Sprzątamy reklamy na terenie gminy Piaseczno 2022
foto Marcin Borkowski

Kolejny obszar gminy Piaseczno ma szansę pozbyć się szpecących ulice banerów i reklam. Ruszyła akcja informacyjna dotycząca uchwały krajobrazowej i porządkowania przestrzeni na terenie Zalesia Górnego.

Pierwszym obszarem, na terenie którego wprowadzana jest uchwała krajobrazowa jest Józefosław. W Zalesiu Górnym, podobnie jak w Józefosławiu, zaczynamy od dialogu z przedsiębiorcami i mieszkańcami informując o wymogach uchwały oraz pomagając w podejmowaniu właściwych decyzji dotyczących umieszczania reklam.

Podkreślamy, że uchwała krajobrazowa nie ma na celu zabraniania komukolwiek reklamowania swojej działalności. Reguluje jedynie to, jak możemy się reklamować, aby nie skutkowało to chaosem i bałaganem w przestrzeni publicznej.

W Zalesiu udało nam się porozmawiać z kilkudziesięcioma małymi przedsiębiorcami i spotkaliśmy się z dużym zrozumieniem wprowadzanych regulacji. Mamy nadzieję, że banery z płotów zaczną znikać zanim wystąpi konieczność uruchamiania jakichkolwiek procedur administracyjnych. W porozumieniu ze stroną społeczną będziemy również starać się wypracowywać propozycje dobrych praktyk reklamowych oraz lokalnego systemu informacji przestrzennej dla Zalesia Górnego, aby ułatwić lokalnym przedsiębiorcom funkcjonowanie z jednoczesnym poszanowaniem estetyki przestrzeni publicznej.

Przygotowaliśmy również specjalną broszurę informacyjną dedykowaną obszarom o zabudowie willowej i obszarom wiejskim.

broszura - uchwała krajobrazowa obszar 4

Wersja do pobrania: Broszura – uchwała krajobrazowa obszar 4. (.pdf 2,31 MB)

Sukces w Józefosławiu

W Józefosławiu wyłącznie w formie informowania i dialogu udało nam się doprowadzić do usunięcia ponad 2/3 reklam (około 100 podmiotów, ze 150 zinwentaryzowanych). Efekty są widoczne gołym okiem – banery zniknęły z większości płotów przy głównych ulicach, co cieszy i nas, i mieszkańców. Wobec przedsiębiorców i mieszkańców, którzy nie dostosowali się dobrowolnie do zapisów uchwały, uruchomiona zostanie procedura administracyjna.

krajobraz.piaseczno.eu