Skoordynowana pomoc dla uchodźców z Ukrainy
Władze gminy, powiatu oraz koordynator wolonatriuszy planują dalsze działania pomocowe / foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska

Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piasecznie oraz rzesza wolontariuszy koordynują działania pomocowe dla uchodźców z Ukrainy.

Mieszkańcy z niezwykłym zaangażowaniem i ofiarnością zareagowali na sytuację na Ukrainie. Od piątku 25 lutego w Biurze Poselskim przy ul. Warszawskiej 1 przekazują dary dla uchodźców. Wolontariusze i pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zbierają również informacje o osobach z Ukrainy poszukujących lokum oraz mieszkańcach gotowych zaoferować uchodźcom miejsce w swoim domu.

POIK zapewnia noclegi dla dużych grup

Miejsca noclegowe dla dużych grup z Ukrainy organizuje Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Od niedzieli 27 lutego pod numerem telefonu 798 896 307 otrzymacie Państwo informacje o miejscach zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy na terenie powiatu piaseczyńskiego. 

Skoordynowana pomoc dla uchodźców z Ukrainy
Samorządowcy gminy i powiatu rozmawiali m.in. o możliwościach zakwaterowania uchodźców foto: Archiwum UMiG Piaseczno

MGOPS informuje i pomaga

Nadal w godzinach od 8.00 do 20.00 (codziennie) działa specjalna infolinia MGOPS w Piasecznie: 666 973 189. Pod tym numerem telefonu lub adresem mailowym : ua@mgops.piaseczno.eu można uzyskać informacje o organizowanej pomocy. MGOPS kojarzy również osoby potrzebujące pomocy z oferującymi przyjęcie uchodźców do swojego domu. Za pomocą infolinii czy adresu mailowego można również zgłosić gotowość udzielenia innego rodzaju pomocy, również w późniejszym okresie, np. miejsca pracy, wsparcia terapeutycznego, pomocy w nauce języka polskiego, tłumaczeniach, opieki nad dzieckiem itp.
Mieszkańcy często umieszczają taką informację w mediach społecznościowych. Warto jednak skoordynować listę ofert pomocy z zapotrzebowaniem i stworzyć jedną bazę zarówno potrzeb, jak i zasobów.
Od poniedziałku 28 lutego, w godzinach od 10.00 do 18.00 gminne centrum zarządzania pomocą dla uchodźców działać będzie w Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie przy ul. Warszawskiej 1 (wejście od strony pl. Piłsudskiego). Pracownicy MGOPS oraz wolontariusze udzielą uchodźcom wszystkich niezbędnych informacji oraz pomocy, również w języku ukraińskim.

Zbiórka darów w nowym miejscu

Organizowana z inicjatywy samych mieszkańców zbiórka darów będzie nadal kontynuowana. Informacje o bieżących potrzebach są aktualizowane w wydarzeniu na facebooku: Pomóż Ukrainie – Powiat Piaseczyński. Dary trafią przede wszystkim do rodzin z Ukrainy, które zamieszkają na terenie powiatu piaseczyńskiego, ewentualnie na granicę lub teren Ukrainy do osób potrzebujących konkretnej pomocy na miejscu.

Skoordynowana pomoc dla uchodźców z Ukrainy
Jeszcze dziś dary są zbierane przy ul. Warszawskiej 1 / foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska

Od poniedziałku 28 lutego zbiórka zostanie przeniesiona do nowego punktu – sali gimnastycznej w szkole podstawowej nr 1 przy al. Kalin 30.
– Oznacza to niestety, że uczniowie nie będą mogli przez pewien czas korzystać z sali gimnastycznej, o czym Rodziców i Uczniów poinformuje Dyrekcja placówki. Liczę na zrozumienie tej szczególnej sytuacji – mówi wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.
Dary do szkoły przy al. Kalin 30 w Piasecznie można dostarczać od poniedziałku 28 lutego w godzinach 12.00-20.00. Jeszcze dziś, 27 lutego, zbiórka jest kontynuowana na ul. Warszawskiej 1.
– Ofiarność mieszkańców przerosła nasze najśmielsze oczekiwania – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – Chcę wyrazić ogromną wdzięczność i szacunek dla mieszkańców, którzy nie tylko zapełnili już kilka sporych magazynów darami, ale również dla rzeszy wolontariuszy, którzy przyjmują dary, segregują je, transportują w różne miejsca, przywożą uchodźców z granicy oraz niemal całodobowo koordynują działania innych na miejscu i w trasie.