Dzikie rośliny jadalne i lecznicze w Krainie Jeziorki

569
Ilustracja. Warsztaty: Dzikie rośliny jadalne i lecznicze w Krainie Jeziorki
Warsztaty: Dzikie rośliny jadalne i lecznicze w Krainie Jeziorki

3 lipca 2021 roku zapraszamy na spacer po okolicach Górek Szymona, podczas którego poznamy rośliny jadalne i lecznicze rosnące wokół nas. Jest to projekt realizowany w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego Piaseczna.

Warsztat poświęcony będzie dzikim roślinom jadalnym i leczniczym rosnącym w okolicach Piaseczna. Po terenach zielonych oprowadzać będzie Pan Karol Szurdak- etnobotanik, technik farmacji, biolog, od lat pogłębiający swoją wiedzę o roślinach, który opowie o właściwościach roślin, ich roli w kulturze oraz na jakie cechy trzeba zwracać uwagę by mieć pewność, że mamy do czynienia z tą a nie inną rośliną.

Tereny zielone wokół nas są pełne roślin jadalnych i leczniczych, z których bogactwa nie zdajemy sobie sprawy. Spotkamy tam rośliny charakterystyczne dla okolic rzek i jezior, rośliny lubiące towarzystwo człowieka, często rosnące przy drogach i chatach oraz rośliny typowe dla częstych na Mazowszu sosnowych lasów.

Warsztat jest bezpłatny. Zbiórka 3 lipca o godzinie 10.00 na parkingu przy końcu ulicy Aleja Brzóz. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Chęć wzięcia udziału w warsztacie należy zgłaszać przez email: karol.szurdak@gmail.com

Wydarzenie na fb: www.facebook.com/events/555528975892314/

Karol Szurdak – etnobotanik, technik farmacji, biolog, od lat pogłębiający swoją wiedzę o roślinach. Jego przygoda z roślinami leczniczymi zaczęła się w studium farmaceutycznym. Ważnym momentem w jego życiu było poznanie dr. hab. Łukasza Łuczaja i udział w prowadzonych przez niego warsztatach, na których wiedza teoretyczna wzbogacona była o praktykę zbioru i wykorzystania roślin. Swoją wiedzę pogłębiał studiując na Uniwersytecie Jagiellońskim (kierunek biologia i geologia, specjalność ochrona przyrody), jednak nie ograniczał się wyłącznie do zajęć teoretycznych – wielokrotnie brał udział w obozach botanicznych i spotkaniach sekcji botanicznej koła przyrodników ( prowadził je przez trzy lata). Uczestniczył też w ogólnopolskich konferencjach etnobotanicznych.

Nauka przez doświadczenie
Każdy z uczestników staje się badaczem przyrody, poznając ją dzięki osobistemu doświadczaniu i pracy grupowej. Podczas zajęć, łączę polską tradycję korzystania z roślin dziko rosnących ze zdobyczami współczesnej farmacji. Metodyka moich warsztatów opiera się na wiedzy botanicznej zdobytej na uniwersytecie jak i na doświadczeniu jakie zdobyłem podczas wieloletnich poszukiwań kontaktu z przyrodą, tj. zgłębianie wiedzy ludowej, uczestniczenie w licznych warsztatów, kursach i praca własna.

Zapraszamy serdecznie!

logo budżet obywatelski