Kaczkomat przy stawie w parku

209
Ilustracja. Kaczkomat przy stawie w parku
foto Łukasz Wyleziński

Nad stawem w Parku im. Książąt Mazowieckich został zamontowany automat do bezpłatnego dokarmiania kaczek przez mieszkańców.

Kaczkomat to urządzenie mechaniczne dozujące karmę luzem. Po ustalonej liczbie porcji przestaje ją wydawać do następnej godziny lub doby. Takie rozwiązanie racjonalnie dozuje karmę dla istniejącej w otoczeniu populacji kaczek oraz zapobiega szybkiemu jej zużyciu. Ustalone zostało dozowanie do 15 porcji na godzinę. Urządzenie ma wydawać karmę za darmo, w godz. 10.00–18.00. Wystarczy przekręcić pokrętło o 360 stopni i otrzyma się karmę.

Co zawiera pokarm?

Kaczki powinno się karmić odpowiednim pokarmem dla ptactwa wodnego. Podstawową zasadą jest to, że pokarm nie może zawierać soli, której kaczki nie trawią i która jest dla nich wręcz zabójcza. Dlatego szkodliwe jest karmienie kaczek pieczywem, co niestety często praktykują nieświadomi dokarmiacze ptaków.

– Pokarm, który wsypujemy do automatu, jest specjalnie dobraną mieszanką zbóż i witamin w postaci granulatu. W jego skład wchodzą między innymi: pszenica, kukurydza, pszenżyto, śruta sojowa, śruta rzepakowa, otręby pszenne oraz dodatki w postaci witamin A, E, D3 i żelaza – wyjaśnia Monika Szkuta z Wydziału Utrzymania Terenów Publicznych.

Projekt został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021.

Budżet Obywatelski Piaseczno logo