowieckich, które kończyły i zaczynały swój bieg w Piasecznie – było ich dziesięć. Wraz z uruchomieniem SKM pasażerowie zyskali więc po 28 dodatkowych połączeń do i z Warszawy.

– Zgodnie z obietnicami dziś otwieramy kolejne połączenie SKMki z Piaseczna do Warszawy – mówił podczas zorganizowanej w Piasecznie konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Mamy wreszcie więcej pociągów do Warszawy – cieszył się burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. – Ale to nie znaczy, że to koniec prac nad poprawą komunikacji z Warszawą – dodał. Burmistrz przyznał, że wyzwaniem jest również zwiększenie liczby miejsc postojowych w sąsiedztwie dworca, zwiększenie liczby połączeń autobusowych pozwalających dojechać do stacji kolejowej, a także budowa bezkolizyjnych przejazdów przez linię kolejową w miejscach, gdzie dziś ze względu na ruch pociągów tworzą się korki przed rogatkami.

– To zadanie zarządców dróg i PKP. W przypadku planowanej budowy drogi 721 bis powstanie wiadukt nad torami. Na realizację tej inwestycji musimy jednak jeszcze trochę poczekać, ponieważ procedury uzyskiwania niezbędnych zgód znacząco się przeciągnęły. Jeśli chodzi o inne przejazdy, to zgodnie z planami PKP, wszystkie mają być bezkolizyjne. Jednak w tej chwili są to dopiero wstępne założenia dla ewentualnej rozbudowy torów aglomeracyjnych – zaznacza burmistrz Daniel Putkiewicz.

Pełna funkcjonalność po modernizacji infrastruktury kolejowej

Znacznie większa liczba połączeń ze stolicą jest powodem do radości, choć na razie, ze względu na prace związane z przebudową stacji Warszawa Zachodnia, pasażerowie muszą się liczyć z licznymi utrudnieniami i przede wszystkim brakiem bezpośredniego połączenia ze Śródmieściem.

– Po zakończeniu modernizacji infrastruktury kolejowej w Warszawie, nasi mieszkańcy z pewnością docenią w pełni funkcjonalne połączenia ze stolicą – mówi burmistrz Piaseczna.

Prezydent Rafał Trzaskowski zaznaczył, że rozwój transportu publicznego w aglomeracji warszawskiej jest korzystny zarówno dla mieszkańców gmin ościennych, jak i samej Warszawy. Przypomniał, że właśnie rozpoczął się III etap konsultacji społecznych dotyczących Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla metropolii warszawskiej (SUMP) i zachęcał do wzięcia udziału w konsultacjach.

Po konferencji prasowej przedstawiciele samorządów, Szybkiej Kolei Miejskiej i Zarządu Transportu Miejskiego wsiedli w pociąg i ruszyli do Warszawy Głównej.

Na realizację połączeń SKM do końca 2023 roku Gmina Piaseczno wyda 2,3 mln złotych.

Tematycznie powiązane: