21 maja 2024 roku o godz. 20.00 w ramach Wtorku Jazzowego w Piasecznie odbędzie się koncert zespołu Mad Ship. Wstęp 25 zł. Bilety w sprzedaży od 6 maja. Miejsce: Dom Kultury, ul. Kościuszki 49, Piaseczno.
Mad Ship – Time Shift, to nowy album kwartetu gitarzysty Kuby Wójcika z udziałem wyśmienitych muzyków: Tomasza Licaka – saksofon tenorowy i sopranowy, Grzegorza Tarwida – fortepian i syntezatory, oraz Krzysztofa Szmańdy – perkusja i perkusjonalia.
Zespół rozwija język muzyczny zaprezentowany na świetnie przyjętej debiutanckiej płycie Flash Years i poszerza stylistykę w której się porusza, czerpiąc z wielu muzycznych źródeł. Motywem przewodnim wydawnictwa jest czas – ujęty w możliwie wielu aspektach, oraz przemiany, które po drodze (w międzyczasie) się wydarzają. W każdej epoce ludzkość
doświadcza pewnego momentu granicznego pełnego napięć, z którego wyłania się nowy paradygmat, porządek – poprzedzony okresem chaosu i niepewności. Wszystko wskazuje na to, że i my właśnie w takim momencie historycznym jesteśmy. Z całą pewnością będziemy mogli to jednak stwierdzić dopiero z perspektywy (no właśnie) czasu. Na ten czas zostaje nam podzielić się muzyczną ekspresją tego, co na codzień widzimy (choć nie zawsze dostrzegamy) i czujemy (choć często nie dopuszczamy do świadomości). O tym właśnie, a także o tym, o czym w dzisiejszych czasach jeszcze nie da się powiedzieć ani napisać, jest ta płyta.
Kwartet Mad Ship został założony w 2018 roku i od początku działa w oryginalnej konfiguracji – bez kontrabasu. Pierwszy album zespołu – Flash Years – wydany w 2020 roku, został świetnie przyjęty przez krytyków i słuchaczy. Nazwa zespołu, nawiązująca do XV-wiecznej satyry Branta oraz słynnego obrazu Boscha – Das Narrenschiff, dokonuje konwersji głównego motywu, przypisując mu cechy pozytywne. W tym przypadku pozorne szaleństwo załogi łączy się z umiejętnościami pilotażu statku kosmicznego, a podróż, do wzięcia udziału w której zaproszeni zostają słuchacze, nie jest chaotyczną ekskursją, lecz ma konkretny cel i kierunek, co znajduje wyraz w kompozycjach lidera.
Kuba Wójcik – gitarzysta, kompozytor, pedagog i podróżnik. Twórca projektów z pogranicza jazzu i awangardy: Minim feat. Sainkho, Mad Ship, Kuba Wójcik’s Threak; współtworzy również duet z Piotrem Damasiewiczem. Jako artysta solowy eksploruje ambientowe brzmienia łącząc gitarę z elektroniką. Wydał 7 autorskich albumów, wysoko ocenianych przez krytyków i słuchaczy (w tym Minim Experiment – ,,Dark Matter” uznany za Debiut Roku 2016 i Minim feat. Sainkho ,,Earth”,
który znalazł się na 2. miejscu wśród wszystkich wydawnictw jazzowych w 2020 roku). Współpracował m.in. z Rolfem Kuhnem, Sainkho Namtchylak, Nilsem Davidsenem, Peterem Bruunem i Piotrem Damasiewiczem, a także z Cracow Improvisers Orchestra i Big Bandem prof. Leszka Kułakowskiego. Brał udział w międzynarodowym programie ,,You Me – Young Musicians play Europe”. Jako pierwszy Polak wziął udział w prestiżowej rezydencji artystycznej UNCOOL w Poschiavo w Alpach Szwajcarskich.
Koncertował na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Danii, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Czechach, Austrii, Holandii i Nepalu. Jako kompozytor interesuje się dokonaniami minimalistów, które przenosi na współczesny język jazzowy. Inspiruje go natura i tradycyjne kultury; ich pieśni, rytuały i techniki szamańskie (spędził miesiąc w amazońskiej dżungli, obserwując i ucząc się od szamanów z plemienia Shipibo). Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i muzyka estradowa. Stypendysta Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. W rankingu krytyków Jazz Forum zajął 3. miejsce wśród gitarzystów za rok 2020. Jest organizatorem Spontanicznych Kompozytorskich Spotkań. Otrzymał Stypendium Artystyczne Miasta Stołecznego Warszawy na rok 2021.
