Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza na kolejną edycję cyklu koncertów muzyki klasycznej. VI Festiwal im. Witolda Maliszewskiego odbędzie się w kwietniu oraz w maju 2024 roku, w godzinach wieczornych, w kościołach dekanatu piaseczyńskiego.
Cykl koncertów muzyki klasycznej (kameralnej i chóralnej) odbywa się co roku w Piasecznie już od ponad dwudziestu lat. Koncertom tym towarzyszą dodatkowo prelekcje z historii. W roku 2019, z inicjatywy muzyków zespołu Camerata Vistula, festiwal zyskał patrona – wybitnego kompozytora Witolda Maliszewskiego. Ideą naczelną festiwalu jest wykonanie odkrytej po wielu latach znakomitej muzyki jego patrona, który mieszkał, tworzył i zmarł w Zalesiu Dolnym. W 2020 roku festiwal otrzymał nagrodę Perły Mazowsza w kategorii „Perły Kultury”.
Program Festiwalu im. Witolda Maliszewskiego:
14 kwietnia 2024 r. o godz. 19.30
Oratorium „A mówiono o nim, że przegrał”
Jedenaście obrazów z życia św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
Magdalena Schabowska – sopran, Joanna Gontarz – alt, Tomasz Warmijak – tenor, Grzegorz Żołyniak – bas, Chór „Ave”
Zespół Filharmoników w składzie: Michał Szałach – skrzypce, Grzegorz Chmielewski – altówka, Mateusz Szmyt – wiolonczela, Aleksandra Rojek – obój, Adrian Janda – klarnet, Krzysztof Bednarczyk – trąbka, Piotr Wilczyński – organy; pod dyrekcją Barbary Hijewskiej
Muzyka: Jerzy Cembrzyński
Tekst i prowadzenie koncertu: Bartłomiej Włodkowski
Zalesie Dolne, kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, ul. Modrzewiowa 2
28 kwietnia 2024 r. o godz. 19.00
Anna Wróbel i zespół kameralistów Camerata Vistula
Witold Maliszewski – Kwintet smyczkowy Op. 3 oraz Suita wiolonczelowa Op. 20 na wiolonczelę i zespół smyczkowy
Prowadzenie koncertu: Malina Sarnowska
Piaseczno, kościół pw. Matki Bożej Różańcowej, ul. Słowicza
12 maja 2024 r. o godz. 18.00
Krakowska Opera Kameralna
„Mała syrenka” – baśń muzyczna według opery-baletu „Syrena” Witolda Maliszewskiego
Scenariusz, reżyseria, ruch sceniczny, choreografia: Jadwiga Leśniak-Jankowska
Prowadzenie koncertu: Malina Sarnowska
Tarczyn, Gminny Ośrodek Kultury, ul. Juliana Stępkowskiego 17
Organizatorami wydarzenia są Centrum Kultury w Piasecznie, Fundacja Sztuka i Pasja oraz Urząd Miasta i Gminy Piaseczno.
Partnerami wydarzenia są Samorząd Województwa Mazowieckiego, Starostwo Powiatowe w Piasecznie, Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie, Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie oraz Kościół pw. NMP w Zalesiu Dolnym.
11 OBRAZÓW Z ŻYCIA ŚW. ZYGMUNTA SZCZĘSNEGO FELIŃSKIEGO
Św. Zygmunt Feliński to postać wciąż mało znana, a niezmiernie ważna dla historii Polski, zwłaszcza w kontekście jego koncepcji patriotyzmu i odzyskania niepodległości.
Utwór „Mówiono o Nim, że przegrał” składa się z 11 muzycznych obrazów z życia św. Zygmunta, które prowadzą przez najważniejsze wydarzenia z jego biografii. Słowa ułożył Bartłomiej Włodkowski, który zastrzega: Nie czuję się autorem, ponieważ jedynie wybrałem słowa samego bohatera. Cały utwór składa się wyłącznie z myśli Felińskiego, wyjętych z poezji, listów czy pisanych na wygnaniu pamiętników.
Niezwykle sugestywną, emocjonalną muzykę skomponował Jerzy Cembrzyński, laureat „Grammy” i autor niedawno wydanych przez Fundację AVE na płycie CD „Sprawiedliwych”. Słuchacze znajdują się w samym ogniu walki pod Trzebawiem w 1848 roku, są świadkami śmierci Słowackiego, usłyszą dramatyczną rozmowę Felińskiego z ks. Mikoszewskim, wreszcie jadą wraz z bohaterem na zesłanie.
