Chór z Zalesia z rewizytą w Szwecji

646
Chór z Zalesia z rewizytą w Szwecji
Chór z Zalesia z rewizytą w Szwecji

W dniach 29.04 – 4.05.2009 Chór Liturgiczny z Zalesia Dolnego odbył wizytę w szwedzkim mieście Upplands Vasby, które jest miastem partnerskim Piaseczna. Podróż ta była rewizytą po tym, jak w czerwcu ubiegłego roku chór nasz gościł w Piasecznie zespół Vasbykoren z tego właśnie miasta.

Wyjazd był zorganizowany przy pomocy Urzędu Miasta Piaseczna. Dzięki temu nasz zalesiński chór mógł uświetnić spotkanie eurodeputowanych w hotelu Scandic Crown, dawać koncerty w Miejskim Ośrodku Kultury i lokalnych kościołach.

Wszystko to odbywało się przy ogromnym wsparciu zarządu miasta Upplands Vasby oraz członków chóru Vasbykoren, którzy pełnili funkcję przewodników i gospodarzy. Wszędzie chór był przyjmowany z dużym entuzjazmem i niespotykaną gościnnością. Cały wyjazd był dobrą okazją do poznawania szwedzkiej kultury, zaciśniania współpracy obu zespołów oraz doskonalenia znajomości języka angielskiego. Jako goście honorowi uczestniczyliśmy w święcie Walpurgii, które jest świętem powitania wiosny, dając w tym czasie koncert pieśni ludowych dla wielotysięcznego tłumu mieszkańców Upplands Vasby zgromadzonych na błoniach za miastem.

Dzień 1 Maja spędziliśmy w Sztokholmie – zwiedzając to piękne miasto, które bardzo słusznie nazywane jest “Wenecją Północy”.Wycieczka statkiem “Pod mostami Sztokholmu” – pozwoliła sie nam o tym naocznie przekonać i na długo jeszcze pozostanie w naszej pamieci.

Bardzo ważnym akcentem naszego pobytu w Upplands Vasby było spotkanie z Polonią Szwedzką podczas uroczystej Mszy Świętej dnia 3 maja w kościele katolickim w miejscowości Merszta. Na uroczystość przybyło bardzo wielu rodaków z całej okolicy (a także ze Sztokholmu), którzy z nostalgią słuchali utworów takich jak “Polskie Kwiaty” czy kanonu ” Od Krakowa goście jadą” oraz innych pieśni ludowych i patriotycznych.

Cały wyjazd dostarczył uczestnikom wielu doznań artystycznych oraz wzbogacił nas bardzo w wiedzę o Szwecji i jej kulturze, za co pragniemy bardzo serdecznie podziękować chórowi Vasbykoren, władzom gminy Upplands Vasby oraz naszym szwedzkim przyjaciołom , którzy nie szczędzili ani wysiłku ani własnego wolnego czasu aby nasz pobyt jak najbardziej urozmaicić i uatrakcyjnić.
Wyjeżdżając z gościnnego Vasby obiecaliśmy sobie wzajemnie podtrzymywać nasze kontakty więc nie żegnaliśmy się na zawsze ale mówiliśmy sobie do widzenia, ponieważ zawarta przyjaźń przynosząca tyle dobrego powinna być dalej kontynuowana!
W tym miejscu chórzyści z Zalesia Dolnego jeszcze raz bardzo serdecznie dziękują władzom Piaseczna za pomoc w sfinansowaniu przelotu a pozostałym sponsorom za finansowe wsparcie udzielone na pokrycie innych kosztów związanych z pobytem w Upplands Vasby.

Mikołaj Derentowicz i Elżbieta Gorzkowska