Flash Trio Z klasyką przez Polskę – koncert w Zalesiu Dolnym

83
Grafika Flash Trio Z klasyką przez Polskę
Flash Trio Z klasyką przez Polskę

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Fundacja Most the Most zapraszają na koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”. Koncert Flash Trio odbędzie się 3 października 2024 roku o godz. 19.15 w Kościele Rzymskokatolickim pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym (ul. Modrzewiowa 2, Piaseczno).

Flash Trio wystąpi w składzie: János Bálint – flet, Ewelina Zawiślak – flet, Kinga Firlej-Kubica – fortepian. Repertuar: Łukasz Woś (ur. 1979) Serenada&Scherzo na dwa flety i fortepian, Madeleine Winefride Isabelle Dring (1923-1977) Trio na dwa flety i fortepian, Ian Clarke (ur. 1964) maya na dwa flety i fortepian, Ott Rezső (1958-2022) Sonata Fantasy na dwa flety i fortepian, Roman Ryterband (1914-1979) Utwór bez tytułu na dwa flety, Marcin Werner (ur. 1991) Fantaisiestücke na dwa flety i fortepian, Gary Schocker (ur. 1959) Three Dances na dwa flety i fortepian.

János Bálint

W 1984 roku uzyskał dyplom Wyższej Szkoły Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach fletowych m.in. w Anconie, Lipsku, Markneukirchen. W latach 1981-1991 pracował jako solista Orkiestry Symfonicznej Węgierskiego Radia i Telewizji, a między rokiem 2000 a 2006 – jako solista Węgierskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej.

Był założycielem oraz dyrektorem Instytutu Fletowego im. Franza Dopplera w Budapeszcie. Obecnie jest profesorem fletu w Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold w Niemczech oraz wykładowcą w Akademii Muzycznej w Kragujevac w Serbii. Ma również status wizytującego profesora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W charakterze solisty występował w większości krajów europejskich, również w Stanach Zjednoczonych, Japonii, na Tajwanie, w Korei, Izraelu. Partnerowali mu m.in. András Schiff, Martha Argerich, Miklós Perényi, Zoltán Kocsis, Auréle Nicolet. Nagrał ponad 30 płyt dla takich firm fonograficznych, jak Hungaroton, Capriccio czy Naxos. Każdego roku prowadzi w różnych krajach co najmniej dziesięć klas mistrzowskich. W 2008 roku został uhonorowany najwyższym węgierskim odznaczeniem muzycznym – nagrodą im. Ferenza Liszta, przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Edukacji.

Ewelina Zawiślak

W 2004 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi. W latach 2003-2004 studiowała w Franz Doppler Institute w Budapeszcie w klasie prof. J. Bálinta.

Uczestniczyła w wielu krajowych i międzynarodowych kursach mistrzowskich. Otrzymała tytuł „Talent Muzyczny” podczas Tygodnia Talentów w Tarnowie (1995), dyplom finalisty Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej Gaetano Zinetti we Włoszech (2005), III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Austrii (2007). Wyróżniona nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2019). W roku 2023 otrzymała wyróżnienie ŁÓDZKIE EUREKA 2022 w kategorii Sztuka za promocję i upowszechnianie polskiej kultury muzycznej poprzez wykonawstwo muzyki polskiej oraz organizacje przedsięwzięć naukowo-artystycznych w roku 2022.

Koncertuje jako solistka i kameralistka w Polsce i za granicą – w Austrii, Szwajcarii, we Włoszech, na Węgrzech, w Niemczech, Chinach, Norwegii, na Słowacji i Ukrainie. Jest współzałożycielką wielu zespołów: Flash Flutes Trio, Duetu E&E, Polskie Trio Fletowe, Mellow Five oraz założycielką Orkiestry Fletowej Akademii Muzycznej w Łodzi. Wydała kilka premier fonograficznych (Fletowe impresje, Flash Flutes, Dedications, Nowe Pryzmaty, Joseph Jongen. Complete Flute Works, Jolanta Smolska. THE NEW STEPS – INCUBATION otrzymały wyróżnienia przyznane przez Global Music Awards w USA.

Jest pierwszą flecistką Filharmonii Łódzkiej, pedagogiem klasy fletu w Akademii Muzycznej w Łodzi na stanowisku profesora AM oraz kierownikiem Katedry Instrumentów Dętych.

Kinga Firlej-Kubica

W roku 2002 ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem prof. Tadeusza Chmielewskiego. Obecnie jako doktor habilitowany prowadzi klasę fortepianu w rodzimej uczelni.

Wśród nagród zdobytych przez nią na konkursach krajowych i międzynarodowych, m.in. I nagrody na Międzynaodowym Konkursie Chopinowskim w Wilnie (1999) oraz wyróżnienia na XXXIV Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2002) znajdują się także liczne nagrody na konkursach muzyki kameralnej, m.in.: I nagroda w kategorii duetów oraz II nagroda w kategorii trio fortepianowe na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi (1998, 2001).

Doświadczenie i wiedza pianistyczna zdobyta podczas mistrzowskich kursów poprzez kontakt z takimi artystami, jak: Bernard Ringeissen, Lazar Berman, Rudolf Buchbinder, Wiktor Mierżanow, zaowocowały ożywioną działalnością koncertową. Pianistka występowała w salach Filharmonii Narodowej, Łódzkiej, Świętokrzyskiej, Olsztyńskiej, Łomżyńskiej, Płockiej, Białostockiej oraz we Francji, Niemczech, Holandii, Luxemburgu, na Litwie i w Chinach.

W roku 2002 płyta z utworami kameralnymi R. Schumanna i J. Brahmsa, którą Kinga Firlej-Kubica nagrała wspólnie z wiolonczelistą Dominikiem Połońskim dla firmy fonograficznej DUX, otrzymała nominację do nagrody fonograficznej – Fryderyk. W latach 2015 i 2019 Kinga Firlej-Kubica nagrała płyty z flecistką Olgą Leonkiewicz (DUX, Fantaisies/P. Taffanel oraz American Music), w 2016 – z utworami na dwa flety i fortepian wraz z flecistami – Eweliną Zawiślak i Jánosem Bálintem (Ars Sonora, Flash Flutes), a w roku 2018 – płytę solo oraz z utworami kameralnymi z pianistą Wojciechem Kubicą (Ars Sonora, F. Schubert-Fantazje), z którym tworzy duet fortepianowy od 2007 roku.

Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/1956558468118933

Plakat Flash Trio Z klasyką przez Polskę - koncert w Zalesiu Dolnym
Flash Trio Z klasyką przez Polskę – koncert w Zalesiu Dolnym