SZTUKA BEZ BARIER PIASECZNO

607
SZTUKA BEZ BARIER PIASECZNO 2023
SZTUKA BEZ BARIER PIASECZNO 2023

21 października 2023 roku o godz. 15.00 odbędzie się spotkanie twórców pokazujących, że sztuka nie ogranicza, nie wyklucza, nie dyskryminuje pn.: SZTUKA BEZ BARIER. Wstęp wolny. Miejsce: CEM, ul. Jana Pawła II 55, Piaseczno. Organizatorzy: Piaseczno bez Barier, Centrum Kultury w Piasecznie, Biblioteka Publiczna w Piasecznie.

Doświadczanie sztuki, kultury i czynny udział w jej tworzeniu to jedne z najistotniejszych potrzeb człowieka. Nie jest tylko źródłem przyjemności czy rozrywki, a przede wszystkim formą udziału w życiu wspólnoty i kluczowym budulcem tożsamości.

Dla osób z niepełnosprawnościami aktywne uczestnictwo w kulturze, tworzenie sztuki jest jednym ze skuteczniejszych sposobów ich społecznego usamodzielnienia.

Tworzenie dla artystów jest pasją i formą realizacji, wspólne każdemu człowiekowi, bez względu na sprawność i tło kulturowe.

Zapraszamy na wydarzenie łączące artystów „niepełnosprawnych i sprawnych”. Ich wyobraźnia i pasja dostarcza wspaniałych doznań artystycznych i zbliża do siebie.

Swoją twórczość zaprezentują malarze, muzycy, pisarze, tancerze, aktorzy.

SZTUKA BEZ BARIER PIASECZNO 2023
SZTUKA BEZ BARIER PIASECZNO 2023

Małgorzata Gawin–Beśka – mieszka w Zalesiu Górnym. Z zawodu radiolog, prywatnie jest mamą dorosłej już córki. Malarstwo uwielbia od zawsze, szczególnie impresjonistów, a od kiedy musiała zrezygnować z pracy zawodowej i przebywa na rencie, zaczęła malować sama. Malarstwo stało się dla niej terapią i sposobem na spędzanie czasu. Maluje dla siebie i swoich przyjaciół.

Edyta Banasiewicz – autorka akcji Piaseczno Bez Barier mającej na celu likwidację barier architektonicznych i społecznych. Mieszka w małej miejscowości pod Piasecznem. Uważa, że sztuka nie ma barier i nie ogranicza. Dzięki niej możemy wyrażać siebie, zanurzać się w świecie jaki chcielibyśmy widzieć.

„Przez wiele lat moim oderwaniem było pisanie wierszy oraz malowanie pastelami. Choroba z czasem odebrała mi możliwość trzymania kredek w ręku, dlatego zaczęłam tworzyć grafiki komputerowe. Dziś chcę podzielić się z Państwem NIE WIELKĄ sztuką a PASJĄ, która pozwala mi na chwile zapomnienia i radości.”

Łukasz Kowalski – „Jestem zdecydowanie ekstrawertycznym 33-latkiem, uwielbiającym środowisko, w którym się poruszam. Dwa lata temu wróciłem do tańca towarzyskiego po 15 latach przerwy. Poza tańcem, moją wielką pasją są koncerty ciężkiej muzyki oraz drużyna Realu Madryt, której kibicuję od ponad 20 lat. Świetnym sposobem na wyciszenie jest dla mnie literatura społeczno-kulturowa.”

Paweł Górski – muzyk, autor tekstów, wykonawca, na co dzień pracownik Centrum Kultury w Piasecznie, współtwórca zespołu „Parasol Poetica” i słynnych piaseczyńskich „Świeczowisk”. Śpiewa piosenki polskie: Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Marka Grechuty, Andrzeja Sikorowskiego, Jana Kaczmarka, Jacka Kaczmarskiego, zespołów Stare Dobre Małżeństwo, Pod Budą i wielu innych. Autor tekstów i muzyki na płycie „Droga” wydanej w 2018 roku.

Teatr PERONÓWKA powstał z inicjatywy piaseczyńskich seniorów jesienią 2018 roku i wystawił ponad 50 przedstawień. W swoim dorobku ma bardzo różnorodny repertuar. Od przedstawień lekkich i wesołych opartych na humorystycznych sytuacjach po liryczne wieczory poezji i sztuki biograficzne. Scenariusze piszą Anna Wasilewska, Anna Lorent i Ela Nowińska. Sztuki są o tematyce bliskiej życia Seniorów – pełne humoru, satyry, poprawiające nastrój (Spotkanie po latach, Wspomnienia z wakacji, Dzień z życia emerytki, Zaradna wnuczka, Zaskakujące wyznanie i in.) oraz o tematyce edukacyjno-kulturalnej (Zasłużony magister Ignacy, Maria Konopnicka – Poetka Ludu, Maria Skłodowska-Curie, Lidia Wysocka – niezapomniana i in.). Mamy przygotowany również repertuar dla dzieci (Zaradna wnuczka, Pchła Szachrajka, Ania z Zielonego Wzgórza). W 2022 roku „Peronówka” brała udział w III Przeglądzie Artystycznym Twórczości Osób Starszych, który odbył się w Warszawie. Skład: Anna Wasilewska, Jolanta Radecka, Anna Lorent, Bożena Dobrowolska, Elżbieta Nowińska – Siwek, Dorota Wdowiak, Antoni Świetlik, Józef Czernicki.

Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/340701298315574/