Występy chóru Vasbykoren ze Szwecji

767
Występy chóru Vasbykoren ze Szwecji
Występy chóru Vasbykoren ze Szwecji

W dniach 26-29 czerwca 2008 r. mieszkańcy Piaseczna mieli doskonałą okazję zapoznać się z twórczością wokalną chóru Vasbykoren z partnerskiej gminy Upplands Vasby ze Szwecji. W roli gospodarzy przyjmujących gości w imieniu gminy Piaseczno wystąpił Chór Liturgiczny Parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym.

Współpraca z partnerską gminą Upplands Vasby trwa już od wielu lat i owocuje wyjazdami sportowo-kulturalnymi młodzieży oraz wymianami uczniów z piaseczyńskiego liceum.
W tym roku, przy wsparciu finansowym władz gminy Piaseczno, naszą gminę odwiedził amatorski chór Vasbykoren, który tworzą pracownicy urzędu miasta w zaprzyjaźnionym Upplands Vasby. Opiekę nad wizytą gości roztoczyli chórzyści z parafii w Zalesiu Dolnym, którzy przygotowali gościom bardzo atrakcyjny program artystyczno-integracyjny.
Na początek szwedzcy śpiewacy, powitani przez władze gminy Piaseczno, dali próbkę swoich umiejętności podczas występu w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Usłyszeć można było zarówno tradycyjne, ludowe utwory ze Skandynawii, jak i bardziej nowoczesny repertuar, zakończony przebojami ABBY.
Chórzyści zostali obdarowani przez władze Piaseczna gadżetami z logo miasta i folderem informacyjnym w języku angielskim, a na ręce dyrygenta Matsa Galnandera burmistrz przekazał grafikę przedstawiającą kościół św. Anny, w którym wieczorem tego samego dnia goście mieli zaplanowany swój drugi występ.
Następnie Szwedzi udali się do Warszawy na zwiedzanie Pałacu w Wilanowie i spacer po Starym Mieście. Wieczorem, przy ognisku, polsko-szwedzka grupa integrowała się przy pieczeniu kiełbasek i wspólnych śpiewach. W sobotę chór dał koncert w amfiteatrze w Powsinie, gdzie został nagrodzony gromkimi brawami. Zaciekawionej widowni Szwedzi pokazywali również kroki ludowych tańców.
Po spacerze w parku rozrywki goście pojechali zwiedzić Konstancin-Jeziornę. Byli bardzo zadowoleni z możliwości zakupu na tamtejszym targowisku truskawek i malin, których smak niezwykle zachwalali. Wieczorem zespół wystąpił w kościele św. Anny w Piasecznie, gdzie również zebrał pochlebne opinie. Ostatni koncert chóru Vasbykoren przyniósł jeszcze większe emocje, gdyż miał miejsce podczas mszy świętej w kościele w Zalesiu Dolnym.
– Chór był zachwycony udziałem w liturgii mszy. Jestem pewna, że pobyt w Piasecznie będzie budził u nich miłe wspomnienia – zapewniała Elżbieta Gorzkowska, główna organizatorka wizyty. – Szwedzi zapraszają nas do siebie za rok. Miło będzie zaprezentować nasze wykonania za granicą – powiedziała chórzystka z Zalesia Dolnego.

“Vasbykoren” to chór amatorski działający przy urzędzie gminy Upplands Vasby. Jest to chór mieszany złożony z ok. 30 osób w średnim wieku, pochodzących z Upplands Vasby i okolic, zjednoczonych zamiłowaniem do śpiewu. Wszyscy członkowie chóru to radośni amatorzy, nieustający w wysiłkach, aby śpiewać profesjonalnie i razem dobrze się bawić, a zarazem poszerzać swoją wiedzę muzyczną. Działalność chóru jest silnie związana z życiem kulturalnym w Upplands Vasby. Występy organizowane są z okazji miejscowych świąt i uroczystości, w kościołach, galeriach, halach sportowych, salach koncertowych oraz na powietrzu. Chór powstał w 1973 roku jako chór pracowników gminy. Od 1983 roku do dnia dzisiejszego chór prowadzi dyrygent Mats Galnander. Grupa prezentuje bardzo różnorodny repertuar z zakresu muzyki: ludowej, sakralnej, popularnej, jazzowej, blues, gospel.

Najważniejsze wydarzenia z historii chóru:
* w 1994 roku koncerty jubileuszowe upamiętniające pierwsze 20 lat wspólnego śpiewania;
* w 1995 roku chór brał udział w koncercie z okazji 50. rocznicy Organizacji Narodów Zjednoczonych;
* w 1996 roku Mats Gĺlnander otrzymał nagrodę od gminy Upplands Väsby za pełne entuzjazmu przewodzenie chórowi;
* w 1998 roku chór otrzymał stypendium od Upplands Väsby za “zdumiewające postępy i bogaty i profesjonalnie wykonywany repertuar”;
* w 1998 roku chór został wyznaczony do wykonania, po raz pierwszy, utworu napisanego specjalnie dla niego na największym dorocznym spotkaniu chórów w Szwecji;
* w 2002 roku brał udział w obchodach 50-lecia Upplands Väsby;
* w 2003 roku występował razem z dwom innymi chórami podczas mszy ze szwedzką muzyką ludową;
* w latach 1998-2005 chór brał udział w kolejnych edycjach Festiwalu Ludzi Europy odbywających się w różnych krajach europejskich.