autobus L39. Na zdjęciu niebieski autobus, w tle kościół i inne samochody.
foto Marcin Borkowski

W związku z tym, że od 12 marca 2023 r. planowane jest uruchomienie SKM do Piaseczna, co może zwiększyć zainteresowanie mieszkańców północnej części gminy kolejowymi dojazdami do Warszawy, zwróciliśmy się do ZTM z wnioskiem o przedłużenie trasy linii L39 do stacji PKP Jeziorki.

Jesienią ubiegłego roku, w związku z problemami z brakiem załóg obsługujących linie autobusowe, aby utrzymać częstotliwość kursowania autobusów linii L39 co 30 minut, zmuszeni byliśmy do skrócenia trasy.
– Teraz, kiedy sieć połączeń kolejowych ze stolicą ma zostać wzmocniona poprzez kursowanie Szybkiej Kolei Miejskiej, zainteresowanie mieszkańców dojazdami do stacji kolejowej rośnie. W związku z tym wystąpiliśmy do ZTM z wnioskiem o wydłużenie trasy linii L39 do stacji PKP Jeziorki – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. ZTM potwierdził już możliwość wydłużenia trasy. Na stronie internetowej ZTM: www.wtp.waw.pl można sprawdzić rozkład jazdy uwzględniający zmianę trasy.

Nowa linia do Puławskiej i PKP Jeziorki

To nie jedyne rozwiązanie komunikacyjne dla Józefosławia i Julianowa. – W związku z uruchomieniem buspasa oraz SKM i większym zainteresowaniem transportem publicznym, wystąpiliśmy również do ZTM z wnioskiem o przeanalizowanie możliwości uruchomienia dodatkowej linii (zwanej roboczo L39 bis) na trasie od Ronda Praw Kobiet przez Józefosław (przejazd ulicami Geodetów – Julianowską – Kameralną – Wilanowską – Cyraneczki – Ogrodową – Geodetów do ul. Energetycznej), następnie Energetyczną do ul. Puławskiej i dalej do PKP Jeziorki – mówi wiceburmistrz Robert Widz. – Linia taka zwiększyłaby częstotliwość kursowania autobusów na terenie samego Józefosławia i Julianowa, a jednocześnie umożliwi dojazd do Puławskiej, którą autobusy w kierunku Warszawy w godzinach szczytu kursują co kilka minut lub dojazd do stacji kolejowej PKP Jeziorki (SKM i Koleje Mazowieckie).

Nad możliwościami uruchomienia takiego połączenia od strony technicznej oraz formalnej pracuje teraz ZTM. Niezbędne jest zapewnienie kolejnych ekip do obsługi nowej linii, a braki kadrowe nadal dotykają Operatorów obsługujących linie lokalne. I oczywiście istotną kwestią będzie znalezienie środków na sfinansowanie nowej linii.
-Czekamy na wyliczenie kosztów utrzymania takiej linii i liczymy na to, że Rada Miejska podejmie decyzję o zwiększeniu budżetu na transport publiczny. Nowe połączenie autobusowe chcielibyśmy uruchomić wraz z wrześniową zmianą rozkładu jazdy – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz.

Przegubowe autobusy 739 jeszcze nie teraz

Nowa linia oznaczałaby zwiększenie liczby połączeń autobusowych dla Józefosławia i Julianowa i stanowiłaby alternatywę dla przeciążonej w godzinach porannego szczytu linii 739. Niestety nie ma możliwości uruchomienia autobusu przegubowego na linii 739. Niezbędna do wprowadzenia tego typu pojazdu na trasę linii 739 przebudowa infrastruktury drogowej wymaga bowiem zarówno czasu, jak i niemałych środków. Niezbędna jest bowiem nie tylko budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Julianowskiej z ul. Przesmyckiego i ul. Techniczną (trwa projektowanie, pozwolenie na budowę spodziewane jest w połowie roku 2023), ale również przebudowa ulicy Wilanowskiej, której obecny stan nie pozwala na wprowadzenie ciężkiego taboru autobusowego. Ten problem ujawnił ostatni przejazd techniczny po ulicach Józefosławia.
– Projektujemy przebudowę ulicy Wilanowskiej, ale to będzie duża i bardzo kosztowna inwestycja – zaznacza wiceburmistrz Robert Widz. Oznacza to, że zanim możliwe będzie uruchomienie autobusu przegubowego na trasie linii 739, trzeba szukać rozwiązań alternatywnych. – Dlatego też rozpatrujemy uruchomienie dodatkowej linii „wahadłowej” z Józefosławia do PKP Jeziorki, która dowoziłaby pasażerów do ul. Puławskiej lub do pociągów SKM i KM na stacji PKP Jeziorki, z częstotliwością stanowiącą alternatywę dla zatłoczonej linii 739.

Powiązane tematycznie: