Edukacja ekologiczna w gminie Piaseczno w roku 2023

678
Gra terenowa
foto Marta Marecka

Każdego roku Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej podejmuje szereg działań edukacyjnych, realizowanych zarówno w szkołach i przedszkolach, jak i podczas różnych wydarzeń organizowanych na terenie gminy Piaseczno.

Na początku 2023 roku został rozstrzygnięty konkurs dla uczniów klas I-III szkół podstawowych „Przyjaciółka Planety 2023”. Poprzez jego organizację zachęcaliśmy dzieci do wzięcia udziału w akcjach edukacyjnych. Szkoła, która wygrała konkurs wybrała do realizacji temat „Łapmy wodę” i zorganizowała szereg działań edukacyjnych w ramach akcji „Łap deszczówkę”.

Przyjaciółka Planety - plakat
foto Szkoła Podstawowa nr 3

Celem akcji było promowanie zrównoważonego stylu życia, kształtowanie postaw ekologicznych, zwiększenie świadomości ekologicznej, edukowanie uczniów na temat gromadzenia i wykorzystywania wody deszczowej. Dzięki działaniom jakie zostały przeprowadzone w placówce, uczniowie zostali zapoznani z metodami zbierania wody deszczowej oraz sposobami jej wykorzystania w codziennym życiu. Uczniowie samodzielnie wykonali prace plastyczne na których, pokazany został system zbierający deszczówkę zrobiony z papierowych rur. Na zakończenie akcji, każda klasa miała za zadanie przestawić swoje osiągnięcia w zbieraniu wody deszczowej. Szkoła otrzymała nagrodę 4 000 zł w formie kart podarunkowych na zakup sprzętu sportowego dla dzieci, które brały udział w organizowanych przez szkołę działaniach.

Organizacja stanowiska edukacyjnego i przeprowadzenie warsztatu „Przydomowa mała retencja” w Józefosławiu. Spotkanie miało na celu zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie skutków zmian klimatycznych oraz konieczności wykorzystywania wody deszczowej i oszczędzania wody pitnej. W ramach spotkania zaprezentowane zostały praktyczne rozwiązania i przykładowe systemy zbierania deszczówki. Podczas wydarzenia dystrybuowano broszurę: Ogród w zgodzie z naturą. Poradnik dobrych praktyk.

Spotkanie edukacyjne i warsztaty w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Łbiskach. Tematem warsztatów była ochrona środowiska „My dla powietrza – powietrze dla Nas”.

Warsztaty Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Łbiskach
foto Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Łbiskach

Dzieci uczestniczyły w rozmowach o zanieczyszczeniu powietrza i walce ze smogiem. Poruszono temat zrównoważonego transportu podkreślaliśmy jak ważną rolę w życiu człowieka i zwierząt stanowią drzewa, dlaczego nie wolno wypalać traw. Tłumaczono jak powinno się zachować, kiedy spotka się dzikie lub ranne zwierzę i jak oszczędzać wodę w gospodarstwie domowym a także, co można zrobić z deszczówką.

Organizacja stanowiska edukacyjnego z zakresu ochrony powietrza podczas Rodzinnego Pikniku Rowerowego na Placu Józefa Piłsudskiego w Piasecznie.

Piknik rowerowy
foto Marta Marecka

Na stanowisku mieszkańcy mogli porozmawiać z osobą obsługującą w Gminie Punkt “Piaseczno dla Klimatu” o możliwościach skorzystania z dofinansowania z rządowych programów takich jak: Czyste Powietrze, Mój Prąd, Moje Ciepło, a także mieli możliwość obejrzenia z bliska profesjonalnego samochodu obsługiwanego przez zespół strażników miejskich “Eko Patrol” wyposażonego w specjalistyczną aparaturę wykorzystywaną do pomiarów m.in. zanieczyszczeń powietrza.

W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności we wrześniu została zorganizowana Gra terenowa dla rodzin z dziećmi z terenu gminy Piaseczno, której tematem przewodnim było oszczędzanie energii, a także trzy komplementarne do gry warsztaty edukacyjne. Podczas eko-gry miejskiej „Ujarzmij CiePłOTWORY i ocal ZIEMKĘ!” uczestnicy podróżowali w rodzinnych zespołach wykonując specjalnie przygotowane zadania.

