Zgarnij biblioteczną torbę płócienną

112

23 stycznia obchodzimy Dzień bez Opakowań Foliowych. Co zrobić, aby nie używać reklamówek?  Najprostszym rozwiązaniem jest korzystanie z toreb wielokrotnego użytku. Zapraszamy w sobotę do filii w Józefosławiu w godzinach 9.00-14.00 – wypożyczone książki będziemy pakować w biblioteczne torby płócienne.
Dzień bez Opakowań Foliowych to inicjatywa, która zrodziła się kilka lat temu ze względów pro-ekologicznych. Foliowe opakowania, zwłaszcza reklamówki na zakupy, kończą zwykle jako odpady. Zaliczają się do najczęściej występujących śmieci na terenach zaludnionych. Lądują też w rzekach i kanałach, blokują odpływ, przez co mogą przyczyniać się nawet do powstania powodzi.
Wytrzymałość folii jest wyjątkowo duża – degradacja typowej „jednorazowej” torby foliowej może trwać nawet kilkaset lat, podczas gdy czas jej przeciętnego użytkowania wynosi zaledwie 25 minut. Co roku jako śmieci kończy ponad 500 miliardów opakowań foliowych.
To się jednak zmienia. Niektóre sieci supermarketów na świecie całkowicie zrezygnowały z foliowych toreb na zakupy, inne z kolei wprowadzają reklamówki z materiałów biodegradowalnych, które rozkładają się w ciągu najwyżej kilku miesięcy.
Artykuł Zgarnij biblioteczną torbę płócienną pochodzi z serwisu Biblioteka Publiczna w Piasecznie.

Źródło: Biblioteka Publiczna : Zgarnij biblioteczną torbę płócienną