Plakat wydarzenia wyścigi rowerowe na nowej trasie w Zalesiu Górnym
Wyścigi rowerowe na nowej trasie w Zalesiu Górnym

Trasa rowerowa Super Mario XC, która powstała w Zalesiu Górnym przy współpracy gminy Piaseczno z entuzjastami jazdy terenowej na rowerach, stanie się areną wyścigów rowerowych już 19 maja 2024 roku.

Miłośnicy jazdy terenowej na rowerach trenowali swoje umiejętności w lasach w Zalesiu Górnym już od lat. Aby oficjalnie utworzyć singletrack, po którym będzie można legalnie jeździć, konieczne było uzyskanie odpowiednich pozwoleń, m.in. od Nadleśnictwa Chojnów. Do burmistrza Daniela Putkiewicza zgłosili się jakiś czas temu w tej sprawie rowerzyści z Kolarskiego Klubu Sportowego Bicykl Piaseczno. We współpracy z rowerzystami opracowane zostały trasa i przeszkody, a gmina Piaseczno zajęła się kwestiami formalnymi. W ubiegłym roku udało się wytyczyć trasę Super Mario XC z propozycją zbudowania legalnego i oficjalnego singletracka w Zalesiu Górnym.

Projekt o nazwie Park Rowerowych Umiejętności został podzielony na dwie części. Pierwsza to singletrack w Zalesiu Górnym, który został zbudowany pod koniec ubiegłego roku i oficjalnie zostanie otwarty już 19 maja podczas wyścigu o Puchar Piaseczna XC, który współorganizują GOSiR Piaseczno i Kolarski Klub Sportowy Bicykl Piaseczno. Szczegółowe informacje o zawodach oraz zapisach dostępne są na stronie internetowej puchar.bckl.cc.

Druga część projektu to park rowerowy do nauki jazdy rowerami MTB, z hopkami, bandami, przeszkodami, na którym każdy będzie mógł ćwiczyć swoje rowerowe umiejętności. Realizowany jest w Żabieńcu w okolicy ul. Rybackiej i powinien być gotowy do wakacji.

Na realizację obu torów rowerowych gmina Piaseczno pozyskała dofinansowanie z Samorządu Województwa Mazowieckiego w wysokości 297 850 zł. Łączny koszt przedsięwzięcia pod nazwą „Park rowerowy przy Jeziorce” to 650 000 zł.