Warsztaty kulturalne w Szwecji

1198
Warsztaty kulturalne w Szwecji
Warsztaty kulturalne w Szwecji

W ostatnich dniach czerwca piaseczyńska młodzież gościła z rewizytą w partnerskiej gminie Upplands Vasby. Młodzi ludzie związani z Ośrodkiem Kultury mieli okazję pogłębić przyjaźnie nawiązane rok temu w Polsce. Wychowankowie ogniska muzycznego i teatrów Nic Ponad oraz M.I.N. wraz z opiekunami zwiedzili Sztokholm i wzięli udział w warsztatach kulturalnych.

Zaraz po przylocie młodzież wraz ze szwedzkim przewodnikiem udała się na autokarową wycieczkę po gminie. Była to świetna okazja do poznania historii regionu w pobliżu Sztokholmu. Duże wrażenie zrobiły ogromne połacie lasów, liczne jeziora i oczywiście – szlak wikingów.

Przedpołudnia przeznaczone zostały na warsztaty filmowe i taneczne, pod doświadczonym okiem szwedzkich instruktorów. Efekt wspólnych prób można było ocenić w niedzielę, podczas prezentacji dokonań młodzieży. Jako pierwsi wystąpili adepci piaseczyńskiego ogniska muzycznego, którzy zaprezentowali na gitarach, pianinie i skrzypcach bardzo różnorodny repertuar: od oberka i mazura przez utwory Chopina aż do coverów Red Hot Chili Peppers. W drugiej części taneczny popis dali uczestnicy warsztatów, którzy zaprezentowali choreografię poznaną zaledwie dzień wcześniej. Szwedzka młodzież odpowiedziała koncertem hip hopowym w wykonaniu lokalnego zespołu United Africa.

Oprócz zajęć kulturalnych młodzi ludzie mieli okazję zwiedzić stolicę Szwecji. Niezapomniane wrażenie wywarła na nich jedyna w swoim rodzaju starówka tuż przy porcie. Jednak był to dopiero początek. Po krótkiej przeprawie promem cała grupa znalazła się w Gruna Lund – raju dla miłośników rollerkosterów i innych ekstremalnych atrakcji.

Po upalnym dniu wszyscy chętnie skorzystali z możliwości ochłody w basenie. W przeddzień wyjazdu udało się zwiedzić lokalną atrakcję turystyczną – rekonstrukcję wioski wikingów – a także zrobić zakupy w Vasby Centre. Dzień zakończył się pożegnalną kolacją, połączoną z karaoke. Wspólne śpiewy trwały do późnego wieczora.

Termin wizyty: 25-29 czerwca 2009 r.

Na zdjęciu: Grupa zwiedza wioskę wikingów, odrestaurowaną w gminie Upplands Vasby.