Wioletta Urban, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piasecznie, otrzymała wyróżnienie w konkursie Mazowiecka Marka Ekonomii Społecznej 2025, w kategorii „Osobowość”.
Wyróżnienie dyrektor Wioletty Urban to kolejny sukces MGOPS w Piasecznie w konkursie organizowanym po raz dziesiąty przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. W 2024 r. dyrektor MGOPS odbierała nagrodę w kategorii „Odkrycie” za Klub Integracji Społecznej (KIS). W 2023 r. piaseczyński ośrodek pomocy społecznej został zaś wyróżniony w kategorii „Reintegracja”.
Rozmowa z Wiolettą Urban, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piasecznie
Renata Siwecka: – Zdaniem organizatora to wyróżnienie w kategorii „Osobowość” przyznawane jest osobom, które z pasją i zaangażowaniem działają na rzecz społeczności lokalnej. A czym ono jest dla Pani?
Wioletta Urban: – To wyróżnienie jest nie tylko dla mnie, ale też dla całego ośrodka, dla pracowników, dla koordynatorów projektów. To podziękowanie za naszą codzienną pracę i mobilizacja do jeszcze cięższej pracy.
RS: – W jaki sposób motywuje Pani zespół i buduje atmosferę współpracy?
WU: – Przede wszystkim buduję poczucie sensu i wspólnego celu. Ponadto staram się, by każdy czuł, że jego praca ma znaczenie. Atmosfera współpracy opiera się także na zaufaniu i komunikacji. Słucham każdego, doceniam indywidualne talenty i umożliwiam ich rozwój. Ze swoim zespołem celebruję każdy sukces, nawet najmniejszy. Wiem, że docenieni ludzie dają z siebie jeszcze więcej.
RS: – Jakie są Pani plany na przyszłość?
WU: – Najważniejsze jest powołanie do życia Centrum Usług Społecznych, ponieważ będziemy mogli świadczyć usługi dla wszystkich mieszkańców, realizować programy dla dzieci i młodzieży, np. psychiatrię środowiskową. Zamiana w CUS umożliwi nam także przekształcenie projektu Akademia Rodziny w usługi społeczne, które obejmą całe rodziny. Dlatego będziemy potrzebowali więcej asystentów rodziny, a o dobrych nie jest łatwo.
RS: – Jakie cechy powinien mieć dobry asystent rodziny?
WU: – Powinien być empatyczny, otwarty, pomocny, wspierający i starać się zrozumieć drugiego człowieka. Asystent rodziny towarzyszy jej w rozwiązywaniu spraw, z którymi sama sobie nie radzi. Problemy są różne. Czasami rodzice nie radzą sobie z dzieckiem, a czasami nie są w stanie niczego załatwić w urzędzie. Coś, co dla jednego człowieka jest bardzo prostą sprawą, dla innego jest murem nie do pokonania. Wtedy pomaga asystent.
RS: – Oficjalne wręczenie nagród w konkursie Mazowiecka Marka Ekonomii Społecznej 2025 zaplanowane jest na 1 grudnia.
WU: – Tak. I mam nadzieję, że będę odbierała nagrodę już jako dyrektor Centrum Usług Społecznych w Piasecznie.
RS: – Dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych sukcesów!