Tomasz Licak – Saksofonista jazzowy i kompozytor, absolwent duńskich uczelni – Carl Nielsen Academy of Music w Odense oraz Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Laureat nagród Grand Prix Jazz nad Odrą oraz Bielskiej Zadymki Jazzowej. Kompozytor i aranżer muzyki dla różnorodnych zespołów jazzowych od trio do big bandu. Autor muzyki filmowej i teatralnej. Do tej pory nagrał 12 płyt z muzyką improwizowaną, jazzową i rockową. Jego podejście do muzyki, nowoczesne i otwarte, oparte na solidnych fundamentach jazzowych, ugruntowały lata pobytu w Danii i współpraca ze wszechstronnymi muzykami europejskimi. Studia na duńskich uczelniach i kontakt ze światowej sławy muzykami jazzowymi zaowocowały kilkoma znaczącymi projektami. Wśród nich: KRAN („The Zombie Chords”, “K.R.A.N.”), Licak/Wośko Quartet (“Entrails United”), który w 2013 roku odniósł zwycięstwo w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą, oraz Outbreak Quartet, czyli kwartet z pianistą Arturem Tuźnikiem, który zdobył Grand Prix konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej. Następstwem współpracy z Arturem Tuźnikiem był zespół Licak/Tuźnik Quintet (“Quintet”), który oprócz liderów współtworzyli: Anders Mogensen, Andreas Lang, Tomasz Dąbrowski. Tomasz Licak ma w swoim dorobku również dwie płyty w pełni autorskie z formacją Trouble Hunting (“Trouble Hunting” oraz “Somebody Else With A Wrong Dog”). Ta grupa w pełni oddaje jego poszukiwania idealnego balansu pomiędzy kompozycją a improwizacją. Płyty tej formacji znalazły się dwukrotnie w zestawieniach najlepszych płyt jazzowych roku w zestawieniach portalu polish jazz blog. Warto wśród pozostałych
projektów wymienić również wspólny zespół z pianistką Iloną Damięcką oraz grupę The Beat Freaks (“Leon”), która realizuje muzyczne wizje fikcyjnego wizjonera i wynalazcy Leona Kokakiewicza, żyjącego rzekomo w XIX w. Tomasz Licak współtworzy również grupę rockowo-alternatywna, “The Ears”, na czele ze śpiewającą aktorką Martą Uszko, w której gra na klarnecie basowym, wykorzystując efekty elektroniczne. Grupa wydała jesienią 2018 roku swój debiutancki album “Wielka Płyta”, który zdobył znakomite recenzje m.in. w magazynie “Gitarzysta” oraz w “Gazecie Magnetofonowej”.
Grzegorz Tarwid – pianista i kompozytor. Zebrał doświadczenie od mistrzów polskiej pianistyki: Wojciecha Kamińskiego, Andrzeja Jagodzińskiego i Michała Tokaja, by przenieść się na studia do Kopenhagi i inspirować się duńską sceną improwizowaną. Ma na swoim koncie koncerty m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Maciejem Obarą, ale też Janem Młynarskim, czy Marcinem Maseckim. Współtworzy: trio Sundial z Wojciechem Jachną i Krzysztofem Szmańdą, duet Diomede z Tomaszem Markaniczem, projekt Alfons Slik z Szymonem „Pimponem” Gąsiorkiem oraz sekstet Franciszka Pospieszalskiego. W styczniu 2019 był kuratorem festiwalu Piano Room w warszawskim klubie SPATiF. Został uznany za „muzyka roku 2023” przez JazzPRESS.
Krzysztof Szmańda – ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2000-2002 odbył podyplomowe studia w Thornton School of Music University of Southern California w Los Angeles, gdzie doskonalił swe umiejętności u boku m.in. Petera Erskine’a, Ndugu Chanclera i Erika Forrestera. Jest współzałożycielem poznańskiej formacji – Soundcheck, która w październiku 2004 roku zwyciężyła w międzynarodowym konkursie jazzowo-bluesowym w Usti nad Łabą (Czechy), a w kwietniu 2005 roku zdobyła Grand Prix festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu. Krzysztof Szmańda współpracuje z zespołem Kuby Stankiewicza, Macieja Kocinskiego, Krzysztofa Dysa, Adama Pierończyka, Lory Szafran, Włodka Pawlika, Adama Bałdycha, Janusza Szroma, Marcina Olaka, Olega Kirejewa, Trifonidis Orchestra, Chłopcy Kontra Basia, Visegrad Jazz Quartet oraz z big bandem Zbigniewa Namysłowskiego. W ostatnich latach zintensyfikował działalność na scenie muzyki improwizowanej, czego efektem jest Wójciński/Szmańda Quartet oraz współpraca z takimi postaciami jak Theo Jorgensmann, Wacław Zimpel czy Dominik Strycharski. Krzysztof Szmańda zatrudniony jest też na stałe w zespole orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.
Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/793627735979843/