Urzędy mają obowiązek uznawać mDowód
Urzędy mają obowiązek uznawać mDowód

Od 14 lipca 2023 roku w Polsce możemy potwierdzić swoją tożsamość, korzystając z mDowodu w aplikacji mObywatel.

„Ministerstwo Cyfryzacji wysłało do wszystkich samorządów pismo informujące o wejściu w życie nowych przepisów. W sieci dostępne są materiały szkoleniowe. Zachęcam urzędników, żeby zapoznali się z nową formułą potwierdzania tożsamości. Pamiętajmy, że mDowód został zrównany z dowodem tradycyjnym i każdy obywatel ma prawo się nim okazywać” – zaznacza minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

W jaki sposób możesz potwierdzić czyjąś tożsamość?

Są trzy metody weryfikacji: wizualna, funkcjonalna i kryptograficzna.

Metoda wizualna to taka, kiedy osoba, której tożsamość potwierdzasz, okazuje Ci w smartfonie swój mDowód. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

  • fotografię,
  • hologram (zmienia barwę przy poruszaniu smartfonem),
  • datę ostatniej aktualizacji danych,
  • zegar (powinien pokazywać aktualną datę i godzinę),
  • elementy dynamiczne: ruchomy element graficzny prezentujący biało-czerwoną flagę,
  • grafiki tła umieszczonego za danymi osobowymi.

Jeśli po sprawdzeniu wszystkich powyższych elementów wciąż masz wątpliwości co do autentyczności dokumentu, możesz poprosić osobę, której tożsamość weryfikujesz, o wyświetlenie w Twojej obecności np. certyfikatu czy uruchomienie którejś funkcji aplikacji. Taki sposób weryfikacji nazywamy metodą funkcjonalną.

Zachęcamy jednak do korzystania z metody kryptograficznej, wykorzystującej weryfikator  dostępny w aplikacji mObywatel. Ty generujesz w aplikacji QR Kod, a osoba, której tożsamość potwierdzasz, musi go zeskanować swoją aplikacją mObywatel. Przypominamy, że abyś mógł zweryfikować obywatela, nie musisz logować się do swojej aplikacji, ale osoba weryfikowana musi być w niej uwierzytelniona i zalogowana na swoim smartfonie.

Zrób to prościej!

Na platformie szkoleniowej w zakładce „mObywatel” znajdziecie materiały szkoleniowe –instrukcje i filmiki, dzięki którym szybko zapoznacie się z nowościami w aplikacji mObywatel. Sukcesywnie udostępniamy kolejne materiały szkoleniowe i edukacyjne dotyczące weryfikacji kryptograficznej (skanowanie QR Kodu).

Kiedy nie możemy posłużyć się mDowodem?

  • składając wniosek o nowy dowód osobisty,
  • przekraczając granicę kraju,
  • załatwiając sprawy w instytucjach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.).

Aktualne informacje na temat aplikacji i jej funkcji znajdziesz na stronie internetowej info.mobywatel.gov.pl.

Zachęcamy do obejrzenia makiety przedstawiającej, jak obecnie wygląda najnowsza wersja mDowodu: ZOBACZ.