Będzie więcej zieleni

5294
Ilustracja. Przebudowa ul. Puławskiej w Piasecznie
Przebudowa ul. Puławskiej w Piasecznie

Przebudowa odcinka ulicy Puławskiej od Szkolnej do Chyliczkowskiej to nie tylko nowe chodniki, ścieżki rowerowe i oświetlenie, ale przede wszystkim znacząca poprawa jakości i ilości zieleni miejskiej. Dzięki tej inwestycji powierzchnia zieleni zwiększy się na tym obszarze aż 5-krotnie!

Trwają właśnie prace przy przesadzaniu niektórych drzew, konieczna była też wycinka 2 akacji, które rosły w skrajniach jezdni, niezgodnie z dzisiejszymi warunkami technicznymi. Drzewa te były przechylone, w bardzo słabym stanie i zagrażały bezpieczeństwu. Usunięte muszą też zostać 4 nieduże dęby.

Będzie zdecydowanie więcej zieleni

Prosimy jednak nie oceniać efektu prac przed ich zakończeniem. Ilość zarówno drzew jak i ogólnej powierzchni zielonej zwiększy się diametralnie. To było jedno z założeń przyświecających tej inwestycji. Dość powiedzieć, że dziś na objętym robotami obszarze jest raptem 130 m kw. zieleni. Po modernizacji, stworzeniu nowych trawników, kwietników i szpalerów drzew, powierzchnia ta zwiększy się aż do 669 m kw., czyli ponad 5-krotnie.

Nowe nasadzenia i aranżacja zieleni

Posadzonych na tym odcinku ul. Puławskiej zostanie 25 nowych drzew, 16 po stronie wschodniej i 9 po stronie zachodniej. Dziś drzew jest jedynie 13, z czego 6 musi zostać usuniętych z powodu ich stanu oraz lokalizacji. Nowe drzewa będą już dojrzałe, kilkumetrowej wysokości, aby od razu wkomponowywały się w krajobraz i w krótszym czasie osiągnęły zadowalający wzrost. Chcemy, aby ich formy były bardziej kuliste, obszerne i dające więcej cienia w stosunku do tych gatunków, które są obecnie.

Poza tym jak widać na wizualizacji wygospodarowane zostanie miejsce na nowe trawniki i rozległe klomby. Łącznie posadzonych zostanie prawie 9000 roślin, krzewów, byli i roślin cebulowych.

Centrum przyjazne mieszkańcom

Chodziło o to, aby stworzyć przestrzeń funkcjonalną i przyjazną mieszkańcom, która zachęcać będzie do spacerów, a do każdego punktu usługowego dojechać będzie można bezpiecznie rowerem. Nie zapomniano też o atrakcyjnych elementach małej architektury, ławeczkach, czy nowoczesnym, energooszczędnym oświetleniu.

Powiązane tematycznie (kliknij w linki):

Miasto przyjazne dla pieszych i rowerzystów
Zmiany w transporcie publicznym od 26 czerwca 2021 roku
Przebudowa ul. Puławskiej od ul. Warszawskiej do ul. Chyliczkowskiej / Jana Pawła II
– Wiosenne nasadzenia w Piasecznie