24 maja 2025 roku o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z aktorką Mają Komorowską w Piasecznie pn.: Coś do powiedzenia. Wstęp 35 zł (bilety w sprzedaży od 12 maja). Miejsce: Piaseczno, Dom Kultury, ul. Kościuszki 49.
Podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu „Coś do powiedzenia” wystąpi MAJA KOMOROWSKA – aktorka teatralna i filmowa. Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 1960 rok ukończyła Wydział Aktorski (Oddział Lalkarski) krakowskiej PWST. W 1963 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Debiutowała w 1960 roku w Teatrze Lalki i Maski Groteska w Krakowie. Potem należała do zespołu Teatru 13 Rzędów pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego w Opolu, przekształconego w 1962 roku w Teatr Laboratorium we Wrocławiu. Po siedmiu latach pracy u Grotowskiego weszła do zespołu wrocławskiego Teatru Współczesnego, a później Teatru Polskiego we Wrocławiu. Od 1972 roku jest w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie.
Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: Erwinem Axerem, Maciejem Englertem, Jerzym Jarockim, Helmutem Kajzarem, Krystyną Skuszanką, Jerzym Krasowskim, Bohdanem Korzeniewskim, Krystianem Lupą czy Krzysztofem Warlikowskim. Grała w filmach polskich i zagranicznych w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Tadeusza Konwickiego, Edwarda Żebrowskiego i in. Stworzyła także ponad 30 znaczących ról w spektaklach Teatru Telewizji, m. in. w „Nadludzkiej medycynie” w reżyserii Waldemara Dzikiego.
Aktualnie gra w Teatrze Dramatycznym z Adamem Ferencym w „Szczęśliwych dniach” Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery (premiera w 1995 roku) oraz w „Aniołach w Ameryce” i „Elizabeth Costello” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze. Od wielu lat jeździ na spotkania z publicznością. Rozmawia o swojej pracy i ważnych dla niej ludziach. Czyta wiersze wybitnych poetów oraz fragmenty swoich książek.
Otrzymała wiele polskich i zagranicznych nagród za wybitne kreacje aktorskie, m.in.: Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (2011) oraz francuskie insygnia Komandora Orderu Sztuk i Literatury (2010) przyznane przez Ambasadę Francji. W 2018 została uhonorowana Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy oraz Nagrodą „Człowiek Słowa”, przyznaną przez Radę Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.
Zawsze zaangażowana w sprawy społeczne. W czasach stanu wojennego pracowała w Prymasowskiej Radzie Społecznej oraz w Komitecie Pomocy Internowanym i ich Rodzinom, później w S.O.S z Jackiem Kuroniem. Dziś jest członkiem Rady Hospicjum Onkologicznego.
Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/1125327819609688/