Gra terenowa
foto Marta Marecka

Kolejne działania edukacyjne zorganizowane przez Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno zrealizowano dzięki udzielonej pomocy finansowej w formie dotacji celowej z budżetu Województwa Mazowieckiego na realizację zadania pn. „Działania edukacyjno-informacyjne w gminie Piaseczno” w ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza 2023”.
Dzięki funduszom mogliśmy zaoferować mieszkańcom bogatą ofertę działań o charakterze edukacyjnym i aktywne w nich uczestnictwo.

rajd rowerowy
foto Sylwia Kalinowska

Dwa rajdy rowerowe. Na małych i dużych rowerzystów czekały trasy do 25 km i do 35 km. W czasie przerw zaplanowano integracyjne ogniska podczas których zorganizowano konkurs wiedzy z zakresu ochrony powietrza (poziom pytań dostosowany został do wieku uczestników) oraz warsztaty promujące wymianę źródła ciepła, termomodernizację, zachowania proekologiczne w zakresie ogrzewania indywidualnego i przyzwyczajeń transportowych.

Cieszące się dużym zainteresowaniem warsztaty ekologiczne pt.: „Sadzimy tlen” (dwie edycje – 62 warsztaty) dla szkół podstawowych, przedszkoli oraz społeczności lokalnej – dorosłych – członków klubu seniora z terenu gminy Piaseczno, których tematem przewodnim było powietrze – jego zanieczyszczenie i ochrona, zmiany klimatu.

sadzimy tlen
foto Biophilic Studio

W obliczu kryzysu klimatycznego drzewa powinniśmy sadzić wszędzie, gdzie to możliwe. Powinniśmy również dbać o te rosnące, które są dużo istotniejsze dla ochrony klimatu. W akcji zachęcaliśmy do sadzenia drzew. Dzieci i dorośli uczestniczyli w procesie sadzenia roślin. Na pierwszym etapie warsztatów sadzono rośliny w doniczkach, z kolei zwieńczeniem warsztatów były zajęcia terenowe, podczas których sadzono drzewa.

Dwa interaktywne spektakle teatralne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym „Ekonolulu”, którego tematyka związana jest z zanieczyszczeniem powietrza i degradacją środowiska naturalnego, zagadnieniami niskiej emisji. Autorskie przedstawienie teatru Kultureska sprawia, że widzowie włączeni zostają w fabułę spektaklu – aktywnie w niej uczestniczą, śpiewają i tańczą z bohaterami spektaklu.

Dzięki dotacji zakupionych zostało 25 szt. materiałów edukacyjnych wspomagających pracę kadry pedagogicznej w szkołach podstawowych i przedszkolach w zakresie tematyki dotyczącej powietrza w postaci wielkoformatowej gry do zastosowania podczas pikników, spotkań ekoedukacyjnych – zarówno na świeżym powietrzu, jak i w budynkach. To doskonała forma nauki przez zabawę, w której gracze są „pionkami”, odpowiadają na pytania i wykonują polecenia.

Obok ww. wydarzeń plenerowych prowadzonych jest równocześnie szereg działań informacyjnych poprzez prasę, plakaty oraz ulotki. W informacjach przypominamy mieszkańcom o przestrzeganiu ograniczeń i zakazów określonych w Uchwale antysmogowej, a także o możliwości skorzystania z dotacji z budżetu gminy na likwidację „kopciuchów” oraz skorzystania z pomocy Punktu konsultacyjnego Piaseczno dla Klimatu w uzyskaniu dotacji z programów takich jak: Czyste powietrze, Mój prąd, Moje ciepło.
Dzięki programowi edukacyjnemu pogłębiliśmy wiedzę wśród obywateli. Uświadomiliśmy – jak ważne jest dbanie o czyste i zdrowe powietrze oraz pokazaliśmy co my jako ludzie możemy zrobić, aby jego jakość się poprawiała.