Uwaga wścieklizna! Na zdjęciu lis siedzący na trawie.
foto unsplash.com

Na terenie województwa mazowieckiego wciąż odnotowuje się przypadki wścieklizny, zarówno u zwierząt dzikich (lisów, nietoperzy, jenotów, borsuka, saren), jak też psów i kotów zwierząt towarzyszących (psy i koty). Apelujemy o ostrożność!

Wścieklizna jest nieuleczalną, wirusową chorobą zakaźną o niezmiernie ostrym i prawie zawsze śmiertelnym przebiegu, atakującą układ nerwowy ludzi i zwierząt. Na terenie województwa mazowieckiego od ubiegłego roku odnotowywany jest znaczący wzrost przypadków zakażeń u dzikich zwierząt, ale też psów i kotów. W związku z tym od 31 grudnia 2022 roku na obszarze zagrożenia wścieklizną obowiązuje nakaz szczepienia przeciw wściekliźnie już nie tylko psów, ale również kotów. Obszar zagrożenia obowiązuje obecnie na terenie powiatów: otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, węgrowskiego i mińskiego, miast Radom, Płocki i Warszawa.

W związku z zagrożeniem w sąsiednich powiatach, publikujemy ulotki w języku polskim i ukraińskim, dotyczące tej niezwykle niebezpiecznej choroby.