Susza czy powódź? Spacer przyrodniczy w obszarze Chojnowskiego Parku Krajobrazowego

    96
    Susza czy powódź? Spacer przyrodniczy w obszarze Chojnowskiego Parku Krajobrazowego
    foto Fundacja Alarm dla Klimatu

    Zapraszamy na kolejny w tym roku spacer w obszarze Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, w miejscu, gdzie wody dwóch rzek Jeziorki i Strugi łączą się ze sobą.

    Podczas naszej wędrówki rozległą, malowniczą doliną porozmawiamy m.in. o tym:
    – czym się różni naturalna rzeka od kanału
    – jak rzeki oczyszczają wodę
    – jak rzeki wpływają na powodzie i susze
    – jak bobry wpływają na życie w rzece
    – jakie bogactwo przyrodnicze kryją w sobie małe rzeki

    Spacer poprowadzi Michał Miazga, ekspert od ochrony przyrody, komunikacji społecznej i edukacji ekologicznej. Z wykształcenia biolog (ornitolog), od ponad 20 lat realizuje różnorodne projekty związane z ochroną środowiska, w tym szkolne projekty edukacji ekologicznej, projekty ochrony mokradeł, łąk półnaturalnych i górskich siedlisk otwartych. Podczas studiów biologicznych na UMCS w Lublinie wraz z kolegami założył Sekcję Ornitologiczną Koła Naukowego Biologów i angażował się w badania np. ptaków drapieżnych i chruścieli na Lubelszczyźnie, badania wodniczki nad Bierzą, ochronę czynną torfowisk i wiele innych działań. Jest jednym z założycieli punktu obrączkowania ptaków w Kaliszanach nad Wisłą, który kontynuuje swe działania do dnia dzisiejszego. Od 2021 roku nieprzerwanie pracuje w Regionalnym Centrum Ekologicznym REC Polska. Jest współautorem pierwszej Strategii komunikacji społecznej na rzecz sieci Natura 2000 Ministerstwa Współpracował z licznymi samorządami, biznesem, ministerstwami i agendami rządowymi. Kilkakrotnie był członkiem polskiej delegacji na sympozjach biogeograficznych sieci Natura 2000. Od prawie 20 lat blisko związany z Kampinoskim Parkiem Narodowym. Prowadzi tam działania zmierzające do ochrony mokradeł takich jak budowa piętrzeń, naturyzacja kanałów i ochrona różnorodnych gatunków mokradłowych.

    Spacer jest realizowany w ramach zadania publicznego “Poznajmy rzeki i migrujące płazy Chojnowskiego Parku Krajobrazowego – odkrywamy sieć powiązań” (działanie projektowe 1.2). Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

    Prosimy o ubranie się stosownie do warunków pogodowych.

    Spotykamy się 27 października 2024 roku, o godz. 10.00 w Runowie, ul. Millenium, tuż przed mostem na Jeziorce (przy Łowisku Lindis).

    Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/536877998984778

    #Mazowszepomaga, #programywspacia
    #solidarnośćmazowiecka