System informacji pasażerskiej w Piasecznie, ekran z informacją o czasie odjazdu poszczególnych linii na dworcu PKP Piaseczno
foto Tomasz Pawlak Referat Innowacji Miejskich

Rusza system informacji pasażerskiej na przystankach w Piasecznie. Pasażerowie mogą już sprawdzić kiedy przyjedzie autobus, na który czekają. Trwa instalacja urządzeń systemu informacji pasażerskiej.

Dotychczas mieszkańcy mogli sprawdzić lokalizację autobusów dzięki Mobilnej Karcie Mieszkańca lub specjalnym aplikacjom. Teraz uzyskanie informacji o tym jak daleko jest nasz autobus i kiedy można się go spodziewać, będzie znacznie łatwiejsze.

Ekrany, pylony i moduły NFC

W ostatnich dniach rozpoczęła się instalacja urządzeń systemu informacji pasażerskiej na przystankach autobusowych na terenie Gminy Piaseczno. W tej chwili pasażerowie oczekujący na autobus na przystanku przy dworcu PKP w Piasecznie, mogą już śledzić na ekranie zainstalowanym w hali dworca trasę autobusów w czasie rzeczywistym.

Nowoczesny pylon z informacją o czasie przyjazdu poszczególnych linii pojawi się również na zewnątrz budynku. Obecnie na wszystkich gminnych przystankach instalowane są czujniki NFC. Pozwolą one każdemu posiadaczowi smartfonu wyposażonego w moduł NFC odczytać informację o lokalizacji autobusu. Wystarczy tylko zbliżyć nasz telefon do nadajnika umieszczonego na przystanku.

– Na przystanku „Szkolna 01” oraz „Kusocińskiego 02” pojawią się ekrany z informacją dla pasażerów podobne do tych warszawskich – zapowiada II Zastępca Burmistrza Robert Widz. – Z kolei na przystanku obok sądu pojawi się pylon, który chcemy zintegrować z nowym „zielonym” przystankiem.

– Mamy nadzieję, że system informacji pasażerskiej ułatwi naszym mieszkańcom korzystanie z transportu publicznego i zachęci do korzystania z komunikacji miejskiej nowe osoby – mówi Burmistrz Daniel Putkiewicz.