Zespół Kameralistów CAMERATA VISTULA został założony w 1986 roku przez wiolonczelistę Andrzeja Wróbla, który pełni funkcję kierownika artystycznego Zespołu. To jeden z najdłużej działających zespołów kameralnych. W repertuarze Cameraty Vistuli znajdują się dzieła kameralne, powstałe od późnego baroku do współczesności. Wiele utworów zostało napisanych specjalnie dla Cameraty Vistuli. Bliska współpraca Cameraty z wieloma kompozytorami sprawia, że Zespół ma w swoim dorobku liczne prawykonania utworów polskich kompozytorów współczesnych. Prof. Wróbel odkrył po latach Kwintet i Suitę wiolonczelową Witolda Maliszewskiego. Camerata Vistula wykonała te utwory po raz pierwszy współcześnie.
ANNA WRÓBEL – wiolonczelistka, kameralistka, pedagog. W 2005 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Andrzeja Wróbla. W 2012 obroniła tytuł doktora sztuk muzycznych tamże. Jest również absolwentką Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (2011). Swoje wiolonczelowe umiejętności pogłębiała u prof. Andrzeja Orkisza, Piotra Janowskiego oraz Iwana Monighettiego. Koncertowała w wielu miastach Polski, krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w Wenezueli. Dokonała wielu prawykonań utworów Zbigniewa Bagińskiego, Jerzego Derfla, Krzysztofa Herdzina, Benedykta Konowalskiego, Jerzego Maksymiuka, Piotra Wróbla. Od października 2014 r. pełni funkcję adiunkta w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina.
KRAKOWSKA OPERA KAMERALNA – „Mała syrenka” baśń muzyczna według opery baletu Witolda Maliszewskiego „Syrena”. Najpiękniejsza miłosna opowieść wszechczasów: baśń o czystej miłości. Witold Maliszewski „spolszczył” baśń Andersena, lokalizując akcję na Bałtyku, nadając postaciom imiona słowiańskie oraz wprowadzając na scenę polskie tańce narodowe. W 1928 roku odbyło się prapremierowe wykonanie opery-baletu w Teatrze Wielkim w Warszawie pod dyrekcją samego kompozytora.
Scenariusz, reżyseria, ruch sceniczny: Jadwiga Leśniak-Jankowska
Muzyka: WITOLD MALISZEWSKI, Claude Debussy, Oskar Kolberg, Dawid Sulej Rudnicki
Kierownictwo muzyczne, aranżacje: Waldemar Groń, Dawid Sulej Rudnicki
Kostiumy, oprawa plastyczna: Grażyna Żubrowska
Maski, nakrycia głowy: Barbara Mateja
Choreografia: Marta Mirocka
Biruta, syrena: Emilia Pływacz (sopran), Marta Nabielec
Syreny, siostry Biruty: Dominika Przetocka (sopran), Wiktoria Zawistowska – Tyliba (mezzosopran)
Jurata, królowa Bałtyku: Daria Babyn
Dworki Juraty: Natalia Beloziorowa, Agnieszka Hrakałło–Horawska, Marta Kutyła
Burza: Marta Nabielec
Książę, władca Wysp Błękitnych: Kamil Sagan
Księżniczka, władczyni Wysp Jasnych: Marta Nabielec
Hetka, minister: Emilia Pływacz (sopran)
Pętelka, minister: Wiktoria Zawistowska–Tyliba (mezzosopran)
Mistrz Ceremonii Zaręczyn: Dominika Przetocka (sopran)
Dworki księcia: Natalia Beloziorowa, Agnieszka Hrakałło–Horawska, Marta Kutyła, Daria Babyn
Córy Powietrza: Emilia Pływacz, Dominika Przetocka, Wiktoria Zawistowska–Tyliba,
Piastunka: Jadwiga Leśniak-Jankowska
Herold: Piotr Malaga
Orkiestra Krakowskiej Opery Kameralnej:
Skrzypce I: Barbara Szpakiewicz
Skrzypce II: Maria Boroń
Altówka: Kinga Głowacka
Wiolonczela: Małgorzata Oczko
Flet: Ewa Tupik
Klarnet: Oleh Malovichko
Instrumenty klawiszowe: Dawid Sulej Rudnicki
Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/1393712458184539/1393712464851205/