Bulion i inne namiętności – seans filmowy w Piasecznie

50
Plakat Bulion i inne namiętności - seans filmowy w Piasecznie
Bulion i inne namiętności - seans filmowy w Piasecznie

5 grudnia 2024 roku o godz. 19.30 odbędzie się seans filmowy z napisami, podczas którego wyświetlony zostanie film pt.: Bulion i inne namiętności. Wstęp 20 zł. Miejsce: Dom Kultury, ul. Kościuszki 49, Piaseczno. Rozpoczęcie sprzedaży biletów 21 listopada 2024 r., godz. 08.00.

Czy namiętność może mieć smak? Wietnamsko-francuski reżyser Tran Anh Hung („Rykszarz”, „Zapach zielonej papai”) udowadnia, że zdecydowanie tak! „Bulion i inne namiętności” (nagroda za reżyserię na festiwalu w Cannes) wciąga w świat doskonałej francuskiej kuchni, ale przede wszystkim w zmysłowy sposób pokazuje, że poprzez potrawy, smaki i aromaty można wyrazić najgłębsze uczucia. Bohaterami osadzonego w drugiej połowie XIX wieku filmu są znakomita kucharka Eugénie (Juliette Binoche) i znany smakosz, gastronom Dodin (Benoît Magimel). Od 20 lat razem gotują, tworzą przepisy i wydają wielkie przyjęcia. Rozmawiają ze sobą głównie za pośrednictwem potraw, przygotowując wspaniałe buliony, sosy, przepiórki, turboty, warzywa z własnego ogrodu czy spektakularne desery. Świat, który wspólnie tworzą, pomaga im przetrwać najtrudniejsze życiowe momenty, a ich relacja przez lata ewoluuje. Tran Anh Hung, luźno opierając scenariusz na powieści Marcela Rouffa i inspirując się autentyczną postacią Anthelme’a Brillata-Savarina, łączy romans z poetyckim kinem kulinarnym. Udowadnia również, że kino może oddawać niezwykły smak i aromat potraw, tak aby widz mógł rozkoszować się każdym ujęciem. Za oprawę kulinarną „Bulionu i innych namiętności” odpowiada Pierre Gagnaire, słynny francuski szef kuchni. Od czasów „Uczty Babette” nie było w kinach tak smakowitego filmu. Bon appétit!

PIERWSZY FRANCUSKI FOODIE – PRAWDZIWA HISTORIA STOJACA ZA FILMEM

Dodin Bouffant, bohater filmu „Bulion i inne namiętności”, jest postacią fikcyjną, ale już znaną francuskim smakoszom za sprawą książki Marcela Rouffa z 1920 r., „La vie de Epicure. La Passion de Dodin Bouffant”. Tytuł tej książki jest także francuskim tytułem filmu. Jednak pierwowzorem tego bohatera – a właściwie luźną inspiracją – był żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku Jean Anthelme Brillat-Savarin, prawnik, polityk, smakosz i epikurejczyk, autor słynnej książki „Fizjologia smaku albo medytacje o gastronomii doskonałej”, zbioru esejów kulinarno-kulturoznawczych i socjologicznych. Ich błyskotliwość, humor i uniwersalność sprawiły, że książkę przedrukowywano i tłumaczono na całym świecie – kolejne wydania publikowane są aż do dzisiaj, również w Polsce. Teksty te są zachętą do odkrywania nowych smaków, przybliżają tajniki najlepszej francuskiej (i nie tylko) kuchni, definiują pojęcia gastronomiczne, pozwalają poznać zwyczaje wokół stołu, kulinarną kulturę i prezentują mnóstwo anegdot. Udowadniają również, że można ze sobą rozmawiać nie tylko za pośrednictwem słów, ale także poprzez potrawy. Balzac uznawał to dzieło nie tylko za wspaniały traktat kulinarny, ale także za jedno z najbardziej oryginalnych stylistycznie dzieł stworzonych w języku francuskim. Jean Anthelme Brillat-Savarin (1755- 1826) urodził sięw Ain, a znaczną część dzieciństwa i młodości spędził w Burgundii, gdzie w Dijon studiował prawo, chemię i medycynę. Pracował jako adwokat, a w czasie Rewolucji Francuskiej zaangażował się w politykę i był deputowanym w Konstytuancie. Z powodów politycznych pod koniec rewolucji wydano na niego wyrok śmierci, dlatego ukrywał się w Szwajcarii, a następnie w Holandii i Stanach Zjednoczonych. Wrócił do Francji w 1796 roku, pracował jako sekretarz i komisarz rządu, a następnie był sędzią Trybunału Kasacyjnego. Jednak największą sławę przyniosła mu napisana pod koniec życia „Fizjologia smaku” (1825), która do dzisiaj uchodzi za pozycję obowiązkową dla wszystkich smakoszy i osób ciekawych świata.

Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/871760498279117/