Czas na przebudowę ulicy Pod Bateriami
foto Robert Widz

Niebawem Powiat Piaseczyński rozpocznie realizację niezwykle ważnej dla mieszkańców inwestycji. Duży fragment dawnej drogi wojewódzkiej 722 doczeka się nowej nawierzchni, chodników, ścieżek rowerowych, przejść dla pieszych oraz rond na newralgicznych skrzyżowaniach.

Gmina Piaseczno nie tylko realizuje własne inwestycje drogowe, ale również współpracuje z innymi samorządami, by wspólnie realizować ważne dla naszych mieszkańców inwestycje. Wspólnie z Powiatem Piaseczyńskim realizujemy m.in. przebudowę ulic Pod Bateriami i Polskiego Państwa Podziemnego. Inwestycję tę dofinansowaliśmy kwotą 8,2 mln zł.

Prace będą prowadzone etapami

Zadanie zostało podzielone na trzy odcinki: od ronda w Gołkowie do ul. Zagłoby, od ul. Zagłoby do ul. 11 Listopada (wraz z budową ronda na skrzyżowaniu z ul. Dworską) oraz od ul. 11 Listopada do al. Kasztanów (wraz z budową ronda na skrzyżowaniu z ul. Redutową, al. Pokoju i ul. Graniczną). W ramach inwestycji droga zyska nie tylko nową nawierzchnię, ale także odwodnienie, chodnik po północnej stronie ul. Pod Bateriami oraz przejścia dla pieszych. Po południowej stronie odcinka od ul. Zagłoby do ronda w Gołkowie została zbudowana na początku wiosny przez Gminę Piaseczno ścieżka rowerowa, która zostanie przedłużona w ramach inwestycji powiatu do ul. Redutowej i ul. Modrzewiowej.

Czas na przebudowę ulicy Pod Bateriami
foto Robert Widz

Gruntowna przebudowa dawnej drogi krajowej 722 właśnie się rozpoczyna. Oczywiście tak duża inwestycja wiąże się z utrudnieniami komunikacyjnymi. Pamiętać trzeba jednak o tym, że celem tych działań nie jest utrudnianie życia mieszkańcom, a poprawa bezpieczeństwa i warunków jazdy. W pierwszym etapie Powiat Piaseczyński planuje zrealizować przebudowę skrzyżowania z ul. Modrzewiową, by później możliwe było puszczenie przez nie autobusu komunikacji miejskiej. Od początku czerwca 2022 r. powiat będzie fragmentami zamykał przebudowywaną drogę na czas prowadzenia prac ziemnych związanych z koniecznością budowy odwodnienia. W pierwszej kolejności zamknięty dla ruchu zostanie odcinek od skrzyżowania z al. Kasztanów do skrzyżowania z ul. Redutową. W kolejnym etapie zaś do skrzyżowania z ul. Dworską. Objazd będzie prowadzony ulicą Stołeczną.

Zmiany w transporcie publicznym

Zamknięcie drogi wiąże się również z koniecznością wprowadzenia zmian w transporcie publicznym. Linie autobusowe, które dotychczas jeździły ulicami Pod Bateriami i Polskiego Państwa Podziemnego, zostaną skierowane na trasy objazdowe. Najprawdopodobniej pojadą od ronda w Gołkowie ulicami Główną, Mazowiecką, Orężną i Dworcową do ul. Sienkiewicza i dalej swoimi trasami. Trwa ustalanie szczegółów z ZTM. Na czas objazdów Gmina Piaseczno chce umożliwić mieszkańcom okolic Zalesia Dolnego dojazd do centrum Piaseczna linią autobusową, która kursowałaby do skrzyżowania ulic Orzechowej i Modrzewiowej.

Czas na przebudowę ulicy Pod Bateriami
foto Robert Widz

Samorządom zależy na tym, żeby największe utrudnienia drogowe skończyły się do września.

– Zdajemy sobie sprawę, że natężenie inwestycji drogowych na terenie Piaseczna jest duże, ale zarówno my, jak i powiat czy samorząd Mazowsza, realizujemy zadania wtedy, kiedy mamy na to pieniądze, gotową dokumentację i rozstrzygnięte przetargi – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – Niestety rzadko zdarza się tak, że uda się rozpocząć inwestycję w zakładanym wcześniej terminie, więc skoordynowanie prac budowlanych jest niezwykle trudne. Zadania mogą utknąć na etapie projektowym przy uzyskiwaniu niezbędnych pozwoleń, często nie udaje się rozstrzygnąć przetargu, bo albo nie ma ofert, albo są zbyt wysokie. No i sezon budowlany przypada dla wszystkich w tym samym okresie roku.

Dokładna data zamknięcia ulicy Pod Bateriami dla ruchu oraz wprowadzenia zmian w organizacji transportu publicznego zostanie podana przez Powiat Piaseczyński oraz ZTM bliżej terminu wprowadzenia zmian.

 

Powiązane tematycznie: