Akcja „SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020 r.”

1741
Akcja SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020 r.
Akcja SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020 r.

Po raz 27 pod hasłem „Rezygnuję, Redukuję, Segreguję” rusza tegoroczna akcja Sprzątania Świata 2020 r. Wielki finał akcji jak co roku odbędzie się w trzeci weekend września w dniach 18,19,20. W związku z pandemią COVID -19 tegoroczna akcja będzie niewątpliwe różnić się od poprzednich, z uwagi na panujące wytyczne co do zgromadzeń grupowych jak i obostrzenia z tym związane. Mimo to nie możemy zapomnieć o tym, że Ziemia to nasz wspólny dom, o który powinniśmy wszyscy bez wyjątku dbać.

Z roku na rok nasza konsumpcja rośnie przez co rośnie również ilość wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady te należy segregować, aby mogły być poddane recyklingowi i otrzymać „drugie życie” zamiast trafić na wysypisko śmieci. Głównie są to butelki PET po napojach, słomki, kubki, jednorazowe sztućce plastikowe opakowania kartonowe tzw. tetrapaki oraz jednorazowe reklamówki, z tych ostatnich tak naprawdę możemy i powinniśmy zrezygnować zastępując ich materiałowymi torbami wielokrotnego użytku.
Każde opakowanie z tworzywa sztucznego musi mieć oznaczenie w postaci trójkąta z cyfrą i literowym skrótem nazwy tworzywa. Znajduje się ono najczęściej na spodzie produktu. Dlatego też warto zapoznać się jaki plastik jest bezpieczny dla zdrowia i który najlepiej nadaje się do recyklingu.
Oznaczenie w postaci trójkąta z cyfrą 1 w środku oznacza PET, z którego najczęściej produkuje się butelki na wodę. Zaleca się, aby takich opakowań nie używać ponownie oraz nie wystawiać na działanie promieni słonecznych gdyż w wyniku tego mogą być wydzielane substancje, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Jest to bardzo dobry surowiec do recyklingu.
Trójkąt z cyfrą 2 oznacza HDPE. Ten surowiec jest uważany za jeden z najbardziej bezpiecznych dla zdrowia. Produkuje się z niego wiele zabawek dla dzieci jak również opakowań na produkty mleczne. HDPE jest zatem tworzywem droższym i cenniejszym dla recyklingu niż PET.
Trójkąt z cyfrą 3 oznacza PCV, ten surowiec najczęściej stosowany jest w budownictwie. Powstają z niego rury, okleiny i obudowy dla drzwi i okien a także izolacje kabli elektrycznych. Z uwagi na fakt, iż może wydzielać toksyny nie powinien być stosowany do produkcji opakowań na produkty spożywcze.
Kolejnym surowcem jest LDPD oznaczony jako trójkąt z cyfrą 4. Z tego surowca produkuje się folię (również do pakowania żywności), worki, reklamówki, torby plastikowe a także opakowania na ketchup i musztardę. LDPE uznawany jest za bezpieczne tworzywo, ale nie może być wystawiane na działanie wysokich temperatur. Recykling LDPE jest możliwy jednak foliowe reklamówki wykonane z tego tworzywa rzadko są selektywnie zbierane.
PP oznaczony jako trójkąt z cyfrą 5 jest także bezpiecznym plastikiem, który wykorzystywany jest do produkcji nakrętek plastikowych oraz opakowań do przechowywania żywności tj. kubeczków na jogurty, opakowań na margarynę, wędlinę i sery. Opakowania z tego tworzywa mogą być wykorzystywane ponownie.
Trójkąt z cyfra 6 ma oznaczenie PS czyli polistyren. To nic innego jak powszechnie stosowany styropian, który świetnie się sprawdza jako izolator. Jest lekki i praktyczny a jednocześnie niebezpieczny dla naszego zdrowia. W kontakcie z tłuszczami może wydzielać niebezpieczne toksyny i dlatego nie powinien być stosowany jako opakowanie do żywności. Obecny jest w naczyniach jednorazowych, pojemnikach na jedzenie na wynos, styropianowych kubkach na kawę. Zabrudzony jedzeniem rzadko kiedy nadaje się do ponownego przetworzenia.
OTHER/INNE to trójkąt oznaczony cyfrą 7 w takim tworzywie znajdują się niebezpieczne plastiki m.in. bardzo toksyczny bisfenol A (BPA). Plastików tak oznaczonych nigdy nie powinno się ponownie używać chyba, że zawierają informację BPA Free lub 0% BPA. Wydzielają one toksyczne związki, które w kontakcie z żywnością mogą przyczynić się do powstania chorób związanych z układem nerwowym i hormonalnym. W żadnym wypadku nie powinno się używać tego plastiku w kuchenkach mikrofalowych, które zwielokrotniają przenikanie BPA do żywności. Niestety tego tworzywa nie można poddać procesowi recyklingu.
Dlatego, aby zminimalizować szkodliwy wpływ tworzyw sztucznych na nasze środowisko a przede wszystkim na nasze zdrowie warto do kontaktu z żywnością używać wyłącznie opakowań z plastiku oznaczonych cyfrą 2 lub 5.
W związku z obecną sytuacją pandemii Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno informuje, iż szkoła która chciałaby czynnie uczestniczyć w tegorocznej akcji Sprzątania Świata (tzn. posprzątać wybrany przez siebie teren) powinna swoje zgłoszenie zarejestrować na stronie www.naszaziemia.pl. Na stronie fundacji zamieszczony jest informator Akcji Sprzątania Świata Polska 2020 r. (SSP 2020), który można pobrać i zapisać na dysku komputera. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami tam zawartymi

zdjęcie: źródło www.kobieta.gazeta.pl Plastik plastikowi nierówny.

Źródło: Gospodarka Odpadami : Akcja „SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020 r.”