Na odsiecz powstańczej Warszawie wystawa w Piasecznie

399
Wystawa pt.: Na odsiecz powstańczej Warszawie
Wystawa pt.: Na odsiecz powstańczej Warszawie

30 lipca 2024 roku o godz. 16.30 odbędzie się otwarcie wystawy przygotowanej przez oddział IPN w Warszawie oraz złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą działalność sztabu V Rejonu “Gątyń”. Miejsce: plac Piłsudskiego (rynek) w Piasecznie. Wstęp wolny.

Organizatorzy: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, Gmina Piaseczno, Starostwo Powiatowe w Piasecznie oraz Centrum Kultury w Piasecznie.

Zapraszamy na otwarcie wystawy przygotowanej przez Oddział IPN w Warszawie oraz złożenie kwiatów pod tablicami upamiętniającymi działalność sztabu V Rejonu „Gątyń” (Piaseczno) VII Obwodu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej oraz żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Program wydarzenia:
1. Słowo wprowadzające – lektor IPN.
2. Przemówienie dyrektora Oddziału IPN w Warszawie – dr. Tomasza Łabuszewskiego.
3. Przemówienie Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno – Daniela Putkiewicza.
4. Złożenie wiązanek pod tablicami upamiętniającymi: – działalność sztabu V Rejonu „Gątyń” (Piaseczno) VII Obwodu „Obroża” Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej – działalność żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z Samodzielnego Batalionu im. brygadiera Czesława Mączyńskiego (Kompanii III-Piaseczno i Kompanii Leśnej im. „Szarego”) / mur przy Kościele pw. Św. Anny, z udziałem werblisty i trębacza.
5. Otwarcie plenerowej wystawy historycznej „Na odsiecz powstańczej Warszawie”.
6. Przemówienie autora wystawy – Andrzeja Kryńskiego (Oddział IPN w Warszawie).
7. Oprowadzanie kuratorskie.

Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/1052625589614486/

Wystawę będzie można oglądać do 3 września 2024 r.

Powiązane tematycznie:
80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Wernisaż wystawy Na odsiecz powstańczej Warszawie - Piaseczno, 30 lipca 2024 r.
Wernisaż wystawy “Na odsiecz powstańczej Warszawie” – Piaseczno, 30 lipca 2024 r.

Ekspozycja przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie jest wyjątkowym przedsięwzięciem upamiętniającym 80. rocznicę powstania warszawskiego.

WYSTAWA UKAZUJE DZIAŁANIA pozawarszawskich struktur Armii Krajowej podejmowane w związku z trwającym w stolicy powstaniem. Przedstawiona historia koncentruje się w szczególności na reakcji terenowych formacji konspiracyjnych na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” z 14 sierpnia 1944 r., w którym wezwał do zorganizowania odsieczy dla walczącej stolicy. Ekspozycja pozwala tym samym uzupełnić powszechną wiedzę o warszawskiej insurekcji 1944 r. o szerszy kontekst historyczny – podejmowane próby marszu na pomoc powstańczej Warszawie.

NA 21 PANELACH wystawienniczych zostały zaprezentowane działania poszczególnych rejonów podwarszawskiego VII Obwodu AK „Obroża”, jak również żołnierzy ze Zgrupowania Stołpeckiego z Nowogródczyzny, lwowskiego Zgrupowania „San”, Korpusu Kieleckiego oraz wielu innych formacji zbrojnych Armii Krajowej, którzy wbrew przeciwnościom podjęli próbę przedarcia się do stolicy.

WIELU ŻOŁNIERZY idących na pomoc powstańcom warszawskim poniosło śmierć w toczonych na trasie przemarszu walkach z Niemcami. W starciach w mieście zginęły setki partyzantów. Największą grupę stanowili jednak ci, których rozbroili i zatrzymali Sowieci. Szeregowych żołnierzy zmuszano wówczas do wstąpienia w szeregi tzw. ludowego Wojska Polskiego, a oficerów więziono i zsyłano do sowieckich łagrów.

WŚRÓD WĄTKÓW poruszonych na ekspozycji znalazły się również działania Rejonu V „Gątyń” (Piaseczno) podejmowane w związku z trwającymi walkami w stolicy. Zwarte tereny leśne znajdujące się na tym terenie stały się wówczas schronieniem dla żołnierzy napływających z ogarniętej powstaniem Warszawy. Wystawa ukazuje m.in. historię odsieczy dla stolicy, która wyruszała z Lasów Chojnowskich pod dowództwem ppłk. Mieczysława Sokołowskiego „Grzymały”.