Otwarcie Leśnego laboratorium pod chmurką w Przedszkolu nr 8

3219

W czwartek, 8 października 2020 roku w Przedszkolu nr 8 w Piasecznie, odbyło się uroczyste otwarcie Leśnego laboratorium pod chmurką, które powstało w ramach wygranego przez placówkę konkursu grantowego Fundusz Naturalnej Energii.

Nagrodę w wysokości 10000 zł przeznaczono na ciekawą aranżację ogrodu przedszkolnego, który zmienił się w wielką naturalną przestrzeń edukacyjną dla dzieci. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rady rodziców oraz przedstawiciel patronującej projektowi Fundacji “Za górami, za lasami”. W ramach wygranego grantu na terenie ogrodu leśnego powstało wiele punktów przeznaczonych do rozwijania umiejętności obserwowania, doświadczania i eksperymentowania w naturalnej przestrzeni, wzbogacania wiedzy na temat najbliższego środowiska przyrodniczego, kształtowania postaw proekologicznych, rozbudzania zamiłowania do przyrody, rozwijania wrażliwości zmysłowej oraz sprawności ruchowej. W laboratorium powstała m.in. Mini Stacja Meteo, Ścieżka sensoryczna, Ścieżka akustyczna, Naturalny tor przeszkód, Kwadrat matematyczny, Krąg ciszy, Leśna ścieżka edukacyjna, Ambona obserwacyjna. Zakupiono również wiele pomocy przeznaczonych do prac badawczych, obserwacji i działań artystycznych w plenerze.

Warto wspomnieć, że projekt był realizowany w ścisłej współpracy ze środowiskiem rodzinnym i lokalnym. Efektem tej współpracy są  m.in punkty obserwacyjne tj. kolonia szpaków i zimowiska dla sikorek wyposażone  w budki lęgowe dla ptaków wykonane przez dzieci i rodziców, przepięknie zaprojektowana szata graficzna ścieżki edukacyjnej (projekt rodzica), fantastyczne dębowe ławy wpisujące się w estetykę przedszkolnego ogrodu (lokalna pracownia stolarska), bardzo dobrej jakości sprzęt optyczny (lokalny sklep myśliwski).

Głównym założeniem projektu była zmiana proporcji zajęć prowadzonych w salach na rzecz działań edukacyjnych w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Leśne laboratorium pod chmurką umożliwi nauczycielom w pełni realizację tego założenia. Dostrzegamy nie tylko piękno naszego lasu, ale również jego bogatą ofertę, która inspiruje nas do ustawicznego poszukiwania pomysłów na pełne jej wykorzystanie.

Pełna satysfakcji, radości i sukcesu koordynatorka projektu.
Agnieszka Bukowińska