ToTuPoint w bibliotece

842
Biblioteka Publiczna w CEM Piaseczno
foto Marcin Borkowski

Od listopada 2022 r. Biblioteka Publiczna w Piasecznie może pochwalić się nowoczesnym systemem informacyjnym przeznaczonym dla osób niedowidzących i niewidomych.

ToTuPoint w piaseczyńskiej bibliotece to znacznik elektroniczny zainstalowany na drzwiach wejściowych Biblioteki Głównej przy ul. Jana Pawła II 55, który jest kompatybilny
z aplikacją o tej samej nazwie, którą można zainstalować na smartfonie lub innych urządzeniach mobilnych dostępnych w szerokiej ofercie dla osób niewidomych.

Podstawową rolą znacznika jest głosowe informowanie użytkownika o zapisanej w nim informacji. W przypadku biblioteki jest to głosowa informacja dla osoby niewidomej, że znajduje się w pobliżu wejścia do Biblioteki Publicznej w Piasecznie. Dodatkowe informacje, jakie są zapisane w aplikacji, to wzmianka o godzinach otwarcia, dostępności biblioteki, jej pomieszczeniach oraz opis dojścia do różnych działów. Poprzez smartfon czy inne urządzenie osoby niedowidzące mogą usłyszeć mowę syntezatora tekstu napisanego w aplikacji, dzięki czemu w łatwy sposób mogą poruszać się po bibliotece i jej pomieszczeniach. ToTuPoint sprawia, iż przestrzeń publiczna biblioteki staje się bardziej bezpieczna dla osób z dysfunkcją narządu wzroku.

ToTuPoint na Google Play: play.google.com

ToTuPoint logo ikona