X Fight Piaseczno na Mistrzostwach Świata Juniorów, Kadetów i Dzieci w Kickboxingu Budapeszt 2024, foto Bartosz Dobrowolski

6-31 sierpnia 2024 roku w Budapeszcie odbyły się Mistrzostwa Świata w Kickboxingu dla 4 grup wiekowych: dzieci, kadetów młodszych, kadetów starszych i juniorów. W systemie zgłoszeniowym znalazło się 2253 zawodników z 68 krajów. Obok znanych nam dobrze krajów europejskich w szranki stanęli młodzi zawodnicy m. in. z Wietnamu, Urugwaju, Korei Południowej, Libii, Kuwejtu, ZEA, Iraku, a nawet Australii. Polski Związek Kickboxingu zgłosił do startu największą liczebnie reprezentację – ponad 200 zawodników. W tym gronie znalazło się 10 reprezentantów klubu X Fight Piaseczno: Oliwier Lach, Zuzanna Węgrzyn, Julia Węgrzyn, Zosia Przybylska, Karolina Chuda, Julia Marczyńska, Adam Bachman, Bartosz Dobrowolski, Sebastian Jędraś i Mateusz Osuch.

Złoty medal i tytuł Mistrzyni Świata w formule Pointfighting w kat. wag. -28 kg wśród Kadetów Młodszych wywalczyła Zuzanna Węgrzyn. Zuzia w drodze do najwyższego stopnia podium pokonała zawodniczki z Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Indii i Węgier. Najtrudniej było w pojedynku z Brytyjką, która jest liderką światowego rankingu. Zuza w tej walce wykazała się doskonałą techniką i opanowaniem do ostatniej sekundy.

Zuzanna Węgrzyn, foto Bartosz Dobrowolski

Świetnie spisały się również jej przyjaciółki: Zosia Przybylska i Julia Marczyńska zdobywając brązowe medale w tej samej formule. Zosia w drodze do podium wszystkie swoje walki wygrała przed czasem. Dopiero w walce o finał uległa nieznacznie Irlandce po bardzo dramatycznym pojedynku. Julia, debiutując w grupie wiekowej kadetów starszych, w walce o medal w formule PF pokonała dużo wyżej notowaną Słowenkę. Julia startowała także w formule Light conact, gdzie również zdobyła brązowy medal.

W najmłodszej grupie wiekowej (dzieci 7-9 lat) mieliśmy 1 reprezentanta. W formule Pointfighting w kat. wag. -36 kg Oliwier Lach podobnie jak Julka i Zosia zajął 3 miejsce. Oliwier w walce o medal pokonał zawodnika z Gwatemali aby w półfinale pechowo ulec Węgrowi. Stracone 2 punkty w ostatniej sekundzie pojedynku pozbawiły naszego zawodnika szansy na złoto. Szczęścia zabrakło również Karolinie chudej i Julce Węgrzyn, które minimalnie przegrały swoje walki eliminacyjne i nie awansowały do dalszej części turnieju.

Wśród juniorów najlepiej wypadł Sebastian Jędraś, który w kat. wag. -84 kg zdobył 2 brązy (Ligh contact i Kick Light). Sebastian wygrał swoje pojedynki o medale z Grekami, natomiast Irlandczycy w walkach półfinałowych nie dali szans naszemu zawodnikowi. Nie udało się dotrzeć do strefy medalowej również pozostałym naszym juniorom. Mimo dobrej postawy Adam, Bartek i Mateusz zakończyli swój turniej na eliminacjach.

Zdjęcia: Bartosz Dobrowolski