Pojawiła się książka Państwa Ewy i Włodzimierza Bagieńskich pt.: “Żydzi w Piasecznie w świetle archiwaliów miejskich”. To przełomowe wydarzenie w dokumentowaniu lokalnego dziedzictwa żydowskiego oraz bezcenne źródło wiedzy o historii Piaseczna.
Publikacja przygotowana przez uznanych regionalnych historyków i oparta na rzetelnym aparacie naukowym po raz pierwszy kompleksowo przedstawia historię Żydów w Piasecznie: od pierwszych wzmianek w XVIII w. po okres II wojny światowej.
Książkę wydało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku w ramach zadania „Śladami społeczności żydowskiej Piaseczna” dofinansowanego przez Powiat Piaseczyński, Gminę Piaseczno oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku.
Wyznawcy religii mojżeszowej stanowili przed wojną blisko 40% mieszkańców Piaseczna. Za sprawą autorów poznajemy ich imiona i nazwiska, zawody, adresy oraz codzienne sprawy. Archiwalne dane stają się narracją. Osadzeniu jej w realiach sprzyjają nie tylko zamieszczone w książce liczne reprodukcje dokumentów, ale przede wszystkim unikalne fotografie. Zobaczymy jak wyglądało dawne Piaseczno oraz, co jest naprawdę wyjątkowe, jak wyglądali sami jego żydowscy mieszkańcy. Niewiele tego typu dokumentów zachowało się do dzisiaj. Dzięki książce „Żydzi w Piasecznie w świetle archiwaliów miejskich” Ewy i Włodzimierza Bagieńskich możemy spojrzeć w przeszłość i odkryć świat, który żyje w archiwach.
Ewa i Włodzimierz Bagieńscy są absolwentami Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Prace magisterskie napisali pod kierunkiem prof. Henryka Samsonowicza. W 1979 r. oboje zamieszkali na stałe w Piasecznie. Pierwszą wspólną pracą związaną z historią regionu była monografia napisana na zlecenie Rejonowego Cechu Rzemiosł Różnych, pt. „Historia rzemiosła rejonu piaseczyńskiego”. Niestety galopująca inflacja pod koniec lat 80. zahamowała proces wydawniczy. Ewa Bagieńska w latach 1977-2021 pracowała w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Dziś emerytowana kustosz. Włodzimierz Bagieński pracował m.in. w Archiwum Państwowym w Górze Kalwarii jako kierownik, a następnie w Archiwum Państwowym w Grodzisku Mazowieckim. Przez ostatnie lata pracy zawodowej prowadził archiwum w Urzędzie Gminy Lesznowola. Obecnie emerytowany kustosz. W 2001 r. nakładem własnym opublikowali „Szkice z dziejów miasta Piaseczna”. Książka zawiera teksty, które wcześniej ukazywały się na łamach prasy lokalnej. W 2008 r. ukazały się „Drugie szkice z dziejów miasta Piaseczna i okolic”, a w 2020 r. „Słownik historyczny miejscowości gminy Góra Kalwaria”. Honorowi Obywatele Gminy Piaseczno.
Książkę “Żydzi w Piasecznie w świetle archiwaliów miejskich” można wypożyczyć w Bibliotece Publicznej w Piasecznie.
18 stycznia 2025 roku o godzinie 17.00 odbyło się spotkanie autorskie z Ewą i Włodzimierzem Bagieńskimi, autorami książki pt. Żydzi w Piasecznie w świetle archiwaliów miejskich.
Nagranie spotkania autorskiego na temat książki pt “Żydzi w Piasecznie w świetle archiwaliów miejskich”:
Część 1:
Część 2:
Część 3:
Część 4:
Data publikacji: 2.01.2025 r.