7 marca 2024 roku o godz. 19.30 odbędzie się spotkanie w ramach cyklu Pegaz na biegunach, podczas którego odbędzie się rozmowa z Łukaszem Superganem – Zimowe przejście Górami Polski. Wstęp wolny. Miejsce: Dom Kultury, ul. Kościuszki 49, Piaseczno.
Na pomysł przejścia gór Polski Łukasz Supergan wpadł już kilka lat wcześniej, wówczas latem. Wrócił do niego w samym środku pandemii, gdy podróżowanie poza granice Polski stało się niemożliwe. Tym razem jednak zadecydował, by dokonać tego zimą. Stworzył projekt zakładający zimowe przejście górami Polski, od Gór Izerskich na zachodzie po Bieszczady na wschodzie. Wyruszył na szlak 4 stycznia w Świeradowie Zdroju, wędrując następnie przez Karkonosze, Góry Krucze, Kamienne, Sowie, Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Złote i Opawskie. Ukończył Główny Szlak Sudecki, kierując się dalej w pasma Beskidów i na Podhale, w Beskid Sądecki, Niski i Bieszczady. Wędrówce towarzyszyły bardzo różnorodne warunki pogodowe, w tym masywne opady śniegu czy silne mrozy, co oznaczało torowanie w głębokim śniegu na ostatnich 200 km szlaku. Po 49 dniach wędrówki i przejściu 1100 km Łukasz stanął na granicy polsko-ukraińskiej w Bieszczadach, finalizując przejście, pierwsze takie w historii. Prezentacja jest historią wyprawy przez miejsca bliskie, a jednak nie koniecznie znane. Jest spojrzeniem z lotu ptaka na polskie góry i refleksją na temat tego, jak kształtujemy i zmieniamy je sami.
Łukasz Supergan – specjalista od wypraw długodystansowych oraz w góry wysokie. W 2004 roku ukończył pierwsze w historii samotne przejście Karpat (powtarzając je po 9 latach). Przeszedł trawers Grenlandii, zimowy i letni trawers Islandii, pierwsze przejście przez irańskie góry Zagros, trawers całości Alp, grań Pirenejów, Izraelski Szlak Narodowy i zimowe przejście 1100 km górami Polski. Wchodził na wysokie szczyty Alp, Kaukazu, Tien Szanu, Pamiru, Himalajów i Andów. Stanął na szczycie Baruntse (7152 m, drugie polskie wejście), Piku Lenina (7134 m), Chan Tengri (7010 m) i Aconcagui (6962 m). Autor książek i artykułów, fotograf i przewodnik. Strona: www.lukaszsupergan.com / www.facebook.com/LukaszSuperganPodroze / www.instagram.com/lukaszsupergan
Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/349583164549446/