Niech spoczywają w spokoju – spotkanie autorskie poświęcone książce

151
Niech spoczywają w spokoju - spotkanie autorskie poświęcone książce
Spotkanie autorskie poświęcone książce pt. Niech spoczywają w spokoju

1 marca 2025 roku w godz. 17.00-20.00 odbędzie się spotkanie autorskie poświęcone książce pt.: Niech spoczywają w spokoju. Miejsce: sala widowiskowa w Bibliotece Publicznej w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 55. Wstęp wolny!

Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna, przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Piasecznie. Książka Niech spoczywają w spokoju zawiera inwentaryzację cennych historycznie pomników nagrobnych na zabytkowym cmentarzu parafialnym św. Anny w Piasecznie. Dowiedz się na spotkaniu, jak powstała książka, odkryj fascynujące historie lokalnych miejsc pamięci i zdobądź egzemplarz z autografem.

Publikację wydało Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna przy finansowym wsparciu Powiatu Piaseczyńskiego, Gminy Piaseczno, Biblioteki Publicznej w Piasecznie, firmy Monolit – Konserwacja zabytków oraz Parafii św. Anny w Piasecznie. Realizacja projektu oraz publikacji naukowej była możliwa dzięki strategicznej dotacji Mazowieckiego Konserwatora Zabytków przyznanej Towarzystwu Przyjaciół Piaseczna.

Patronat honorowy nad publikacją: Biblioteka Publiczna w Piasecznie, Gmina Piaseczno, Muzeum Piaseczna, Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie, Powiat Piaseczyński.

XIX-wieczny cmentarz parafii rzymskokatolickiej św. Anny w Piasecznie został wpisany do Rejestru Zabytków w 1991 roku. Publikacja „Niech spoczywają w spokoju” jest rezultatem projektu naukowo-badawczego, w ramach którego zinwentaryzowano 50 nagrobków, grobowców i krzyży. Książka ma na celu zarówno ochronę, jak i popularyzację wielonarodowościowego dziedzictwa mieszkańców Piaseczna.

plakat Niech spoczywają w spokoju - spotkanie autorskie poświęcone książce
Niech spoczywają w spokoju – spotkanie autorskie poświęcone książce

Autorzy książki “Niech spoczywają w spokoju”:

Piotr Kalbarczyk – inicjator, koordynator i autor pomysłu publikacji naukowej. Absolwent Politechniki Warszawskiej oraz Szkoły Głównej Handlowej. Pracownik Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno oraz Akademii Techniczno-Artystycznej Nauk Stosowanych w Warszawie. Przewodniczący Komisji Opieki nad Zabytkami Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, sekretarz Zespołu Konsultacyjnego ds. dziedzictwa Piaseczna, członek Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Piaseczna.

Joanna Tkaczuk – fotografie artystyczne. Artystka działająca w dziedzinie fotografii, malarstwa, litografii, land art, projektowania ogrodów naturalnych i ochrony środowiska. Autorka wystaw „Indonesia” (Piaseczno, 2012) oraz „No postcards form Indonesia Piotrkowska 87” (Łódź, 2013). Absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi (fotografia, dyplom z wyróżnieniem) i studium Art Foundation w Edinburgh College w Szkocji. Autorka projektu permakulturowego ogrodu „Jadalny ogród” dla Ursa Maior w miejscowości Uherce Mineralne w Bieszczadach oraz projektu „Ogród bioróżnorodny” (Warszawa, 2024). Portfolio: joannatkaczuk.format.com.

Anna Zglińska – inwentaryzacja i dokumentacja historyczna pomników nagrobnych, zdjęcia techniczne. Magister historii. Autorka publikacji na temat cmentarzy. Organizatorka społecznych projektów inwentaryzacji zabytków. Prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Toruniu i społeczny opiekun zabytków.

Monika Wesołowska – inwentaryzacja i dokumentacja historyczna pomników nagrobnych, zdjęcia techniczne. Absolwentka Wydziału Polonistyki (filologia klasyczna) oraz Wydziału Archeologii na Uniwersytecie Warszawskiem. Społeczny opiekun zabytków. Autorka opracowań historyczno-konserwatorskich, opinii konserwatorskich oraz licznych publikacji na temat historii i zabytków, współautorka opracowań z badań stratygraficznych.

Dawid Miszkiewicz – autor artykułu. Historyk, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książek „Ślady działań wojennych z września 1939 roku w Piasecznie, Konstancinie i okolicy” (Konstancin, 2014) oraz „115 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Piasecznie” (Piaseczno, 2018). Strażak, regionalista, kronikarz OSP w Piasecznie. Autor publikacji „Kwatera strażacka na cmentarzu parafialnym – pamięci strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Piasecznie, cz. 1” oraz licznych artykułów i wystawy w 2023 r. poświęconych historii OSP w Piasecznie.

100 lat Towarzystwa Przyjaciół Piaseczna

Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna (TPP) powstało w 1924 roku, by wspierać rozwój miasta i chronić jego dziedzictwo. Jego działalność była wielokrotnie wznawiana – po raz pierwszy w 1968 roku z inicjatywy Jerzego Duszy i Czesławy Mazur, a następnie w 1992 roku dzięki zaangażowaniu Lucjana Morenia i Jolanty Koszady. Przez lata TPP nie tylko dbało o historię miasta, ale także promowało ideę utworzenia lokalnego muzeum. Dzięki determinacji członków stowarzyszenia, wsparciu władz i zaangażowaniu mieszkańców, pierwotny pomysł ochrony regionalnego dziedzictwa przekształcił się w nowoczesne Muzeum Piaseczna – dziś dumę miasta.

Setna rocznica TPP to wyjątkowa okazja, by uczcić lokalne inicjatywy i ich wpływ na rozwój Piaseczna. W związku z tym została wydana publikacja „Niech spoczywają w spokoju” tom 1.

Obecny Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Piaseczna:

🔹 Krzysztof Kasprzycki – prezes TPP, prawnik specjalizujący się w prawach osób starszych, nauczyciel prawa administracyjnego, rzecznik Senioralnego Piaseczna, inicjator powstania i opiekun Piaseczyńskiej Rady Seniorów. (Wykształcenie: magister prawa – Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji)).
🔹 Jerzy Mościcki – skarbnik TPP, lokalny samorządowiec, społecznik, zarządca nieruchomości, działacz społeczny Towarzystwa Przyjaciół Piaseczna. (Wykształcenie: Uniwersytet Warszawski, Saint Petersburg State University, MBA na WSHiFM, Studia Podyplomowe Zarządzanie Nieruchomościami na: Grupa Uczelni Vistula).
🔹 Piotr Kalbarczyk – urbanista, miłośnik historycznej architektury i zabytków, koordynator projektu inwentaryzacji cmentarza św. Anny w Piasecznie.
🔹 Łukasz Krzysztof Załęski – dyrektor Biblioteki Publicznej w Piasecznie, ekspert w zarządzaniu projektami kulturalnymi.

Dzięki wspólnej pracy oraz zaangażowaniu mieszkańców nieustannie działamy na rzecz ochrony historii Piaseczna, dbając o jego dziedzictwo i popularyzując wiedzę o lokalnej tożsamości.