Wizyta władz z Upplands Vasby

721
Wizyta władz z Upplands Vasby
Wizyta władz z Upplands Vasby

W dniach 3-5 czerwca 2009 roku gościła w Piasecznie pięcioosobowa delegacja władz z partnerskiej szwedzkiej gminy Upplands Vasby, z którą Piaseczno współpracuje od 2001 roku. Do tej pory w wymianach między gminami uczestniczyło blisko 450 mieszkańców z obu miejscowości.

Poprzedni raz przedstawiciele szwedzkiej gminy byli w Piasecznie w 2003 roku. Na gościach ogromne wrażenie zrobił rozwój Piaseczna i gminne inwestycje zrealizowane w ostatnich latach. Szczególne zainteresowanie wzbudziła wizyta w nowej oczyszczalni ścieków w Piasecznie wybudowanej w ramach Funduszu Spójności. Burmistrz Upplands Vasby Jan Holmberg wielokrotnie powtarzał, że inwestycje w ochronę środowiska są absolutnym priorytetem – nie kryjąc zadowolenia, że dzięki takim inwestycjom czystsze będzie morze nad którym leży zarówno Polska jak i Szwecja.
Z równym zainteresowaniem samorządowcy ze Szwecji poznawali obiekty oświatowe w naszej gminie m.in. przedszkola w Zalesiu Dolnym i Zalesiu Górnym, które swoim standardem przewyższają placówki naszych szwedzkich przyjaciół. Wizyta gości ze Szwecji była okazją zarówno do wymiany doświadczeń jak i podsumowania dotychczasowej współpracy. Od 2001 roku w corocznych wymianach pomiędzy gminami bierze udział młodzież ze szkół, klubów sportowych oraz ośrodków kultury. Bilateralną współpracę w 2003 roku nawiązało Liceum Ogólnokształcące, które co roku realizuje własny program wymiany klas ze szwedzkimi rówieśnikami. Nowym akcentem współpracy była zeszłoroczna wizyta w Piasecznie chóru urzędników z Upplands Vasby i tegoroczna rewizyta członków chóru z Zalesia Dolnego w Szwecji.
W przyszłym tygodniu do Upplands Vasby wyjeżdża 20 osobowa grupa młodzieży z Ośrodka Kultury w Piasecznie. Podczas kilkudniowego pobytu oprócz zwiedzania Szwecji zaplanowane są wspólne warsztaty filmowe i teatralne oraz przedstawienia.