Co dalej z Uchwałą Krajobrazową?

2955
Na budynkach dopuszczalna jest określona liczba i powierzchnia szyldów oraz reklam
Na budynkach dopuszczalna jest określona liczba i powierzchnia szyldów oraz reklam, foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Przepisy Uchwały Krajobrazowej obowiązują już od 2,5 roku. Na razie tylko część przedsiębiorców dostosowała się do norm dotyczących umieszczania reklam w przestrzeni publicznej. Planujemy działania, które przypomną przedsiębiorcom o tym obowiązku. Rozpoczynamy akcję #sprzatamyreklamy w gminie Piaseczno!

We wrześniu 2015 roku weszły w życie przepisy pozwalające gminom na wprowadzanie regulacji dotyczących nośników reklamowych, ogrodzeń i małej architektury, czyli mówiąc krótko – na zadbanie o estetykę przestrzeni publicznej. Gmina Piaseczno jako jedna z pierwszych gmin w Polsce skorzystała z tych przepisów. 25 maja 2019 r. weszła w życie Uchwała Krajobrazowa dla gminy Piaseczno, której celem jest porządkowanie wizualne przestrzeni publicznej, a w praktyce poradzenie sobie z ogromną liczbą zaśmiecających ją reklam.

Czy oznacza to, że po 25 maja 2019 roku reklamy zniknęły z przestrzeni samoistnie? Oczywiście nie. Przedsiębiorcy mieli określony czas na dostosowanie się do przepisów (vacatio legis). Ten czas w większości przypadków już upłynął, a tylko część reklam i szyldów spełnia wymogi uchwały. Każde prawo wymaga egzekucji, aby nie było martwym prawem. Jednak ze względu na pandemię COVID-19 wdrożenie uchwały zostało odroczone. W obliczu zagrożenia zdrowia, bezpieczeństwa oraz kłopotów natury ekonomicznej, wszystkie inne tematy, a w szczególności te dotyczące estetyki, zeszły na dalszy plan.

Temat reklam i krajobrazu powraca

Mamy jednak uchwalone prawo i czas działać. O wdrożenie zapisów uchwały w życie pytają mieszkańcy zmuszeni do patrzenia na chaos reklamowy na pobliskich płotach i budynkach. Pytają także przedsiębiorcy chcący reklamować się zgodnie z przepisami. Dodatkowo gmina zobligowana jest wprowadzać w życie uchwalone przepisy. W najbliższym czasie rozpoczniemy akcję informowania przedsiębiorców i właścicieli nieruchomości, na których znajdują się reklamy i szyldy niespełniające wymogów, o konieczności dostosowania nośników do obowiązującego prawa.

– Rozumiemy, że nie do każdego dotarła dotąd informacja o Uchwale Krajobrazowej, wobec czego zaczynamy od przypomnienia o prawie, które już obowiązuje i dajemy czas na wprowadzenie niezbędnych zmian – podkreśla burmistrz Daniel Putkiewicz. – W związku z pandemią przesunęliśmy termin egzekwowania przepisów, dlatego chcemy zmienić uchwałę, wydłużając czas na dostosowanie nośników do obowiązującego prawa.

Co reguluje uchwała?

Przede wszystkim liczbę nośników, na których umieszczane są informacje o firmie. Celem wizualnego porządkowania przestrzeni jest ograniczenie liczby kolorowych reklam bijących nas po oczach z każdego muru i płotu. W przypadku firm, sklepów czy zakładów usługowych oznacza to zgodę na umieszczenie szyldu zawierającego informację o nazwie
i rodzaju usługi oraz konieczność usunięcia pozostałych reklam i banerów reklamujących usługi danej placówki. Redukcja oznacza również zakaz wieszania reklam na płotach, poboczach dróg i wszelkich innych nieprzeznaczonych do tego miejscach.

Po drugie – jakość tych nośników. Używane powszechnie do celów reklamowych banery mają to do siebie, że są relatywnie tanie i nietrwałe. Każdy z nas mija codziennie wyblakłe, krzywo zawieszone płachty, o których nawet właściciel dawno już zapomniał. Ale także te, które jeszcze wyblaknąć nie zdążyły – ze względu na ich liczbę i rozmiary – potrafią całkowicie oszpecić okolicę. Z tych powodów baner jako nośnik informacji o firmie ma zniknąć z przestrzeni publicznej na dobre. Zgoda na jego użycie jest bardzo ograniczona, np. do sytuacji czasowej reklamy sprzedaży nieruchomości. Zastępują go bardziej trwałe nośniki reklamowe, zapewniające wyższą jakość i żywotność.

