Świętojanki w Piasecznie

2205
Plakat Świętojanki w Piasecznie
Świętojanki w Piasecznie

23 czerwca 2023 roku o godz. 20.00 Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza na świętojanki, czyli obchody najkrótszej nocy w roku.

Najkrótsza noc w roku stała się pretekstem do wielu artystycznych działań. Od lat wspominamy ten dawny zwyczaj, czerpiąc z tradycji, legend i mitologii słowiańskiej. Do tradycyjnych elementów obchodów nocy świętojańskiej, lub po prostu świętojanek, należą: korowód z ogniami i śpiewem, puszczanie wianków na wodę, tradycyjne tańce, pokazy ognia, plecenie wianków, zaklęcia i oczywiście wspólne śpiewanie ze wszystkimi uczestnikami wydarzenia. W tym roku poza tradycyjnym korowodem zapraszamy na koncert folkowego zespołu Chudoba oraz spektakl Teatru Ognia Etnimus.

PROGRAM ŚWIĘTOJANEK W PIASECZNIE:

19.00 – wicie wianków z zespołem ludowym Kłosowianki – rynek
20.00 – koncert zespołu Chudoba – rynek
21.15 – korowód świętojankowy do parku miejskiego
21.30 – obrzęd Nocy Świętojańskiej – puszczanie wianków w parku od strony stawu
21.45 – spektakl ogniowy grup teatralnych Anki Kolanowskiej – polana w parku

Obrzęd Nocy Świętojańskiej - fot. Paweł Górski
Obrzęd Nocy Świętojańskiej – fot. Paweł Górski

Tradycyjnie, w ten czerwcowy wieczór serdecznie zapraszamy mieszkańców Piaseczna na Obrzęd Nocy Świetojańskiej. W tym roku na scenie rozbrzmią folkowe melodie w wykonaniu zespołu Chudoba. Po koncercie przejdziemy korowodem ze śpiewem do Parku Miejskiego, gdzie odbędzie się obrzęd puszczania wianków. Na koniec obejrzymy spektakl ogniowy w wykonaniu grup teatralnych Anki Kolanowskiej: Teatru Etna, Teatru Expoart, Teatru Pomiędzy. Spektakl inspirowany jest Świętem Wiosny I. Strawińskiego i najwybitniejszymi choreografiami W. Niżyńskiego. Dokładnie w 110 rocznicę paryskiej premiery Święta Wiosny, która nie tylko wywołała ogromne poruszenie publiczności, ale zmieniła postrzeganie tańca i otworzyła nową epokę w spotkaniu z tym wielkim dziełem poszukamy ludowych inspiracji, metafor i odniesień do współczesności w kontekście współistnienia z naturą, jej niezmienności i trwałości. Czy na pewno? Pierwotny człowiek wiedział, że coś musi poświęcić by ziemia wciąż się odradzała. Czy dziś gotowi jesteśmy na poświęcenia Reżyseria: Adam Banach, przygotowanie wokalne: Agnieszka Nowak.

Zespół Chudoba
Zespół Chudoba, foto www.fb.com/zespolchudoba/

Zespół Chudoba jest uważany za jednego z prekursorów muzyki folkowej w Polsce, funkcjonuje na scenie od 1993 r. – w 2023 r. zespół obchodzi swoje 30 urodziny. Zespół został założony przez grupę studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Brał udział w wielu festiwalach i wydarzeniach kulturalnych, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Folk jest dla zespołu czerpaniem radości z ludowej muzyki. Radość muzykowania daje im dzielenie się żywiołem i liryzmem zachowanymi w tradycyjnych pieśniach i melodiach. Grają tylko na instrumentach akustycznych, również ludowych – bo wydobywają z tej muzyki jej pierwotną witalność, która prowokuje tak do tańca jak i najprostszych wzruszeń. Grają i śpiewają własne aranżacje melodii i zapisów wokalnych tradycyjnych pieśni Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo- Wschodniej: polskich (z Kurpiów, Rzeszowszczyzny, Beskidów, Podhala, Orawy, Spiszu, Śląska, Wielkopolski, Lubelszczyzny, Zamojszczyzny, Podlasia, Krakowskiego i Kieleckiego itp.), a także słowackich, ukraińskich, łemkowskich, huculskich, cygańskich, bułgarskich, macedońskich, serbskich, rumuńskich, żydowskich i węgierskich. W okresie studiów, w Ośrodku Poszukiwań Folkowych „Chudoba“ przy Uniwersytecie Wrocławskim prowadziła własne badania terenowe i gromadziła nagrania muzyków ludowych. Organizowali warsztaty muzyczne (w OPF), prowadzili też warsztaty taneczne na festiwalach w Aalst i Lipsku. Poza Polską „Chudoba” koncertowała w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, Norwegii, USA, we Włoszech i na Węgrzech. Występowała m.in. w TVP i TV Polonia, austriackiej telewizji 3SAT, Polskim Radio i belgijskim Radio 1. W 1998 roku zespół zdobył Grand Prix pierwszej polskiej edycji Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja“ zorganizowanego przez Polskie Radio w ramach współpracy z Europejską Unią Radiową. Rok później „Chudoba” reprezentowała Polskę na The New Tradition EBU Folk Festival w Dranouter (Belgia). W roku 2000 jako jedyny polski wykonawca wystąpiła na prestiżowych targach muzycznych The Worldwide Music Expo WOMEX w Berlinie. W latach 1995-96 „Chudoba” nagrała dwie kasety – „Graj muzyka” i „Nasza polka” (FolkTime). Wybór z tego materiału złożył się na płytę CD „Nasza muzyka”, wydaną w roku 1999 przez Pomaton EMI (nominacja do Folkowego Fonogramu Roku 1999). W Niemczech płytę „Chudoba – Polkas, Lullabies & Wedding Songs“ wydała wytwórnia WeltWunder (2000). Muzyka zespołu znalazła się również na kilku innych wydawnictwach w Polsce, Niemczech i Austrii. W roku 2003 wydana została płyta „Już się rozziedniewa“, na której można usłyszeć tradycyjne pieśni polskie (w dużej mierze kurpiowskie), w zupełnie nowych, dotychczas nie wykonywanych aranżacjach. W roku 2014 zespół wydał kolejna płytę Chudoba – Live – nagranie koncertu, który odbył się rok wcześniej w studio muzycznym Polskiego Radia Gdańsk. Obecnie po kosmetycznych zmianach personalnych Chudoba pracuje nad nowym repertuarem. Po wędrówkach przez wydeptane ścieżki utartych schematów chce znów zbratać się z prostotą i pięknem, po muzycznych romansach z wieloma kulturami wraca do domu. Atrybutem Chudoby zawsze była radość muzykowania i ona nadal zespołowi towarzyszy podczas koncertów.

SKŁAD ZESPOŁU CHUDOBA: Barbara Ulatowska – Olczyk – skrzypce, śpiew Sylwia Świsłocka – Karwot – śpiew, instrumenty perkusyjne Robert Ruszczak – śpiew, akordeon, mandolina, sopiłki (ukraińskie flety) Jacek Ryszewski – gitara klasyczna, śpiew Wojciech Kors – kontrabas, śpiew Marcin Urszulak – perkusja, instrumenty perkusyjne.

Zespół Chudoba foto Michał Otrocki
Zespół Chudoba foto Michał Otrocki

Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/1367946107271217/