Czy każdy może być artystą? Będzie się można przekonać tworząc murale, instalacje czy biorąc udział w happeningu i performens pod kierunkiem znanych artystów już od 17 do 20 lipca 2018 roku.
Wszystkie te wydarzenia wchodzą w skład projektu “Do dzieła! – edukacja poprzez sztukę ulicy” Centrum Kultury w Piasecznie, dofinansowanego z programu edukacji kulturalnej 2018 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 17 do 20 lipca będą się odbywały w godz. 10.00-14.00 na terenie Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolejki Wąskotorowej. Uczestnikami mogą być dzieci powyżej 10 toku życia, młodzież, seniorzy i dorośli. Zapisy: e-mail: dodziela@gmail.com tel. 517 128 311
W czerwca projekt “Do działa – edukacja poprzez sztukę ulicy” gościł w Józefosławiu. Szczególną popularnością cieszył się warsztat z happeningu pt.: “Piłka łączy, piłka dzieli”, który odbył się w dniu meczu polskiej drużyny z drużyną z Senegalu. Uczestnicy, stworzyli swoich zawodników, nadali im indywidualne cechy i rozegrali mecz, który zakończył się, w odróżnieniu od prawdziwego, sukcesem narodowej drużyny.
Do września 2018 roku znani artyści, poza Piasecznem, poprowadzą takie autorskie warsztaty z murale, instalacji, performens i happeningu w kilku wiejskich miejscowościach: Złotokłosie (23, 25 – 27 lipca), Bogatkach (31 lipca – 3 sierpnia), Chojnowie (27 – 30 sierpnia), Zalesiu Górnym (10 – 13 września).
W każdej lokalizacji na warsztatach będą powstawały wielkoformatowe, przenośne murale, które jesienią zostaną zaprezentowane na rynku w Piasecznie, reportaż filmowy i fotograficzny, dokumentujące wydarzenia, działania happeningowe i performatywne oraz publikacje internetowe.
Dlaczego sztuka ulicy? Ponieważ świetnie nadaje się do realizowania projektów wielopokoleniowych i społecznych. Street art bywa antysystemowy, zwraca uwagę na konkretne problemy pomijane czy marginalizowane. Wykonywany szybko, często nielegalnie, czasami jest po prostu zabawny i w nieoczywisty sposób wpasowuje się w okoliczny kontekst. Świetnie nadaje się do komunikacji. Każdy warsztat będzie niepowtarzalny, przygotowany specjalnie do tego projektu przez znanych twórców. Swój udział potwierdzili tacy artyści jak: Stasys Ejdrigiewicz (performens), Paweł Szczepaniak (murale), Wiesław Szamocki (happening), Dominik Skrzypkowski (instalacja) i Justyna Mielniczuk (performens). Inspiracją do działań będzie zastanawianie się nad tematami związanymi z tym: co buduje naszą tożsamość, a co nas ogranicza? Co jest naszym dziedzictwem, a co pamięcią? Kluczem użytym w projekcie będzie kategoria formy związanej ze sztuką ulicy. Jakie kształty przybiera współcześnie doświadczenie polskości? Za jakimi obrazami, symbolami, figurami i narracjami się kryje? Odpowiedzi na te pytania będziemy szukali podczas warsztatów w rożnych dziedzinach street artu. Do prowadzenia zajęć zaprosiliśmy twórców różnych pokoleń. Będziemy się przyglądać polskości, pamięci, dziedzictwu z bardzo różnorodnych indywidualnych perspektyw artystów i uczestników zajęć, dzięki temu mają szansę powstać dzieła wielowymiarowe. Więcej informacji na stronie internetowej fb projektu: www.facebook.com/DoDzielaZG/