Po trzecie – rodzaj i rozmiary nośników. Uchwała szczegółowo opisuje, jakie wymiary mogą mieć stosowane reklamy i z jakich materiałów mogą być wykonane. Wszystko po to, aby zapewnić maksymalnie dużą spójność w stosowanych rozwiązaniach. Uchwała wskazuje na terenie gminy cztery obszary, na których obowiązują różne regulacje. Szczegółowe informacje na ten temat zostały przygotowane przez gminę w formie broszury informacyjnej, którą można pobrać ze strony internetowej krajobraz.piaseczno.eu.

Na ogrodzeniu mogą się pojawić jedynie niewielkie szyldy
Na ogrodzeniu mogą się pojawić jedynie niewielkie szyldy, foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Urzędnicy wyjaśniają i wspierają

Czego możemy nauczyć się od tych miast, które powyższym tematem już się zajęły? Po pierwsze tego, że warto rozmawiać i warto wspólnie przygotowywać się do wprowadzanych zmian. Czasem bowiem zastosowanie się do przepisów będzie wymagało po prostu zdjęcia z płotu zapomnianego baneru. Czasem jednak zmiany będą dotyczyć identyfikacji wizualnej firmy bądź całego budynku, a to wiąże się z kosztami. Dlatego kluczowy jest dialog z przedsiębiorcami, który gmina zacznie prowadzić już od najbliższego miesiąca. Potrzebne będą wspólnie wypracowane dobre rozwiązania, okresy dostosowawcze oraz wsparcie dla przedsiębiorców w projektowaniu i wymianie szyldów i oznaczeń.

Wprowadzanie w kilku etapach

Po drugie, dobry dialog wymaga czasu i uwagi. Dlatego w gminie Piaseczno proces ten będzie realizowany etapami i stopniowo będzie obejmował kolejne rejony gminy. Komunikacja dotrze w pierwszej kolejności do przedsiębiorców z Józefosławia i Julianowa, a w drugiej do tych z Zalesia Dolnego i Górnego. Następnie będziemy działać w miejscowościach w południowym rejonie gminy. Specjalnej uwagi i przygotowań wymaga miasto Piaseczno oraz jego ścisłe centrum, które pozostaje pod opieką konserwatora. Zmiany w mieście będą realizowane na samym końcu.

Po trzecie, niezbędna jest informacja, komunikacja i zaangażowanie mieszkańców. To właśnie mieszkańcy są największymi beneficjentami ładnego krajobrazu – czystych ulic, pięknie zaprojektowanej zieleni i małej architektury oraz niezaśmieconych krzykliwymi reklamami widoków. I to od mieszkańców będzie zależało, na ile temat ten stanie się priorytetowy w naszej gminie. Hasło #sprzatamyreklamy jest dla każdego – i każdy może włączyć się w sprzątanie okolicy, na początek choćby usuwając stary, zapomniany baner ze swojego płotu.

– Bardzo liczymy na to, że będą nam Państwo podpowiadać, które miejsca wymagają naszej szybkiej interwencji, czyli „posprzątania reklam” w pierwszej kolejności. Już teraz otrzymujemy takie zgłoszenia i rozpoczynamy interwencje.

Liczymy jednak na to, że zgłoszeń takich będzie coraz więcej i wspólnie zaczniemy troszczyć się o estetykę przestrzeni, w której żyjemy – mówi Anna Pakulińska-Attia, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury.

Banery zgodnie z przepisami mają zniknąć z przestrzeni publicznej
Banery zgodnie z przepisami mają zniknąć z przestrzeni publicznej, foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Jak można zwrócić uwagę gminy na miejsca wymagające szczególnej uwagi?

Można to zrobić na dwa sposoby: wchodząc na stronę krajobraz.piaseczno.eu i wysyłając wiadomość w formularzu zgłoszeniowym lub kontaktując się z infolinią Wydziału Architektury – nr tel. 22 701 75 51.

Informacje dotyczące obowiązujących przepisów oraz aktualności związane z Uchwałą Krajobrazową są publikowane na stronie internetowej krajobraz.piaseczno.eu. Aktualne informacje dla przedsiębiorców dostępne będą również na stronie internetowej przedsiebiorcze.piaseczno.eu.