Wizyta w tanecznych rytmach

561
Wizyta w tanecznych rytmach
Wizyta w tanecznych rytmach

W ostatnich dniach czerwca gmina Piaseczno gościła roztańczoną grupę młodzieży ze Szwecji. Goście z partnerskiego miasta Upplands Vasby uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez utytułowanych zawodników KS Grawitacja.

Wspólna pasja do tańca i niespożyta energia emanowały z uczestników wymiany podczas wspólnych zajęć, zorganizowanych w Ośrodku Kultury. W rytmie dancehallu, hip-hopu, jazzu i modernu młodzież uczyła się układów tanecznych integrując się przy okazji. Rówieśnicy z Piaseczna towarzyszyli swoim szwedzkim kolegom podczas całego ich pobytu w Polsce. Wspólnie zwiedzili najciekawsze miejsca w stolicy, Łazienki Królewskie, Stare Miasto. Spodobał im się widok z XXX piętra tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Dzień wcześniej, tuż po przylocie, grupa wybrała się na krótką wycieczkę po Piasecznie i okolicach, w trakcie której młodzi ludzie mieli okazję zobaczyć zamek w Czersku oraz ochłodzić się i zrelaksować w tężni solankowej w Konstancinie-Jeziornie.
Program trzeciego dnia wizyty zainspirowany był obchodzonym w tym roku jubileuszem dwusetnych urodzin Fryderyka Chopina. Obejmował wizytę w miejscu urodzenia znamienitego artysty – dworku w Żelazowej Woli oraz spacer alejkami odrestaurowanego parku. W tym dniu młodzież obejrzała też pałac w Radziejowicach a także zlokalizowaną w pobliskim parku słynną „Arkę” piaseczyńskiego artysty Józefa Wilkonia. Przysłuchując się historii o znanym rzeźbiarzu i ilustratorze młodzież podziwiała urokliwy park przy Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Dzień zakończył się w Ośrodku Kultury wspólną zabawą integracyjną. Szwedzi mieli okazję zaprezentować przed rówieśnikami wszystko, czego się nauczyli w trakcie warsztatów. Przedstawili także przygotowany wcześniej układ taneczny do zmixowanych utworów.
W programie wizyty przewidziano również zwiedzenie piaseczyńskiego Muzeum, w którym prezentowana była wystawa prac lokalnych artystów z Zalesia Górnego, twórców unikatowej Panoramy tej miejscowości.
Następnego dnia odbył się pokaz grupy filmowej, która zaprezentowała dwa krótkometrażowe filmy. Opowiedziała też o prowadzonym obecnie projekcie, zakładającym własnoręczne wykonanie kukiełek i makiety ich domu, a następnie nagranie filmu z ich udziałem. Głos kukiełkom użyczać mają wybrani w castingu profesjonalni szwedzcy aktorzy. Na zakończenie warsztatów Szwedzi zaprosili swoich rówieśników z Polski do rewizyty w Upplands Vasby latem przyszłego roku.