Sumariusz Praw i Przywilejów

5268

5 listopada 2019 roku upłynęło równo 590 lat, od kiedy książę Janusz I nadał Piasecznu prawa miejskie. Obchody rocznicowe trwały cały rok, pod urodzinowym szyldem firmowane były liczne wydarzenia kulturalne i sportowe. Zwieńczeniem tych inicjatyw było spotkanie o charakterze edukacyjno-rozrywkowym, które odbyło się w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym. Relacja z wydarzenia: 590. urodziny Piaseczna.

Specjalnie na tę okoliczność Biuro Promocji i Kultury wydało historyczną pozycję przygotowaną przez dr. Włodzimierza Bagieńskiego. Jest to “Sumariusz praw, przywilejów i potwierdzeń od Najjaśniejszych Książąt Mazowieckich i od Najjaśniejszych Królów Polskich, Miastu i Cechowi Szewskiemu nadanych”.

Publikacja jest streszczeniem najważniejszych aktów i dokumentów miejskich opracował w 1803 roku Joachim Nałęcz Ginalski, a ręcznie pisany oryginał znajduje się w posiadaniu Cechu Rzemiosł Różnych w Piasecznie. Pan dr Bagieński przepisał treść uwspółcześniając język, tak aby był dziś bardziej zrozumiały, opatrzył wydawnictwo wstępem i przypisami. Każdy, kto przyszedł na uroczystość urodzinową miasta mógł otrzymać bezpłatnie egzemplarz. Teraz wydawnictwo dostępne jest w bibliotekach lub można się zapoznać z jego wersją elektroniczną: Sumariusz Praw i Przywilejów (.pdf).

Sumariusz Praw i Przywilejów