Plakat akcji Stop Smog
Plakat akcji Stop Smog

Trwa akcja informacyjno-edukacyjna grupy Alarm dla Klimatu Piaseczno dotycząca walki ze smogiem. Akcję pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno. Chcesz pomóc w kolportażu ulotek? Zgłoś się do Biura Promocji i Kultury.

Czym jest smog?

Smog to cichy zabójca, który przede wszystkim gnębi nas w sezonie grzewczym, ale w sprzyjających dla siebie warunkach atmosferycznych może występować nawet przez cały rok. To pyły i gazy oraz metale ciężkie, które zatrzymują się w najbliższej Ziemi warstwie powietrza (do 40 metrów wysokości), zanieczyszczając je w sposób szkodliwy dla ludzi i zwierząt, a także klimatu. Źródłem tych zanieczyszczeń powietrza są najczęściej indywidualne paleniska domowe i środki transportu, często zakłady przemysłowe, elektrociepłownie. W skład zanieczyszczeń powietrza, określanych mianem smogu, wchodzą pyły zawieszone różnej wielkości (np. PM2.5, PM5, PM10), wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA, w tym benzo(a)piren (BPA)), dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla, metale ciężkie, dioksyny.

Smog jest jednym z wielu polskich problemów. Obecnie problem smogu w Polsce rozwiązuje się najczęściej poprzez podłączenie do sieci gazowej, tam gdzie jest to możliwe. Niestety gaz to również paliwo kopalne, więc jego spalanie sprzyja zmianom klimatu.

Jaki wpływ na nasze zdrowie ma smog?

Substancje smogowe mogą nie tylko powodować nasze złe samopoczucie, ale również powodować bezsenność, bóle głowy czy stany depresyjne. Wpływają również negatywnie  na układ oddechowy doprowadzając do zapalenia oskrzeli a nawet niewydolności bądź raka płuc. Powodują one zmiany w materiale genetycznym, przyczyniają się do powstawania komórek rakowych i mogą być przyczyną wad rozwoju płodu. Smog obniża naszą odporność i może prowadzić do zawału, udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego oraz chorób różnych narządów.

W jaki sposób możemy walczyć ze smogiem?

– nie palmy w piecu niskiej jakości węglem i drewnem, śmiećmi, plastikiem, gumą czy fragmentami mebli,
– zamieńmy stary piec węglowy na ogrzewanie budynku nowszej generacji,
– zmodernizujmy termicznie swój budynek (nowsze okna, drzwi, docieplenie, właściwa izolacja termiczna),
– ograniczmy jazdę samochodem do minimum, w miarę możliwości poruszajmy się rowerem czy komunikacją miejską,
– zainwestujmy w odnawialne źródła energii (energię słoneczną, wiatrową, geotermię),
– chrońmy siebie i bliskich monitorując informacje na temat poziomu zanieczyszczeń powietrza i dostosowując się do wskazówek dotyczących aktywności na „świeżym” powietrzu, stosujmy maski ochronne czy filtry powietrza,
– uświadamiajmy bliskich i sąsiadów na ten temat, być może nadal palą niewłaściwymi materiałami szkodząc sobie i innym,
– widząc niewłaściwy dym wydobywający się z komina nie wahajmy się zgłosić sprawy do Straży Miejskiej lub zgłosić problem przez Mobile Alert.

Razem dbajmy o nasze środowisko!

Ulotka Stop Smog (.pdf 2,13 MB)

Zachęcamy do zapoznania się z ulotką. Każdy może udostępnić ją na swoim Facebooku bądź w innych mediach społecznościowych a także zostać wolontariuszem w jej kolportażu.
Ulotki w wersji papierowej są dostępne w Biurze Promocji i Kultury przy ul. Sierakowskiego 11 w Piasecznie. Każdy, kto chciałby pomóc w ich kolportażu jako wolontariusz, proszony jest o kontakt telefoniczny pod nr. 22 70 17 650.

Ulotka Stop Smog (.pdf 2,13 MB)

Źródło: Alarm dla Klimatu